Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 24 stycznia 2002 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.

Na podstawie art. 43 ust. 3 ustawy z dnia 13 października 1995 r. - Prawo łowieckie (Dz. U. Nr 147, poz. 713, z 1997 r. Nr 14, poz. 72, Nr 60, poz. 369, Nr 88, poz. 554, Nr 110, poz. 715 i Nr 133, poz. 884, z 1998 r. Nr 106, poz. 668, z 1999 r. Nr 40, poz. 401, z 2000 r. Nr 120, poz. 1268 oraz z 2001 r. Nr 81, poz. 875, Nr 110, poz. 1189 i Nr 125, poz. 1366) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia 4 kwietnia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania (Dz. U. Nr 35, poz. 215 i z 1999 r. Nr 3, poz. 19) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 2 skreśla się wyrazy "oraz spreparowanych poroży zwierzyny";
2)
w § 4:
a)
po pkt 13 dodaje się pkt 13a i 13b w brzmieniu:

"13a) zwierzynie grubej - rozumie się przez to zwierzynę płową, muflony i dziki,

13b) zwierzynie drobnej - rozumie się przez to zwierzynę niebędącą zwierzyną grubą,"

b)
pkt 14 otrzymuje brzmienie:

"14) drapieżnikach - rozumie się przez to lisy, kuny leśne, kuny domowe, tchórze zwyczajne, jenoty i norki amerykańskie,";

3)
w § 5 pkt 3 otrzymuje brzmienie:

"3) upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego wydane przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego - na polowaniu indywidualnym.";

4)
w § 6 w ust. 2 wyrazy "łosie, jelenie, daniele, sarny, muflony i dziki" zastępuje się wyrazami "zwierzynę grubą";
5)
§ 13 i 14 otrzymują brzmienie:

"§ 13. 1. Polowanie indywidualne jest wykonywane w celu pozyskania zwierzyny, której gatunek, liczbę sztuk oraz opis określa upoważnienie do wykonywania polowania indywidualnego, zwane dalej «upoważnieniem».

2. Upoważnienie jest drukiem ścisłego zarachowania i jest wydawane w dwóch egzemplarzach, po jednym dla myśliwego oraz dla dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego.

3. Myśliwy, przekazując do punktu skupu tusze zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym, okazuje egzemplarz upoważnienia osobie prowadzącej punkt skupu.

4. Wzór upoważnienia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.

§ 14. 1. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego prowadzi książkę ewidencji, w której zamieszcza się następujące dane:

1) imię i nazwisko myśliwego wykonującego polowanie indywidualne,

2) miejsce wykonywania polowania indywidualnego w granicach obwodu łowieckiego,

3) datę oraz godzinę rozpoczęcia polowania indywidualnego,

4) datę oraz godzinę zakończenia polowania indywidualnego,

5) gatunek oraz płeć zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym.

2. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 1-3, myśliwy potwierdza w książce ewidencji własnoręcznym podpisem przed rozpoczęciem polowania indywidualnego.

3. Dane, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, myśliwy potwierdza w książce ewidencji własnoręcznym podpisem niezwłocznie po zakończeniu polowania indywidualnego.

4. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego leśnego uzgadnia miejsce wyłożenia książki ewidencji z właściwym nadleśniczym.

5. Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego polnego powiadamia właściwego nadleśniczego o miejscu wyłożenia książki ewidencji.";

6)
w § 32:
a)
w ust. 3 kropkę zastępuje się przecinkiem i dodaje się wyrazy "w terminie 7 dni po zakończeniu polowania zbiorowego.",
b)
dodaje się ust. 4-6 w brzmieniu:

"4. Dla tusz zwierzyny pozyskanej na polowaniu zbiorowym nieprzeznaczonych na użytek własny myśliwego dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego wydaje świadectwo pochodzenia zwierzyny, będące drukiem ścisłego zarachowania.

5. Świadectwo pochodzenia zwierzyny wydaje się w dwóch egzemplarzach, z czego jeden dostarcza się osobie prowadzącej punkt skupu wraz z tuszami pozyskanej zwierzyny.

6. Wzór świadectwa pochodzenia zwierzyny stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.";

7)
§ 50 otrzymuje brzmienie:

"§ 50. 1. Znakowanie odbywa się za pomocą znaku podlegającego ścisłemu zarachowaniu.

2. Znak składa się z dwóch części, z których jedna jest zakładana w nacięcie wykonane pomiędzy kością skokową a ścięgnem Achillesa na tylnej kończynie, natomiast druga jest dołączana do narogów pozyskanej zwierzyny.

3. Konstrukcja znaku powinna uniemożliwić jego ponowne użycie.

4. Wzór oraz opis znaku stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.";

8)
po § 50 dodaje się § 50a i 50b w brzmieniu:

"§ 50a. 1. Osoba prowadząca punkt skupu, do którego została dostarczona tusza zwierzyny pozyskanej na polowaniu indywidualnym, odnotowuje w upoważnieniu fakt przyjęcia tuszy.

2. Osoba prowadząca punkt skupu, do którego została dostarczona tusza pozyskanej zwierzyny, wydaje dokument stwierdzający przyjęcie tuszy, podlegający ścisłemu zarachowaniu.

3. Wzór dokumentu, o którym mowa w ust. 2, stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.

4. Dokument, o którym mowa w ust. 2, wystawia się w trzech jednobrzmiących egzemplarzach, z czego jeden egzemplarz:

1) otrzymuje myśliwy, a jeżeli zwierzyna została pozyskana na polowaniu zbiorowym - osoba dostarczająca tusze do punktu skupu,

2) zatrzymuje osoba prowadząca punkt skupu,

3) podlega zbyciu, wraz z tuszą zwierzyny, dla której wydano ten dokument.

§ 50b. Osoba prowadząca punkt skupu odmawia przyjęcia tuszy zwierzyny, jeżeli wraz z tuszą nie zostało okazane upoważnienie lub dostarczone świadectwo pochodzenia zwierzyny.";

9)
skreśla się § 51-53;
10)
skreśla się załącznik do rozporządzenia;
11)
dodaje się załączniki nr 1-4 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1-4 do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 2002 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO WYKONYWANIA POLOWANIA INDYWIDUALNEGO

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR ŚWIADECTWA POCHODZENIA ZWIERZYNY

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR ORAZ OPIS ZNAKU SŁUŻĄCEGO DO ZNAKOWANIA TUSZ ZWIERZYNY GRUBEJ

I.

Wzór znaku służącego do znakowania tusz zwierzyny grubej

Skala 1 : 1

wzór

II.

Opis znaku służącego do znakowania tusz zwierzyny grubej

1. Znak wykonany jest w całości z tworzywa sztucznego koloru pomarańczowego.

2. Znak składa się z dwóch części, połączonych ze sobą w sposób umożliwiający ich nieodwracalne rozdzielenie.

3. Każda z części znaku zaopatrzona jest w:

1) niepowtarzalny u danego przedsiębiorcy numer znaku oraz kod kreskowy zawierający cechy identyfikujące znak,

2) numer w rejestrze przedsiębiorców, prowadzonym na podstawie przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym, przedsiębiorcy prowadzącego punkt skupu, dokonującego znakowania,

3) taśmę, którą przeplata się przez otwór umieszczony u nasady taśmy.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR DOKUMENTU STWIERDZAJĄCEGO PRZYJĘCIE TUSZY DO PUNKTU SKUPU

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2002.13.127

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad i warunków wykonywania polowania oraz obowiązku znakowania.
Data aktu: 24/01/2002
Data ogłoszenia: 18/02/2002
Data wejścia w życie: 01/04/2002