Szczegółowe zasady dofinansowywania inwestycji sportowych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych, tryb składania wniosków oraz przekazywanie środków i ich rozliczanie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 25 kwietnia 1997 r.
w sprawie szczegółowych zasad dofinansowywania inwestycji sportowych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych, trybu składania wniosków oraz przekazywania środków i ich rozliczania. *

Na podstawie art. 47b ust. 2b ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych i zakładach wzajemnych (Dz. U. Nr 68, poz. 341, z 1993 r. Nr 28, poz. 127, z 1994 r. Nr 98, poz. 472 oraz z 1996 r. Nr 106, poz. 496 i Nr 132, poz. 621) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady dofinansowywania inwestycji sportowych, zwanych dalej "inwestycjami", ze środków, które pochodzą z dopłat do stawek w grach liczbowych, zwanych dalej "środkami z dopłat",
2)
tryb składania wniosków o przyznanie środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji,
3)
tryb przekazywania środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji oraz ich rozliczenia.
§  2.
1.
Środkami z dopłat mogą być dofinansowywane inwestycje, które polegają na budowie, rozbudowie, przebudowie lub modernizacji oraz wyposażaniu w sprzęt sportowy, w szczególności następujących obiektów sportowych:
1)
hal sportowych, w tym przyszkolnych sal sportowych,
2)
pawilonów sportowych,
3)
pływalni krytych,
4)
lodowisk krytych, sztucznie zamrażanych,
5)
boisk i stadionów sportowych,
6)
skoczni narciarskich,
7)
innych specjalistycznych obiektów sportowych polskich związków sportowych, akademii wychowania fizycznego i Centralnego Ośrodka Sportu,
8)
budynków zaplecza dla obiektów sportowych określonych w pkt 1-7.
2.
W przypadku rozbudowy, przebudowy lub modernizacji obiektów sportowych, środkami z dopłat mogą być dofinansowywane inwestycje, które polegają na wykonaniu albo wymianie urządzeń i instalacji gazowych, elektroenergetycznych, wodnych, kanalizacyjnych, wentylacyjnych, klimatyzacyjnych i monitorujących oraz infrastruktury zewnętrznej.
3.
Środkami z dopłat mogą być dofinansowywane:
1)
inwestycje określone w planie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu,
2) 1
inwestycje określone w wojewódzkich wieloletnich programach rozwoju bazy sportowej, uchwalonych przez sejmiki województw,
3)
inwestycje odtworzeniowe, podejmowane po zniszczeniach obiektów sportowych wskutek wypadków losowych.
4. 2
Objęcie planem inwestycji sportowych, o którym mowa w ust. 3 pkt 1, następuje na wniosek akademii wychowania fizycznego, Centralnego Ośrodka Sportu, klubu sportowego, związku sportowego lub stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnopolskim, złożony Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, który zatwierdza ten plan.
5. 3
Kwota środków z dopłat na dofinansowywanie:
1)
inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 1, nie może przekroczyć:
a)
95% kosztu inwestycji określonego w zbiorczym zestawieniu kosztów, zwanego dalej "wartością kosztorysową inwestycji", jeżeli inwestycja jest realizowana na wniosek akademii wychowania fizycznego lub Centralnego Ośrodka Sportu, z zastrzeżeniem ust. 5a,
b)
70% wartości kosztorysowej inwestycji, jeżeli inwestycja jest realizowana na wniosek klubu sportowego, związku sportowego lub stowarzyszenia kultury fizycznej o zasięgu ogólnopolskim,
2) 4
inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, nie może przekroczyć 33% wartości kosztorysowej inwestycji, z zastrzeżeniem ust. 6, 6a i 6b.
5a. 5
Kwota środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji realizowanych na wniosek Centralnego Ośrodka Sportu w związku z potrzebą przygotowania kadry olimpijskiej do Olimpiady w Sydney w 2000 r. oraz do Olimpiady w Salt Lake City w 2002 r. nie może przekroczyć 99% wartości kosztorysowej tych inwestycji.
6. 6
Jeżeli inwestycje, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, są realizowane przez gminę, do której stosuje się art. 45 ust. 1 ustawy z dnia 26 listopada 1998 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego w latach 1999 i 2000 (Dz. U. Nr 150, poz. 983 i Nr 162, poz. 1119), kwota środków z dopłat na dofinansowanie inwestycji nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej inwestycji.
6a. 7
W przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 2 i 3, rozpoczętych przed dniem 1 stycznia 1999 r. w szkołach, które są prowadzone przez gminy, powiaty i samorządy województw, kwota środków z dopłat na dofinansowywanie inwestycji nie może przekroczyć 50% wartości kosztorysowej inwestycji.
6b. 8
W przypadku inwestycji, o których mowa w ust. 3 pkt 3, podejmowanych po zniszczeniach obiektów sportowych wskutek klęski żywiołowej w miejscowościach objętych, na podstawie odrębnych przepisów, właściwymi wykazami gmin i miejscowości, zwanych dalej «inwestycjami odtworzeniowymi, podejmowanymi po klęsce żywiołowej», kwota środków z dopłat na dofinansowanie inwestycji nie może przekroczyć 95% wartości kosztorysowej inwestycji.
7.
Środki z dopłat nie mogą być przyznawane i wykorzystywane na refundowanie środków z innych źródeł, wydatkowanych na finansowanie realizowanych inwestycji.
§  3.
1. 9
Wnioski o dofinansowanie inwestycji środkami z dopłat są składane Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu przez inwestorów, którzy realizują lub planują rozpocząć inwestycje określone w § 2 ust. 3, zwanych dalej "wnioskodawcami".
2. 10
Wniosek, z zastrzeżeniem ust. 3, jest składany do dnia 30 kwietnia roku, w którym wnioskodawca zamierza rozpocząć finansowanie inwestycji środkami z dopłat, a jeżeli wnioskodawcą jest gmina - do dnia 30 czerwca tego roku.
3. 11
Wniosek dotyczący inwestycji odtworzeniowej, podejmowanej po klęsce żywiołowej, jest składany do dnia 30 listopada roku, o którym mowa w ust. 2.
4. 12
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu może wyrazić zgodę na złożenie wniosku w terminie innym niż określony w ust. 2, nie późniejszym jednak niż do dnia 30 września roku, w którym wnioskodawca zamierza rozpocząć finansowanie inwestycji ze środków z dopłat.
5.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1-4, powinien określać:
1)
nazwę i adres wnioskodawcy,
2)
nazwę i lokalizację inwestycji,
3)
planowany zakres rzeczowy inwestycji,
4)
planowany termin rozpoczęcia i zakończenia inwestycji, a jeżeli inwestycja jest w toku realizacji - rzeczywisty termin rozpoczęcia inwestycji i planowany termin jej zakończenia,
5)
wartość kosztorysową inwestycji,
6)
kwotę nakładów poniesionych na inwestycję od początku jej realizacji do końca roku poprzedzającego rok, w którym jest składany wniosek,
7)
łączną kwotę nakładów planowanych do poniesienia na inwestycję, począwszy od roku, w którym jest składany wniosek, do terminu jej zakończenia określonego we wniosku,
8)
wnioskowaną kwotę środków z dopłat oraz inne środki, z których wnioskodawca planuje finansować nakłady określone w pkt 7.
6.
Część opisowa wniosku powinna zawierać uzasadnienie potrzeby wykonania inwestycji w planowanym zakresie rzeczowym i terminie, a także informacje o:
1)
zakresie rzeczowym inwestycji, wykonanym do końca roku poprzedzającego rok, w którym jest składany wniosek, jeżeli inwestycja jest w toku realizacji,
2)
zakresie rzeczowym inwestycji, planowanym do wykonania do terminu jej zakończenia określonego we wniosku, z tego w roku, w którym jest składany wniosek, i w poszczególnych następnych latach jej realizacji,
3)
stanie przygotowania inwestycji do realizacji,
4)
sytuacji finansowej wnioskodawcy.
7. 13
Do wniosku, z zastrzeżeniem ust. 8, dołącza się:
1)
dokumenty potwierdzające przygotowanie inwestycji do realizacji, w tym w szczególności pozwolenie na budowę i zbiorcze zestawienie kosztów,
2)
dokumenty potwierdzające posiadanie lub zapewnienie otrzymania przez wnioskodawcę środków finansowych innych niż środki z dopłat, w wysokości umożliwiającej wykonanie inwestycji w terminie określonym we wniosku,
3)
zobowiązanie wnioskodawcy do zwrotu otrzymanej kwoty środków z dopłat, wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia otrzymania tych środków do dnia ich zwrotu, jeżeli wnioskodawca:
a)
wykorzysta środki z dopłat niezgodnie z przeznaczeniem,
b)
nie zakończy inwestycji w terminie określonym w decyzji, o której mowa w § 4,
4)
zobowiązanie do ustanowienia zabezpieczenia wykonania przez wnioskodawcę zobowiązania określonego w pkt 3,
5)
opinię wojewody - w odniesieniu do inwestycji, o których mowa w § 2 ust. 3 pkt 2 i 3.
8. 14
Do wniosku, o którym mowa w ust. 3, dołącza się dokumenty wymienione w ust. 7 pkt 1 i pkt 3 lit. a) oraz opinię marszałka województwa.
§  4. 15
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu podejmuje decyzję w sprawie przyznania środków z dopłat na dofinansowanie inwestycji określonej we wniosku oraz ustala ich kwotę i warunki wykorzystania.
§  5.
1.
Środki z dopłat, przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, są przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez wnioskodawcę, z zastrzeżeniem ust. 2, w terminach zapewniających prawidłowe finansowanie zobowiązań związanych z realizacją inwestycji, po przedstawieniu, zaakceptowanych przez niego, faktur lub rachunków.
2. 16
Jeżeli wnioskodawcą jest marszałek województwa albo przewodniczący zarządu innej jednostki samorządu terytorialnego, środki z dopłat są przekazywane na rachunek budżetu właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
3. 17
Nie wykorzystane środki z dopłat, przeznaczone na dofinansowanie inwestycji, są zwracane na rachunek środków z dopłat, utworzony przez Prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, w terminie 14 dni od dnia zakończenia finansowania zobowiązań związanych z realizacją inwestycji, nie później jednak niż w ciągu 60 dni od daty odbioru końcowego zakończonej inwestycji.
§  6.
1. 18
Wnioskodawca, którego inwestycja jest dofinansowywana ze środków z dopłat, jest zobowiązany do sporządzania i przekazywania Prezesowi Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, do dnia 28 lutego każdego roku, informacji o przebiegu realizacji i finansowania tej inwestycji w roku poprzednim, zwanym dalej "okresem sprawozdawczym", zawierającej:
1)
nazwę i adres wnioskodawcy,
2)
nazwę i lokalizację inwestycji,
3)
aktualną wartość kosztorysową inwestycji,
4)
kwoty nakładów poniesionych na inwestycję:
a)
od początku roku, w którym zaczęto dofinansowywać inwestycję środkami z dopłat, do końca okresu sprawozdawczego,
b)
w okresie sprawozdawczym,
5)
kwoty środków z dopłat otrzymanych przez wnioskodawcę na dofinansowanie inwestycji w okresach, o których mowa w pkt 4 lit. a) i b),
6)
planowany i rzeczywisty zakres rzeczowy inwestycji lub jej części (etapu) zakończonej w okresie sprawozdawczym.
2.
Wnioskodawca do informacji, o której mowa w ust. 1, załącza:
1)
kopię protokołu końcowego odbioru inwestycji zakończonej w okresie sprawozdawczym oraz kopię protokołu częściowego odbioru inwestycji przewidzianej do zakończenia w roku następnym lub później, w zakresie rzeczowym planowanym, w części opisowej wniosku, do wykonania w okresie sprawozdawczym,
2)
kopię pozwolenia na użytkowanie obiektu sportowego, powstałego w wyniku realizacji inwestycji.
3. 19
Prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu, do dnia 30 kwietnia każdego roku, sporządza i przekazuje Ministrowi Finansów informację zbiorczą o inwestycjach, które w roku poprzednim były dofinansowywane środkami z dopłat.
§  7. 20
(skreślony).
§  7a. 21
(skreślony).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
* Z dniem 1 kwietnia 2002 r. rozporządzenie utraciło moc prawną w związku ze zmianą art. 47b ust. 2b ustawy z dnia 29 lipca 1992 r. o grach losowych, zakładach wzajemnych i grach na automatach (Dz.U.98.102.650) przez art. 25 ustawy z dnia 1 marca 2002 r. o zmianach w organizacji i funkcjonowaniu centralnych organów administracji rządowej i jednostek im podporządkowanych oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.02.25.253), jednakże do czasu wydania nowych przepisów wykonawczych zachowuje moc obowiązującą - zob. art. 77 ostatnio powołanej ustawy.
1 § 2 ust. 3 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
3 § 2 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
4 § 2 ust. 5 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
5 § 2 ust. 5a:

- dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.

6 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
7 § 2 ust. 6a dodany przez § 1 pkt 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
8 § 2 ust. 6b dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
9 § 1 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
10 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
11 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
12 § 3 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.

13 § 3 ust. 7 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
14 § 3 ust. 8 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 4 stycznia 2002 r. (Dz.U.02.2.19) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2002 r.
15 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
16 § 5 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
17 § 5 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
18 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
19 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 31 sierpnia 2000 r. (Dz.U.00.74.859) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 września 2000 r.
20 § 7 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.
21 § 7a:

- dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 lipca 1997 r. (Dz.U.97.95.583) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 12 sierpnia 1997 r.

- skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 17 maja 1999 r. (Dz.U.99.47.464) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 czerwca 1999 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1997.46.293

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady dofinansowywania inwestycji sportowych ze środków pochodzących z dopłat do stawek w grach liczbowych, tryb składania wniosków oraz przekazywanie środków i ich rozliczanie.
Data aktu: 25/04/1997
Data ogłoszenia: 14/05/1997
Data wejścia w życie: 22/05/1997