Określenie województw i gmin objętych zakresem działania rejonowych urzędów pracy, w których są stosowane szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje w celu restrukturyzacji gospodarki i ograniczania negatywnych skutków bezrobocia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 czerwca 1996 r.
w sprawie określenia województw i gmin objętych zakresem działania rejonowych urzędów pracy, w których są stosowane szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje w celu restrukturyzacji gospodarki i ograniczania negatywnych skutków bezrobocia.

Na podstawie art. 37i ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu (Dz. U. z 1996 r. Nr 47, poz. 211) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa województwa i gminy objęte zakresem działania rejonowych urzędów pracy, określone jako zagrożone strukturalną recesją i degradacją społeczną w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie trybu i warunków wspierania środkami z budżetu państwa na rok 1996 realizacji regionalnych programów restrukturyzacyjnych oraz tworzenia instytucji lokalnych (Dz. U. Nr 71, poz. 337), w których są stosowane wszystkie lub niektóre instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje stosowane w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  2.
W województwach: łódzkim i katowickim oraz w gminach województwa wałbrzyskiego, nie wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie określenia wykazu gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 71, poz. 338), są stosowane instrumenty ekonomiczno-finansowe i preferencje przewidziane w:
1)
rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 1995 r. w sprawie amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, a także aktualizacji wyceny środków trwałych (Dz. U. Nr 7, poz. 34, Nr 73, poz. 362 i Nr 122, poz. 590) - dla gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym,
2)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 stycznia 1995 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego w gminach zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 14, poz. 63),
3)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 23 listopada 1993 r. w sprawie wytycznych realizacji budżetu państwa w zakresie wydatków przeznaczonych na wsparcie restrukturyzacji i osłony likwidacji przedsiębiorstw (Dz. U. Nr 119, poz. 531 i z 1995 r. Nr 128, poz. 621) - dla regionów zagrożonych bezrobociem,
4)
rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 19 września 1995 r. w sprawie warunków i trybu udzielania poręczeń i gwarantowania spłaty ze środków budżetu państwa kredytu bankowego oraz opłat z tytułu udzielonego poręczenia i gwarantowania (Dz. U. Nr 114, poz. 549) - dla rejonów o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  3.
W województwie łódzkim oraz w gminach województwa wałbrzyskiego, nie wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie określenia wykazu gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 71, poz. 338), są stosowane preferencje przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1994 r. w sprawie karty podatkowej (Dz. U. Nr 140, poz. 787 i z 1995 r. Nr 148, poz. 721) - dla gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  4.
W województwie łódzkim oraz w gminach województwa wałbrzyskiego, nie wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik nr 2 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 czerwca 1996 r. w sprawie określenia wykazu gmin zagrożonych szczególnie wysokim bezrobociem strukturalnym (Dz. U. Nr 71, poz. 338), są stosowane preferencje przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 35, poz. 173 i Nr 148 poz. 722) - dla gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  5.
W gminach wymienionych w wykazie stanowiącym załącznik do rozporządzenia są stosowane w okresie do dnia 31 grudnia 1996 r. preferencje przewidziane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 24 marca 1995 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 35, poz. 173 i Nr 148, poz. 722) - dla gmin o szczególnym zagrożeniu wysokim bezrobociem strukturalnym.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1996 r.

ZAŁĄCZNIK 

WYKAZ GMIN, W KTÓRYCH SĄ STOSOWANE PREFERENCJE OKREŚLONE W § 5 ROZPORZĄDZENIA

1. W województwie bydgoskim:

gmina-miasto Inowrocław,

gminy pozostałe*): Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Rojewo, Złotniki Kujawskie.

2. W województwie kaliskim:

gminy pozostałe: Czajków, Doruchów, Grabów nad Prosną, Kobyla Góra, Kraszewice, Mikstat, Ostrzeszów.

3. W województwie krośnieńskim:

gminy pozostałe: Czarna, Lutowiska, Ustrzyki Dolne.

4. W województwie łomżyńskim:

gminy-miasta: Kolno, Łomża,

gminy pozostałe: Grabowo, Jedwabne, Kolno, Łomża, Mały Płock, Miastkowo, Nowogród, Piątnica, Przytuły, Stawiski, Śniadowo, Turośl, Wizna, Zbójna.

5. W województwie opolskim:

gminy pozostałe: Grodków.

6. W województwie ostrołęckim:

gmina-miasto Ostrów Mazowiecka,

gminy pozostałe: Brok, Małkinia Górna, Ostrów Mazowiecka, Stary Lubotyń, Wąsewo.

7. W województwie piotrkowskim:

gmina-miasto Bełchatów,

gminy pozostałe: Bełchatów, Dłutów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rząśnica, Szczerców, Zelów.

8. W województwie rzeszowskim:

gmina-miasto Mielec,

gminy pozostałe: Borowa, Czermin, Gławuszowice, Mielec, Przecław, Tuszów Narodowy.

9. W województwie włocławskim:

gminy-miasta: Aleksandrów Kujawski, Ciechocinek, Nieszawa, Rypin,

gminy pozostałe: Aleksandrów Kujawski, Bądkowo, Brzuze, Koneck, Raciążek, Rogowo, Rypin, Skrwilno, Waganiec, Zakrzewo.

______

*) Gminy pozostałe to gminy miejsko-wiejskie i gminy wiejskie.

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1996.71.339

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie województw i gmin objętych zakresem działania rejonowych urzędów pracy, w których są stosowane szczególne instrumenty ekonomiczno-finansowe i inne preferencje w celu restrukturyzacji gospodarki i ograniczania negatywnych skutków bezrobocia.
Data aktu: 25/06/1996
Data ogłoszenia: 27/06/1996
Data wejścia w życie: 01/07/1996