Szczegółowe zasady przyznawania zasiłków na dzieci osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I GOSPODARKI ŻYWNOŚCIOWEJ
z dnia 9 stycznia 1992 r.
w sprawie szczegółowych zasad przyznawania zasiłków na dzieci osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.

Na podstawie art. 54 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 45, poz. 199, Nr 103, poz. 448, Nr 104, poz. 450 i Nr 107, poz. 464) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasiłek na dzieci, zwany dalej "zasiłkiem", przysługuje na dzieci:
1)
ubezpieczonego lub jego małżonka,
2)
wychowywane przez ubezpieczonego lub jego małżonka w ramach rodziny zastępczej,
3)
objęte opieką prawną, jeżeli opiekunem został ustanowiony ubezpieczony lub jego małżonek,
4)
przyjęte przez ubezpieczonego lub jego małżonka na utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, jeżeli rodzice dziecka nie żyją albo nie mogą mu zapewnić utrzymania lub zostali pozbawieni bądź ograniczeni w sprawowaniu władzy rodzicielskiej i nie pobierają na to dziecko zasiłku lub dodatku rodzinnego.
§  2.
1.
Zasiłek przysługuje do ukończenia przez dziecko 16 lat, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. 1
Jeżeli dziecko kształci się w szkole lub na kursie kwalifikacyjnym przysposobienia lub doskonalenia zawodowego, trwającym co najmniej 3 miesiące, zasiłek przysługuje do czasu ukończenia nauki, nie dłużej jednak niż do ukończenia 20 lat życia; jeżeli ukończenie 20 lat życia przypada na ostatni lub przedostatni rok nauki w szkole, zasiłek rodzinny przysługuje odpowiednio do zakończenia bieżącego lub następnego roku szkolnego.
3.
Przerwy w nauce związane z chorobą dziecka będącego nadal uczniem lub studentem albo związane z porodem nie powodują utraty prawa do zasiłku.
4.
Zasiłek przysługuje bez względu na wiek dziecka, jeżeli na to dziecko przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, o którym mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r. Nr 7, poz. 24, Nr 45, poz. 199, Nr 103, poz. 448, Nr 104, poz. 450 i Nr 107, poz. 464).
§  3.
Zasiłek nie przysługuje na dziecko:
1)
pozostające w związku małżeńskim, z wyjątkiem przypadków, gdy:
a)
oboje małżonkowie uczęszczają do szkół,
b)
na dziecko to przysługuje zasiłek pielęgnacyjny, a jego małżonkowi nie przysługuje zasiłek rodzinny na współmałżonka na podstawie odrębnych przepisów,
2)
przebywające w domu pomocy społecznej, w domu dziecka lub innej placówce opiekuńczo-wychowawczej, jeżeli dziecko ma zapewnioną całkowitą opiekę, a ubezpieczony nie ponosi choćby w części kosztów utrzymania dziecka,
3)
kształcące się w szkole wojskowej lub innej szkole państwowej, zapewniającej nieodpłatnie pełne utrzymanie (wyżywienie, zakwaterowanie, umundurowanie),
4) 2
osiągające dochody w kwocie równej lub wyższej od najniższej emerytury, określonej w przepisach emerytalnych, z wyjątkiem przypadków, gdy:
a)
dochody te stanowią wynagrodzenie za pracę podjętą w okresie ferii szkolnych,
b)
dochody te osiąga dziecko, na które przysługuje zasiłek pielęgnacyjny,
5)
przebywające w zakładzie karnym lub poprawczym.
§  4.
1.
Prawo do zasiłku powstaje z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego, w którym zostały spełnione wszystkie warunki do uzyskania takiego zasiłku, a ustaje z upływem miesiąca kalendarzowego, w którym ustał choćby jeden z tych warunków.
2.
Jeżeli prawo do zasiłku powstało przed zgłoszeniem wniosku, zasiłek wypłaca się za okres od powstania tego prawa, jednak nie dłuższy niż 6 miesięcy przed zgłoszeniem wniosku. Jeżeli jednak niezgłoszenie wniosku było spowodowane okolicznościami niezależnymi od ubezpieczonego, a wniosek został zgłoszony w ciągu 6 miesięcy od ustania tych okoliczności, zasiłek wypłaca się za cały okres, w którym istniało prawo do tego zasiłku.
§  5.
Za osoby, dla których dane gospodarstwo rolne stanowi podstawę utrzymania, uważa się ubezpieczonego wraz ze wszystkimi osobami pozostającymi z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub będącymi na jego utrzymaniu, z wyjątkiem:
1)
osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu na podstawie odrębnych przepisów,
2)
osób mających ustalone prawo do emerytury lub renty,
3) 3
osób osiągających dochody w kwocie równej lub wyższej od najniższej emerytury określonej w przepisach emerytalnych,
4)
osób uprawnionych do zasiłków dla bezrobotnych na podstawie odrębnych przepisów.
§  6.
1.
Ustalenie uprawnienia do zasiłku następuje na wniosek ubezpieczonego lub jego pełnomocnika.
2.
Decyzje w sprawach przyznania lub odmowy przyznania zasiłku wydaje Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego lub z jego upoważnienia pracownicy Kasy.
3.
Od decyzji, o których mowa w ust. 2, a także w przypadku niewydania decyzji, przysługuje odwołanie do sądu w terminach i na zasadach określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu odrębnym w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych.
4.
Zasiłek za dany miesiąc wypłaca się najpóźniej do dnia 25 następnego miesiąca.
§  7.
1.
Osoba składająca wniosek o zasiłek jest obowiązana przedstawić, na żądanie organu rozpatrującego ten wniosek, dowody stwierdzające okoliczności uprawniające do pobierania zasiłku.
2.
Osoba pobierająca zasiłek jest obowiązana zawiadamiać organ wypłacający zasiłek o wszelkich zmianach mających wpływ na prawo do jego pobierania.
§  8.
W sprawach nie uregulowanych w niniejszym rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy o zasiłkach rodzinnych i pielęgnacyjnych na dzieci pracowników.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.8.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1994 r.
2 § 3 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.8.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1994 r.
3 § 5 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 7 stycznia 1994 r. (Dz.U.94.8.30) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 lutego 1994 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1992.9.36

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady przyznawania zasiłków na dzieci osób podlegających ubezpieczeniu społecznemu rolników.
Data aktu: 09/01/1992
Data ogłoszenia: 01/02/1992
Data wejścia w życie: 01/02/1992