Określenie przypadków i warunków, w których pracownik nabywa prawo do rocznej nagrody z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 17 lutego 1986 r.
w sprawie określenia przypadków i warunków, w których pracownik nabywa prawo do rocznej nagrody z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku.

Na podstawie art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 10 lipca 1985 r. o rocznych nagrodach z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi (Dz. U. Nr 32, poz. 141) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Roczna nagroda z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi, zwana dalej "nagrodą", przysługuje pracownikowi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego) w razie rozwiązania stosunku pracy:
1)
przez zakład pracy z naruszeniem przepisów prawa, jeżeli okoliczność ta została stwierdzona prawomocnym orzeczeniem organów uprawnionych do rozstrzygania sporów pracowniczych;
2)
przez pracownika bez wypowiedzenia, jeżeli zakład społeczny służby zdrowia stwierdził szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika, a zakład pracy nie przeniósł go w terminie wskazanym w orzeczeniu lekarskim do innej pracy odpowiedniej ze względu na stan jego zdrowia i kwalifikacje zawodowe;
3)
przez pracownika lub na mocy porozumienia stron w związku ze zmianą miejsca zamieszkania z powodu:
a)
przeniesienia służbowego małżonka do pracy w innej miejscowości,
b)
podjęcia pracy w miejscu swego zamieszkania lub pobliżu, pod warunkiem, że poprzednio pracownik był zatrudniony w innej miejscowości i dojeżdżał do pracy,
c)
przeprowadzenia się pracownika do innej miejscowości w związku ze zmianą zatrudnienia ze względu na zawarcie związku małżeńskiego z osobą zamieszkałą w tej miejscowości,
d)
niewykonania przez zakład pracy wynikającego z przepisu prawa lub umowy obowiązku zapewnienia pracownikowi mieszkania,
e)
podjęcia pracy zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami przez pracownika zatrudnionego niezgodnie z wyuczonym zawodem.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagroda przysługuje pracownikowi zarówno w zakładzie pracy, z którym rozwiązany został stosunek pracy, jak i w zakładzie, w którym pracownik podjął zatrudnienie, proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w każdym z tych zakładów pracy w roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który jest wypłacana nagroda.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 w nowym zakładzie pracy nagroda przysługuje w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia, jaką otrzymałby pracownik, gdyby nie zmieniał miejsca pracy.
§  2.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w danym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi, który:
1)
podjął zatrudnienie po zwolnieniu:
a)
z zawodowej służby wojskowej,
b)
ze Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej,
c)
ze Służby Więziennej,

jeżeli spełnia warunki do zaliczenia okresu tej służby do okresu zatrudnienia, w zakresie i na zasadach przewidzianych odrębnymi przepisami;

2)
korzysta w tym samym zakładzie pracy z urlopu bezpłatnego, udzielonego w związku z:
a)
kontynuowaniem nauki,
b)
podjęciem studiów w Centrum Podyplomowego Kształcenia Pracowników Administracji Państwowej,
c)
skierowaniem do pracy za granicą,
d)
wyjazdem za granicę wspólnie z małżonkiem-pracownikiem służby dyplomatyczno-konsularnej lub urzędu konsularnego, na czas pełnienia tej służby,
3)
korzysta w tym samym zakładzie pracy z urlopu bezpłatnego z innych przyczyn niż wymienione w pkt 2, pod warunkiem przepracowania łącznie w roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który wypłacana jest nagroda, w jednym zakładzie pracy co najmniej 6 miesięcy.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w zakładzie w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który jest wypłacana, w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia.
§  3.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi, który podjął zatrudnienie:
1)
w niepełnym wymiarze czasu pracy lub po zawieszeniu prawa do emerytury po przejściu na emeryturę,
2)
w okresie lub po okresie pobierania renty inwalidzkiej, a także po upływie okresu pobierania świadczenia rehabilitacyjnego.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagrodę ustala się proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w zakładzie w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym) za który jest wypłacana, i w wysokości uzależnionej od okresu zatrudnienia poprzedzającego przejście na emeryturę, rentę inwalidzką lub świadczenie rehabilitacyjne.
§  4.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi:
1)
z którym umowa o pracę wygasła z upływem 3 miesięcy nieobecności w pracy z powodu tymczasowego aresztowania, jeżeli aresztowanie nie pozostaje w związku z zatrudnieniem w danym zakładzie pracy;
2)
któremu wstrzymana została wypłata nagrody z powodu aresztowania w związku z podejrzeniem popełnienia czynu mającego związek z zatrudnieniem, jeżeli prawomocnym wyrokiem sądu został uniewinniony lub w stosunku do którego postępowanie karne zostało umorzone, z wyjątkiem przypadku, gdy postępowanie karne zostało umorzone warunkowo z powodu przedawnienia bądź amnestii;
3)
który został ponownie zatrudniony w tym samym zakładzie pracy, jeżeli postępowanie karne zostało umorzone lub gdy zapadł wyrok uniewinniający, a pracownik zgłosił powrót do pracy w ciągu 7 dni od uprawomocnienia się orzeczenia, z wyjątkiem przypadku, gdy postępowanie karne zostało umorzone z powodu przedawnienia lub amnestii, a także w razie warunkowego umorzenia postępowania.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w zakładzie pracy w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym).
§  5.
W razie śmierci pracownika, który nie przepracował całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym (obrachunkowym), za który jest wypłacana.
§  6.
1.
Nagroda, mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku kalendarzowego (obrachunkowego), przysługuje pracownikowi, który ze względu na organizację pracy szkoły zawarł umowę o pracę na czas określony (rok szkolny), pod warunkiem przepracowania całego okresu, na który została zawarta umowa o pracę, nie mniej jednak niż 6 miesięcy w danym roku szkolnym.
2.
W przypadku wymienionym w ust. 1 nagroda przysługuje proporcjonalnie do okresu pracy przepracowanego w danym roku szkolnym w zakładzie pracy wypłacającym nagrodę.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zakładowego funduszu nagród poczynając od nagród wypłacanych za rok 1985.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1986.5.30

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie przypadków i warunków, w których pracownik nabywa prawo do rocznej nagrody z zakładowego funduszu nagród w państwowych jednostkach organizacyjnych nie będących przedsiębiorstwami państwowymi mimo nieprzepracowania w jednym zakładzie pracy całego roku.
Data aktu: 17/02/1986
Data ogłoszenia: 25/02/1986
Data wejścia w życie: 25/02/1986