Tryb wyboru i zasady działania rad załogi w państwowej jednostce organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1985 r.
w sprawie trybu wyboru i zasad działania rad załogi w państwowej jednostce organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Na podstawie art. 60 ust. 6 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o łączności (Dz. U. Nr 54, poz. 275) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rady załogi działające w jednostkach organizacyjnych państwowej jednostki organizacyjnej "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanej dalej "PPTT", składają się z 5-11 członków, w zależności od liczby pracowników.
2.
Prawo zgłaszania kandydatów na członków rady załogi przysługuje wszystkim pracownikom lub wybranym przez nich delegatom.
3.
Wybory do rady załogi przeprowadza komisja wyborcza powołana przez radę załogi nie później niż na miesiąc przed upływem kadencji rady załogi.
4.
Pierwsze zebranie zmierzające do powołania rady załogi, na którym powołuje się komisję wyborczą, zwołuje kierownik jednostki organizacyjnej PPTT.
5.
Do ważności uchwał zebrania wyborczego jest wymagana obecność na posiedzeniu co najmniej połowy liczby pracowników lub delegatów. Uchwały zebrania wyborczego zapadają zwykłą większością głosów.
6.
Do zadań komisji wyborczej należy:
1)
ustalenie terminu zgłaszania kandydatów na członków rady załogi,
2)
oznaczenie terminu zebrań wyborczych,
3)
przeprowadzenie wyborów,
4)
ogłoszenie wyników wyborów.
§  2.
1.
Kadencja rady załogi trwa 2 lata.
2.
Pracownicy mogą przed upływem kadencji odwołać członka rady załogi lub całą radę.
3.
Wniosek o odwołanie członka rady załogi lub całej rady wymaga podpisów co najmniej jednej trzeciej liczby pracowników.
4.
Głosowanie nad wnioskiem, o którym mowa w ust. 3, przeprowadza komisja wyborcza, powołana przez pracowników lub wybranych przez nich delegatów w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia złożenia wniosku.
5.
W razie zmniejszenia się składu rady załogi o więcej niż połowę, ponowne wybory do rady załogi przeprowadza się w sposób określony w § 1.
§  3.
Czynne prawo wyborcze przysługuje wszystkim pracownikom jednostki organizacyjnej PPTT.
§  4.
1.
Bierne prawo wyborcze przysługuje pracownikom, którzy pracują w PPTT co najmniej 2 lata. Nie dotyczy to pracowników nowo utworzonych jednostek organizacyjnych PPTT.
2.
Bierne prawo wyborcze nie przysługuje kierownikowi jednostki organizacyjnej i jego zastępcom, głównemu księgowemu, radcy prawnemu oraz pracownikom PPTT oddelegowanym poza PPTT na okres dłuższy niż pół roku.
3.
Pracownik PPTT nie może pełnić funkcji członka rady załogi dłużej niż przez dwie kolejne kadencje.
§  5.
1.
Rada załogi wybiera ze swego grona prezydium w składzie: przewodniczący, jeden lub dwóch zastępców oraz sekretarz.
2.
Prezydium jest wewnętrznym organem rady i realizuje określone przez nią zadania.
3.
Funkcji przewodniczącego rady, zastępców przewodniczącego i sekretarza nie może pełnić pracownik PPTT, który pełni jednocześnie funkcję kierowniczą w organizacji politycznej lub związkowej, działającej w PPTT.
4.
Rada załogi może w razie potrzeby powoływać komisje i zespoły spośród swoich członków oraz innych pracowników PPTT. Komisje i zespoły są pomocniczymi organami rady załogi.
§  6.
1.
Rada załogi podejmuje uchwały w sprawach należących do jej kompetencji stanowiącej lub wyraża opinie zarówno z własnej inicjatywy, jak i w sprawach, które zostały jej przedstawione. Termin wyrażenia opinii wynosi miesiąc, chyba że uzgodniono inny termin.
2.
Niewyrażenie przez radę załogi opinii w terminach, o których mowa w ust. 1, uważa się za brak zastrzeżeń.
3.
Kierownik jednostki organizacyjnej PPTT powiadamia radę załogi w terminie miesiąca o zajętym stanowisku w sprawach przedstawionych przez radę, a w razie stanowiska negatywnego podaje jego uzasadnienie.
§  7.
1.
Posiedzenia rady załogi odbywają się co najmniej raz na kwartał.
2.
Na pisemny wniosek co najmniej jednej trzeciej liczby członków rady załogi przewodniczący rady jest obowiązany zwołać posiedzenie rady.
§  8.
1.
Uchwały rady załogi zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków rady.
2.
Głosowanie na posiedzeniach jest jawne, z wyjątkiem głosowania w sprawach osobowych.
§  9.
Rada załogi w toku realizacji swoich zadań współdziała z kierownikiem jednostki organizacyjnej, organizacjami politycznymi, związkami zawodowymi i organizacjami społeczno-zawodowymi.
§  10.
Rada załogi jest uprawniona do kontrolowania działalności jednostki; w tym celu kierownictwo jednostki jest obowiązane udostępniać jej niezbędne dokumenty i materiały.
§  11.
Kierownik jednostki organizacyjnej jest obowiązany zapewnić radzie załogi niezbędne środki do wykonywania jej zadań.
§  12.
1.
Spory pomiędzy radą załogi a kierownikiem jednostki organizacyjnej rozstrzyga komisja rozjemcza, w której skład wchodzą: przedstawiciel rady załogi, przedstawiciel kierownika jednostki oraz zaproszony przez nich arbiter mający wykształcenie prawnicze - jako przewodniczący.
2.
Wnioski do komisji rozjemczej o rozpatrzenie sporu można składać w terminie 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o zdarzeniu stanowiącym przyczynę sporu.
3.
Komisja rozjemcza w terminie 14 dni od dnia zgłoszenia wniosku wydaje orzeczenie rozstrzygające spór.
4.
Spór uważa się za rozstrzygnięty, jeżeli obie strony zgodziły się na treść orzeczenia komisji rozjemczej.
5.
W razie nierozstrzygnięcia sporu w sposób określony w ust. 4, każda ze stron może w ciągu 14 dni przedstawić sprawę Ministrowi Łączności, który rozstrzyga ją ostatecznie.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 marca 1985 r.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024