Zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 sierpnia 1985 r.
w sprawie zasad rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.

Na podstawie art. 23 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56 i z 1983 r Nr 71, poz. 318) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rozliczeń pieniężnych między jednostkami gospodarki uspołecznionej, a także między tymi jednostkami a jednostkami gospodarki nie uspołecznionej i osobami fizycznymi.
2.
Jednostkami gospodarki uspołecznionej w rozumieniu rozporządzenia są w szczególności:
1)
przedsiębiorstwa państwowe, ich zrzeszenia oraz inne państwowe jednostki organizacyjne,
2)
banki,
3)
przedsiębiorstwa mieszane,
4)
spółdzielnie i ich związki,
5)
gospodarcze organizacje rzemiosła,
6)
organizacje społeczne prowadzące działalność gospodarczą,
7)
kółka rolnicze i ich związki,
8)
spółki, w których państwo lub jednostki wymienione w pkt 1-7 posiadają udział wynoszący ponad 50% kapitału zakładowego, oraz spółki wodne.
3.
Przepisy rozporządzenia dotyczące rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej stosuje się również do organizacji politycznych, społecznych i zawodowych innych niż wymienione w ust. 2 pkt 6, a także do stowarzyszeń zarejestrowanych.
§  2.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej przeprowadzają wzajemne rozliczenia pieniężne bezgotówkowo lub gotówkowo z zachowaniem górnej granicy rozliczeń gotówkowych dla jednorazowej transakcji.
2. 1
Górna granica rozliczeń gotówkowych, o których mowa w ust. 1, wynosi dla jednorazowej transakcji 300.000 zł.
3.
Rozliczenia gotówkowe przeprowadza się przez wręczenie gotówki lub czeku gotówkowego albo przez przekazanie gotówki.
4. 2
Rozliczenia bezgotówkowe mogą być przeprowadzane przez jednostki gospodarki uspołecznionej w jednej z następujących form:
1)
polecenie przelewu,
2)
czek rozrachunkowy,
3)
akredytywa,
4)
inkaso bankowe.

Ponadto należności z tytułu zobowiązań mogą być regulowane formie rozliczeń planowych i w formie potrącenia wzajemnych wierzytelności.

5.
Formę rozliczeń pieniężnych ustalają strony w drodze umowy, przestrzegając warunków określonych dla danej formy. W braku ustaleń umownych formę rozliczeń określa wierzyciel.
6.
Jednostki gospodarki uspołecznionej wystawiają dokumenty rozliczeniowe na kwoty zaokrąglone do pełnych złotych. Zaokrąglenie do pełnych złotych następuje w ten sposób, że końcówki w kwotach nie przekraczające 49 groszy pomija się, a końcówki przekraczające tę kwotę zaokrągla się w górę do 1 złotego.
§  3.
1. 3
Rozliczenia pieniężne między jednostkami gospodarki uspołecznionej a jednostkami gospodarki nie uspołecznionej i osobami fizycznymi mogą być przeprowadzane bezgotówkowo lub gotówkowe, stosownie do umowy stron.
2.
Jednostki gospodarki uspołecznionej mogą udzielać jednostkom gospodarki nie uspołecznionej i osobom fizycznym zaliczek na poczet zawartych umów, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
§  4.
Prezes Narodowego Banku Polskiego ustala szczegółowe zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  5.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane do zapłaty należności, we wzajemnych rozliczeniach z tytułu umów, w terminie 14 dni od dnia wykonania umowy. Strony mogą ustalić w umowach inny termin zapłaty, z tym że nie może on przekraczać 25 dni, a w wypadku umów o realizację inwestycji i remontów budowlanych - 40 dni od dnia wykonania umowy.
2.
Terminów określonych w ust. 1 nie stosuje się do zapłaty należności z tytułu umów komisu, zawieranych między jednostkami gospodarki uspołecznionej w obrotach z zagranicą.
3.
Jeżeli odbiorca otrzymał dokumenty rozliczeniowe później niż na 5 dni roboczych przed terminem zapłaty ustalonym zgodnie z ust. 1, zapłata powinna nastąpić w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania dokumentów rozliczeniowych.
4.
Terminy zapłaty uważa się za zachowane, jeżeli obciążenie rachunku dłużnika nastąpi najpóźniej w następnym dniu roboczym po terminie płatności. O dacie obciążenia rachunku dłużnika bank zawiadamia wierzyciela.
§  6. 4
(uchylony).
§  7.
Prezes Narodowego Banku Polskiego może w uzasadnionych wypadkach zwolnić poszczególne jednostki gospodarki uspołecznionej we wzajemnych rozliczeniach od niektórych obowiązków wynikających z rozporządzenia.
§  8.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 czerwca 1982 r. w sprawie zasad rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej (Dz. U. Nr 22, poz. 158).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1986 r.
1 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 8 października 1988 r. (Dz.U.88.35.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
2 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 8 października 1988 r. (Dz.U.88.35.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
3 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 8 października 1988 r. (Dz.U.88.35.273) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1989 r.
4 § 6 uchylony przez § 3 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 marca 1989 r. (Dz.U.89.16.84) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 marca 1989 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.43.204

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady rozliczeń pieniężnych jednostek gospodarki uspołecznionej.
Data aktu: 19/08/1985
Data ogłoszenia: 16/09/1985
Data wejścia w życie: 01/01/1986