Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA-KIEROWNIKA URZĘDU GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 20 lipca 1985 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115, z 1970 r. Nr 3, poz. 14 i z 1977 r. Nr 37, poz. 163) oraz w związku z art. 1 ust. 2 i art. 93 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6 i z 1983 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa wykonywanego na Zalewie Wiślanym.
§  2.
1.
Zabrania się połowu ryb w strefie przybrzeżnej Zalewu Wiślanego w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 10 czerwca w odległości 500 m od twardej roślinności, a tam gdzie jej nie ma - w odległości 1000 m od brzegu.
2.
W okresie ochronnym na obszarze wymienionym w ust. 1 zezwala się jedynie na odłów węgorza (Anguilla anguilla L.) i śledzia (Clupea harengus L.) zestawami żaków węgorzowych i niewodami stawnymi.
§  3.
Zabrania się połowu:
1)
jesiotra (Acipenser sturio L.), parposza (Alosa fallax Lac.) i szczupaka (Esox lucius L.) - w ciągu całego roku,
2)
łososia (Salmo salar L.), troci (Salmo trutta L.) - w okresie od dnia 1 września do dnia 31 stycznia,
3)
sandacza (Lucioperca lucioperca L.), leszcza (Abramis brama L.) - w okresie od dnia 20 kwietnia do dnia 10 czerwca.
§  4.
1.
Zabrania się:
1)
połowu ryb narzędziami trałującymi wszelkiego rodzaju z wyjątkiem niewodów dobrzeżnych,
2)
używania do połowu ryb środków wybuchowych i trujących, broni palnej, ościeni i innych narzędzi kłujących, z wyjątkiem sznurów hakowych i haczyka wędki,
3)
budowania urządzeń zagradzających koryta rzek, strumieni i kanałów łączących jeziora i zatoki z właściwymi zbiornikami wodnymi oraz pomiędzy sobą,
4)
ustawiania niewodów, sieci stawnych i zestawów żakowych w szachownicę oraz ustawiania pomiędzy nimi innych narzędzi połowowych,
5)
wystawiania sieci stawnych o długości przekraczającej 200 m, z tym że odległości boczne pomiędzy sieciami powinny wynosić co najmniej 200 m, a odległości frontalne co najmniej 500 m,
6)
wystawiania żaków inaczej niż w linii prostej, o długości przekraczającej 120 m, szerokości 15 m, z tym że odległości boczne pomiędzy takimi zestawami powinny wynosić co najmniej 120 m, a odległości frontalne co najmniej 500 m,
7)
stosowania w sprzęcie haczykowym dżdżownic jako przynęty.
2.
Upoważnia się Urząd Morski w Gdyni do ustalania innej niż określona w ust. 1 pkt 6 odległości frontalnej pomiędzy zestawami żaków. Dopuszcza się w określonym przez Urząd Morski w Gdyni terminie intensywne połowy śledzia, ze stosowaniem dodatkowych żaków, pod warunkiem zachowania wymaganych wielkości zestawów oraz wymaganych odległości między nimi.
§  5.
1.
Ustanawia się minimalne wymiary oczek w narzędziach połowowych w milimetrach:
Nazwa narzędzi połowowych Matnia kutel Część przejściowa Skrzydło
Niewody dobrzeżne sandaczowo-leszczowe 36 38 42
Niewody stawne śledziowe 16 16 28
Żaki i mieroże węgorzowe 16 - 20
2.
Długość każdej części przejściowej w niewodach dobrzeżnych nie powinna przekraczać jednej trzeciej odpowiedniego skrzydła.
3.
Inne sieci, nie wymienione w ust. 1 i 2, powinny mieć oczka o wymiarach co najmniej:
1)
65 mm - do połowu łososia (Salar salar L.) i troci (Salmo trutta L.),
2)
60 mm - do połowu sandacza (Lucioperca lucioperca L.) i leszcza (Abramis brama L.),
3)
36 mm - do połowu certy (Vimba vimba L.), płoci (Rutilus rutilus L.), karasia (Carassius carassius L.) i lina (Tinca tinca L.).
4.
Pomiaru oczek w narzędziach połowowych dokonuje się w stanie mokrym sieci przez mierzenie odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i podzielenie otrzymanej liczby przez dziesięć. Dopuszcza się zmniejszenie wymiarów oczek do 5% przy sieciach z włókien syntetycznych.
§  6.
Urząd Morski w Gdyni może zezwalać instytutom naukowo-badawczym na wykonywanie w celach naukowych połowów ryb i innych organizmów żywych wszelkimi narzędziami i sposobami w określonym przez ten urząd miejscu i czasie.
§  7.
1.
Zabrania się połowu niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli ich długość, mierzona od początku głowy do końca najdłuższego promienia płetwy ogonowej, wynosi mniej niż:
1)
u łososia (Salmo salar L.) - 60 cm,
2)
u troci (Salmo trutta L.) - 50 cm,
3)
u węgorza (Anguilla anguilla L.) - 50 cm,
4)
u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) - 46 cm,
5)
u leszcza (Abramis brama L.) - 35 cm,
6)
u lina (Tinca tinca L.) - 28 cm,
7)
u certy (Vimba vimba L.) - 30 cm,
8)
u karasia (Carassius carassius L.) - 20 cm,
9)
u śledzia (Clupea harengus L.) - 16 cm.
2.
Przy określaniu długości ryb solonych, wędzonych i suszonych dopuszcza się obniżenie o 4% wymiarów ustalonych w ust. 1.
§  8.
1.
Dopuszcza się obecność przyłowu ryb niewymiarowych, to znaczy o wymiarach mniejszych niż ustalono w § 7 ust. 1, lub ryb wymiarowych złowionych przypadkowo w okresie ochronnym w odniesieniu do jednego wyładunku bądź jednego przeglądu sieci - w ilościach, licząc w sztukach, do 5% dla niewodów i żaków węgorzowych, do 8% dla sieci stawnych sandaczowo-leszczowych oraz do 20% przy połowach śledzi.
2.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym oraz ryby o wymiarach mniejszych niż ustalono - jeżeli są żywe - należy natychmiast wpuścić do wody, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby nie posnęły.
§  9.
1.
W razie stwierdzenia, że w określonym miejscu, przy użyciu właściwego sprzętu połowowego, przyłów ryb o wymiarach mniejszych niż ustalono w § 7 ust. 1 lub w okresie ochronnym przekracza normy określone w § 8, rybak obowiązany jest natychmiast zmienić sprzęt połowowy lub miejsce połowu.
2.
Kierownik statku rybackiego obowiązany jest po powrocie z łowiska zgłosić służbie ochrony rybołówstwa Urzędu Morskiego w Gdyni ilość ryb złowionych w ustanowionym dla nich okresie ochronnym lub ilość złowionych ryb niewymiarowych przekraczającą ilość określoną w § 8 ust. 1.
§  10.
Odłowy leszcza (Abramis brama L.) i sandacza (Lucioperca lucioperca L.) nie mogą przekraczać w skali rocznej ilości ustalonych na mocy okresowych porozumień międzynarodowych.
§  11.
Urząd Morski w Gdyni wydaje szczegółowe przepisy z zakresu ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym, wynikające z realizacji porozumień międzynarodowych.
§  12.
Statek dozorczy rybołówstwa, wzywający statek rybacki do zatrzymania się, powinien nadać sygnał dźwiękowy "L" lub "SQ 3" alfabetem Morse'a albo wywiesić flagę sygnałową "L" lub zestaw flag sygnałowych "SQ 3" według zestawu kodu międzynarodowego w dzień, w nocy zaś nadać odpowiedni sygnał świetlny alfabetem Morse'a.
§  13.
Traci moc rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 20 maja 1965 r. w sprawie ochrony rybołówstwa na Zalewie Wiślanym (Dz. U. Nr 23, poz. 150, z 1967 r. Nr 20, poz. 92 i z 1968 r. Nr 4, poz. 27).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1985.39.189

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ochrona rybołówstwa na Zalewie Wiślanym.
Data aktu: 20/07/1985
Data ogłoszenia: 30/08/1985
Data wejścia w życie: 30/08/1985