Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 marca 1983 r.
w sprawie wyodrębniania własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych może być ustanowiona odrębna własność poszczególnych samodzielnych lokali mieszkalnych.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do domów:
1)
położonych na terenie przeznaczonym w planie zagospodarowania przestrzennego na realizację zorganizowanego budownictwa mieszkaniowego lub na cele inne niż mieszkalne,
2)
nie pozostających w zarządzie właścicieli lub lokalnych zrzeszeń właścicieli i zarządców domów.
3.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego może nastąpić, jeżeli:
1)
jest to lokal samodzielny,
2)
jego powierzchnia użytkowa nie przekracza 110 m2, a w razie wykorzystywania części lokalu na wykonywanie pracy zawodowej przez właściciela - 140 m2, albo też gdy lokal w domu wybudowanym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1983 r. Nr 11, poz. 55) ma większą powierzchnię użytkową, lecz obejmuje nie więcej niż 5 izb.
4.
Ograniczeń, o których mowa w ust. 3 pkt 2, nie stosuje się do lokali w budynkach wpisanych do rejestru zabytków, jeżeli zgodnie z opinią wojewódzkiego konserwatora zabytków przebudowa lokalu nie jest dopuszczalna z powodu zabytkowego charakteru budynku.
5.
Lokal użytkowy może stanowić część składową lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli znajduje się w tym samym domu i jest przeznaczony do wykonywania zawodu przez właściciela. W takim wypadku lokalu użytkowego nie bierze się pod uwagę przy ustalaniu powierzchni użytkowej oraz liczby izb w lokalu mieszkalnym.
§  2.
1.
W domu wybudowanym przed dniem wejścia w życie rozporządzenia wyodrębnienie własności lokali mieszkalnych może nastąpić tylko na rzecz najemców zajmujących te lokale, właściciela domu oraz pełnoletnich dzieci i rodziców właściciela.
2.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu na rzecz najemcy części lokalu wymaga zgody pozostałych najemców tego lokalu.
3.
W domu wybudowanym po dniu 1 stycznia 1983 r. przez zespoły osób fizycznych zorganizowane na podstawie umowy cywilnoprawnej, zarejestrowanej w terenowym organie administracji państwowej, następuje wyodrębnienie własności wszystkich lokali na rzecz tych osób.
§  3.
1.
Do zawarcia umowy o ustanowieniu odrębnej własności lokalu jest niezbędne zaświadczenie terenowego organu administracji państwowej stwierdzające że lokal odpowiada warunkom, o których mowa w § 1 ust. 3.
2.
Ustanowienie odrębnej własności lokalu mieszkalnego na rzecz osoby nie będącej współwłaścicielem danej nieruchomości wymaga jednoczesnego przeniesienia na tę osobę własności lokalu i udziału we współwłasności części domu i urządzeń, które nie służą do jej wyłącznego użytku, i odpowiedniej części gruntu, na którym znajduje się dom, oraz gruntu związanego z korzystaniem z tego domu.
3.
Udział właściciela lokalu we współwłasności, o której mowa w ust. 2, stanowi część ułamkową odpowiadającą stosunkowi powierzchni użytkowej lokalu do powierzchni użytkowej domu.
§  4.
Strony mogą określić w umowie wzajemne obowiązki wynikające ze współwłasności nieruchomości oraz odrębnej własności lokalu. W razie braku umowy stosuje się przepisy § 5-7.
§  5.
1.
Do obowiązków zarządcy domu należy utrzymywanie w należytym stanie pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do ogólnego użytku i otoczenia domu oraz dokonywanie w miarę potrzeby remontów bieżących i kapitalnych.
2.
Zarządca domu dokonuje w lokalach stanowiących odrębne nieruchomości: napraw i wymiany:
a)
instalacji centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami,
b)
przewodów (rur) instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej wraz z zaworami przelotowymi na rurociągach,
c)
przewodów gazowych doprowadzających gaz do odbiorników wraz z armaturą na tych przewodach,
d)
przewodów instalacji elektrycznej, z wyłączeniem gniazd wtyczkowych i przełączników,

usuwania uszkodzeń powstałych na skutek niewykonania napraw należących do obowiązków zarządcy, wymiany zużytej stolarki okiennej i drzwiowej, podłóg i posadzek, jeżeli jest ona dokonywana również w innych lokalach w ramach remontu kapitalnego domu.

§  6.
1.
Właściciele lokali ponoszą:
a)
opłaty za ogrzewanie lokalu, dostarczanie ciepłej wody, za korzystanie z dźwigów i ze zbiorczej anteny,
b)
koszty odnawiania lokalu, napraw ścian, podłóg, sufitów, stolarki okiennej i drzwiowej, dokonania ulepszeń lokalu ponad istniejący standard oraz napraw i wymiany elementów wyposażenia lokalu, z wyjątkiem elementów, których naprawa lub wymiana należy do obowiązków zarządcy domu.
2.
Opłaty, o których mowa w ust. 1 pkt 1, są wnoszone do dnia 10 każdego miesiąca za miesiąc ubiegły.
§  7.
1.
Właściciele lokali uczestniczą w kosztach eksploatacji oraz remontów bieżących i kapitalnych budynku, a w szczególności w kosztach robót, o których mowa w § 5, w wysokości odpowiadającej ich udziałom we współwłasności domu.
2.
Rozliczenie kosztów, o których mowa w ust. 1, następuje w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok ubiegły, na podstawie rachunków przedstawionych przez zarządcę domu. Właściciele lokali mogą wnosić zaliczkowo na pokrycie tych kosztów opłaty w wysokości i w terminach ustalonych w umowie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1983.21.93

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wyodrębnianie własności lokali w domach wielomieszkaniowych stanowiących własność osób fizycznych.
Data aktu: 18/03/1983
Data ogłoszenia: 21/04/1983
Data wejścia w życie: 21/04/1983