Opodatkowanie podatkiem od wynagrodzeń przychodów z niektórych usług hotelarskich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 6 marca 1982 r.
w sprawie opodatkowania podatkiem od wynagrodzeń przychodów z niektórych usług hotelarskich.

Na podstawie art. 4 ust. 3 pkt 1, art. 5 ust. 3 i art. 10 ust. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. Nr 7, poz. 41 z późniejszymi zmianami) oraz art. 9 pkt 1 i 2, art. 18 ust. 3 i art. 38 pkt 1, 2 i 3 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Poddaje się opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń na warunkach określonych w rozporządzeniu przychody osób fizycznych z tytułu:
1)
wynajmu pokoi gościnnych i domków turystycznych, jeżeli łączna liczba pokoi, w tym również w domkach turystycznych, nie przekracza 6 oraz pomieszczenia przeznaczonego na świetlicę,
2)
prowadzenia campingów, tj. udostępnienia turystom za opłatą miejsca na ustawianie namiotów i postój pojazdów samochodowych oraz przyczep turystycznych,
3)
innych przychodów związanych z działalnością wymienioną w pkt 1 i 2, jak udostępnianie garażu, wypożyczanie sprzętu turystycznego, leżaków itp.

- zwane dalej "przychodami z usług hotelarskich".

2.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego może dla poszczególnych miejscowości określić większą liczbę pokoi niż określona w ust. 1, z których wynajmu przychody będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń.
§  2.
Zwalnia się od podatku od wynagrodzeń przychody z usług hotelarskich w roku uruchomienia tej działalności w miejscowościach podlegających aktywizacji turystycznej, określonych przez terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  3.
1.
Osoby osiągające przychody z usług hotelarskich są obowiązane corocznie przed rozpoczęciem działalności zgłosić obowiązek podatkowy właściwemu organowi podatkowemu i uiścić związaną z tym opłatę w wysokości 100 zł.
2.
Osoby określone w ust. 1, które świadczą usługi hotelarskie osobom fizycznym bez pośrednictwa jednostek organizacyjnych turystyki, są obowiązane prowadzić bieżąco ewidencję, wymieniając w niej imię i nazwisko osoby korzystającej z pokoju gościnnego, domku turystycznego lub campingu, datę przybycia i wyjazdu oraz sumę osiągniętego przychodu.
§  4.
1.
Podstawę opodatkowania przychodów z usług hotelarskich stanowi przychód osiągnięty w ciągu miesiąca, a jeżeli działalność jest prowadzona za pośrednictwem jednostek organizacyjnych turystyki - przychód osiągnięty w ciągu miesiąca, pomniejszony o prowizję tych jednostek.
2.
Jeżeli wynajmu pokoi w jednym budynku lub domku turystycznym albo prowadzenia campingu w obejściu tego budynku dokonują małżonkowie lub członkowie rodziny pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym, przychody osiągane przez te osoby podlegają łącznemu opodatkowaniu.
§  5.
1.
Przychody z usług hotelarskich podlegają opodatkowaniu, jeżeli podstawa opodatkowania przekracza kwotę 5.000 zł miesięcznie.
2.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego mogą zależnie od warunków miejscowych na obszarze całego lub części województwa obniżyć lub podwyższyć kwotę określoną w ust. 1 w granicach do 20%.
§  6.
1.
Przychody z usług hotelarskich podlegają opodatkowaniu podatkiem od wynagrodzeń w formie ryczałtu w wysokości 14% nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę określoną w § 5.
2.
Osiąganie przychodów z usług hotelarskich nie ma wpływu na wysokość opodatkowania innych wynagrodzeń osiąganych przez podatnika.
§  7.
1.
Jeżeli działalność w zakresie usług hotelarskich jest prowadzona za pośrednictwem jednostek organizacyjnych turystyki lub na rzecz Funduszu Wczasów Pracowniczych albo jednostek gospodarki uspołecznionej na potrzeby pracowników tych jednostek, jednostki te są obowiązane jako płatnicy obliczać i pobierać podatek przy każdej wypłacie należności.
2.
Jeżeli działalność określona w ust. 1 jest prowadzona za pośrednictwem więcej niż jednego płatnika, podatnik jest obowiązany złożyć jednemu z płatników oświadczenie, wskazując go jako pierwszego płatnika. Pierwszy płatnik oblicza i pobiera podatek według zasady określonej w § 6, pozostali zaś płatnicy obliczają i pobierają podatek w wysokości 14% wypłacanej należności bez uwzględniania kwoty wolnej od podatku. Jeżeli podatnik nie złożył płatnikowi oświadczenia wskazującego go jako pierwszego płatnika, płatnik jest obowiązany obliczyć i pobrać podatek bez uwzględniania kwoty wolnej od podatku.
3.
Pobrany podatek płatnicy przekazują do budżetu właściwego dla organu podatkowego w terminie do dnia 12 następnego miesiąca, składając równocześnie organowi podatkowemu wykaz zawierający imiona i nazwiska podatników, kwoty wypłaconej należności oraz kwoty pobranego podatku.
§  8.
1.
Jeżeli działalność w zakresie usług hotelarskich jest prowadzona wyłącznie na rzecz osób fizycznych, bez pośrednictwa płatników, podatnik jest obowiązany sam obliczać podatek według zasad określonych w § 6.
2.
Jeżeli działalność w zakresie usług hotelarskich jest prowadzona równocześnie na rzecz osób fizycznych bez pośrednictwa płatników i za pośrednictwem lub na rzecz jednego z płatników określonych w § 7 ust. 1, podatnik oblicza należny podatek od przychodów z działalności prowadzonej bezpośrednio na rzecz osób fizycznych w wysokości 14% uzyskanego przychodu. Do działalności wykonywanej za pośrednictwem płatników przepis § 7 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
Podatnik jest obowiązany przekazać podatek do budżetu właściwego dla organu podatkowego w terminie do dnia 7 następnego miesiąca, podając jednocześnie kwotę osiągniętego przychodu oraz sposób obliczenia i kwotę należnego podatku.
§  9.
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 28 lutego 1975 r. w sprawie opodatkowania niektórych przychodów podatkiem od wynagrodzeń (Dz. U. z 1975 r. Nr 9, poz. 55, z 1977 r. Nr 16, poz. 65 i z 1982 r. Nr 5, poz. 36).
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.9.69

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opodatkowanie podatkiem od wynagrodzeń przychodów z niektórych usług hotelarskich.
Data aktu: 06/03/1982
Data ogłoszenia: 25/03/1982
Data wejścia w życie: 25/03/1982