Organizacje studenckie.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI
z dnia 18 grudnia 1980 r.
w sprawie organizacji studenckich.

Na podstawie art. 60 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1973 r. Nr 32, poz. 191) zarządza się, co następuje:
§  1.
Studenci mają prawo zakładania na zasadach określonych w rozporządzeniu:
1)
organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym oraz
2)
na terenie szkół wyższych:
a)
oddziałów ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych,
b)
studenckich oddziałów organizacji (stowarzyszeń) społecznych o zasięgu ogólnokrajowym lub lokalnym,
c)
uczelnianych oddziałów organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym
d)
uczelnianych organizacji (zrzeszeń) studenckich,
e)
kół naukowych.
§  2.
Organizacje studenckie działające na terenie szkół wyższych (§ 1 pkt 2) współdziałają z organami szkoły wyższej w realizacji jej celów i zadań.
§  3.
1. 1
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami (kierownikami urzędów centralnych) nadzorującymi szkoły wyższe dokonuje rejestracji organizacji studenckiej o zasięgu ogólnokrajowym po stwierdzeniu, że statut tej organizacji jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.
2.
Z chwilą dokonania rejestracji studencka organizacja o zasięgu ogólnokrajowym oraz oddziały uczelniane tej organizacji określone w statucie uzyskują osobowość prawną.
3.
Uczelniane oddziały organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym wpisywane są do rejestru prowadzonego przez rektora szkoły wyższej.
§  4.
Organizację studencką o zasięgu ogólnokrajowym może założyć grupa studentów licząca co najmniej 30 osób. Studenci składają w tej sprawie do Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki wniosek, który powinien zawierać:
1)
imiona i nazwiska założycieli ze wskazaniem szkoły wyższej, wydziału i roku studiów,
2)
imiona i nazwiska pełnomocników założycieli, którzy upoważnieni są do występowania w imieniu założycieli organizacji,
3)
statut organizacji w 3 egzemplarzach.
§  5.
Oddziały ogólnomłodzieżowych organizacji politycznych oraz studenckie oddziały organizacji (stowarzyszeń) społecznych o zasięgu ogólnokrajowym lub lokalnym mogą działać na terenie szkoły wyższej na zasadach określonych w statucie tych organizacji po dokonaniu wpisu oddziału tej organizacji do rejestru prowadzonego przez rektora szkoły wyższej.
§  6.
1. 2
Rektor szkoły wyższej rejestruje uczelnianą organizację (zrzeszenie) studencką po stwierdzeniu, że statut tej organizacji jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.
2.
Uczelnianej organizacji (zrzeszeniu) studenckiej osobowość prawną nadaje minister (kierownik urzędu centralnego) nadzorujący szkołę wyższą, na której terenie działa organizacja, na wniosek tej organizacji.
3.
Uczelnianą organizację (zrzeszenie) studencką może założyć na terenie szkoły wyższej grupa studentów licząca co najmniej 15 osób.
4.
Studenci wnoszą w sprawie rejestracji uczelnianej organizacji (zrzeszenia) studenckiej wniosek, który powinien zawierać:
1)
imiona i nazwiska założycieli ze wskazaniem wydziału i roku studiów,
2)
imiona i nazwiska pełnomocników założycieli, którzy upoważnieni są do występowania w imieniu założycieli organizacji (zrzeszenia),
3)
statut organizacji (zrzeszenia) w 3 egzemplarzach.
5.
O dokonaniu wpisu do rejestru rektor zawiadamia pełnomocników założycieli i właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
6.
Władze uczelnianej organizacji (zrzeszenia) studenckiej, w terminie 1 miesiąca od daty otrzymania zawiadomienia o dokonaniu wpisu do rejestru, obowiązane są zawiadomić rektora szkoły wyższej o swoim składzie osobowym.
§  7.
1.
Koła naukowe na terenie szkoły wyższej mogą działać po dokonaniu rejestracji koła przez rektora szkoły wyższej.
2.
Kołu naukowemu osobowość prawną nadaje minister (kierownik urzędu centralnego) nadzorujący szkołę wyższą, w której działa koło naukowe, na wniosek koła.
3.
Koło naukowe może działać na terenie kilku szkół wyższych. Do utworzenia tego koła naukowego wymagana jest zgoda rektorów tych szkół wyższych. Rejestracji koła naukowego dokonuje rektor szkoły wyższej będącej siedzibą koła naukowego.
4.
Koło naukowe może założyć grupa studentów licząca co najmniej 5 osób.
5.
Do koła naukowego należeć mogą studenci i pracownicy tylko tej szkoły wyższej, na której terenie koło naukowe zostało utworzone, z tym że do koła naukowego działającego na terenie kilku szkół wyższych, o którym mowa w ust. 3, należeć mogą studenci i pracownicy tych szkół wyższych, których rektorzy wyrazili zgodę na utworzenie tego koła naukowego.
6.
Wniosek o utworzenie koła naukowego powinien zawierać:
1)
imiona i nazwiska założycieli ze wskazaniem wydziału i roku studiów,
2)
imię i nazwisko pełnomocnika założycieli, który upoważniony jest do występowania w imieniu założycieli,
3)
program, tematykę i zakres działania koła naukowego, zaopiniowane przez radę wydziału (instytutu), przy którym koło naukowe ma działać.
§  8.
W razie odmowy dokonania przez rektora wpisu do rejestru oddziału ogólnomłodzieżowej organizacji politycznej, oddziału organizacji (stowarzyszenia) społecznej o zasięgu ogólnokrajowym lub lokalnym, uczelnianej organizacji (zrzeszenia) studenckiej lub koła naukowego, członkom założycielom tej organizacji przysługuje prawo odwołania do właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego).
§  9.
1.
Do organizacji studenckich, o których mowa w § 1 pkt 2 lit. a) - d), wstępować mogą studenci i pracownicy tej szkoły wyższej, na której terenie organizacja została utworzona.
2.
W wypadkach uzasadnionych szczególnym charakterem organizacji studenckiej lub brakiem pokrewnych organizacji na terenie innych szkół wyższych do organizacji studenckich, o których mowa w ust. 1, za wiedzą rektorów wstępować mogą studenci i pracownicy innej szkoły wyższej.
3.
Minister (kierownik urzędu centralnego) nadzorujący szkołę wyższą może zezwolić organizacjom studenckim, o których mowa w ust. 1, na przyjmowanie w poczet członków także osób nie będących studentami lub pracownikami szkół wyższych. Uprawnienia w tym zakresie minister (kierownik urzędu centralnego) może przekazać rektorom szkół wyższych.
§  10.
1.
Statuty organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym oraz uczelnianych organizacji (zrzeszeń) studenckich działających na terenie szkół wyższych powinny określać:
1)
nazwę organizacji i jej siedzibę,
2)
cele i zadania organizacji,
3)
osoby, które mogą być członkami organizacji,
4)
władze organizacji, sposób ich powoływania, zakres ich kompetencji oraz czas trwania kadencji,
5)
źródła funduszów organizacji,
6)
zasady członkostwa w organizacji oraz prawa i obowiązki członka,
7)
tryb uchwalania zmian statutu,
8)
warunki i sposób rozwiązania organizacji oraz przeznaczenie majątku pozostałego w razie rozwiązania organizacji.
2.
Statut może zawierać również postanowienia uzupełniające, które potrzebne są do unormowania całokształtu działalności organizacji.
§  11.
1.
Wpis do rejestru organizacji studenckich o zasięgu ogólnokrajowym obejmuje:
1)
nazwę organizacji,
2)
listę członków założycieli,
3)
stwierdzenie o posiadaniu osobowości prawnej.
2.
Wpis do rejestru organizacji studenckich działających na terenie szkoły wyższej (§ 1 pkt 2) obejmuje:
1)
nazwę organizacji,
2)
listę członków założycieli w odniesieniu do organizacji (stowarzyszeń) studenckich i kół naukowych,
3)
stwierdzenie o posiadaniu osobowości prawnej.
3.
Załącznikiem do wpisu do rejestru jest statut organizacji.
4.
Zmiany statutu wymagają wpisu do rejestru.
5.
Przepis ust. 3 nie dotyczy kół naukowych.
§  12.
Rejestry organizacji studenckich są jawne.
§  13. 3
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki może rozwiązać organizację o zasięgu ogólnokrajowym, jeżeli jej działalność jest niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa, statutem organizacji lub zakłóca realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły wyższej. Decyzja o rozwiązaniu ustala tryb likwidacji oraz określa przeznaczenie majątku rozwiązanej organizacji.
§  14. 4
Jeżeli działalność organizacji, o których mowa w § 1 pkt 2, jest niezgodna z obowiązującymi przepisami prawa, statutem (regulaminem) organizacji lub zakłóca realizację zadań dydaktycznych i wychowawczych szkoły wyższej, rektor szkoły wyższej występuje do właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego) o jej rozwiązanie
§  15.
Do spraw rozstrzyganych na podstawie rozporządzenia stosuje się Kodeks postępowania administracyjnego.
§  16.
Rektor po wysłuchaniu stanowiska senatu rozstrzyga o sposobie załatwienia postulatów i wniosków organizacji studenckich, o których mowa w § 1 pkt 2, zawiadamiając o swojej decyzji władze organizacji w terminie 1 miesiąca.
§  17.
1.
W razie rozwiązania się organizacji studenckiej, o której mowa w § 1 pkt 2, rektor zarządza jej likwidację.
2.
Likwidację przeprowadzają:
1)
władze organizacji we współdziałaniu z wytypowanym przez senat przedstawicielem senatu - w razie rozwiązania jej na podstawie własnej uchwały,
2)
komisja likwidacyjna powołana przez senat po wysłuchaniu opinii władz centralnych organizacji - w innych wypadkach.
3.
O przeznaczeniu majątku rozwiązywanych organizacji, o których mowa w ust. 1, decyduje senat w porozumieniu z władzą centralną organizacji, jeżeli statut organizacji nie stanowi inaczej.
§  18.
Organizacje studenckie, o których mowa w § 1, działające na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów będą działały nadal na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 marca 1960 r. w sprawie organizacji studenckich (Dz. U. z 1960 r. Nr 17, poz. 98 i z 1975 r. Nr 8, poz. 45).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (Dz.U.81.32.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1981 r.
2 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (Dz.U.81.32.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1981 r.
3 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (Dz.U.81.32.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1981 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1981 r. (Dz.U.81.32.190) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 31 grudnia 1981 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.1.3

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacje studenckie.
Data aktu: 18/12/1980
Data ogłoszenia: 14/01/1981
Data wejścia w życie: 14/01/1981