Organizacja, szczegółowe zasady i zakres działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 1980 r.
w sprawie organizacji, szczegółowych zasad i zakresu działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska.

Na podstawie art. 97 ust. 4 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowa Rada Ochrony Środowiska działa przy Radzie Ministrów jako jej organ doradczy i opiniodawczy w sprawach ochrony środowiska.
§  2.
1.
Do zakresu działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska, zwanej dalej "Radą", należy przygotowywanie dla Rady Ministrów, Prezydium Rządu oraz Prezesa Rady Ministrów opinii w sprawach ochrony środowiska oraz propozycji i wniosków zmierzających do tworzenia warunków ochrony środowiska, a także do zachowania lub poprawy jego stanu. W szczególności do Państwowej Rady Ochrony Środowiska należy:
1)
opiniowanie kierunków polityki Państwa w sprawach ochrony środowiska,
2)
opiniowanie projektów narodowych planów społeczno-gospodarczych oraz planów zagospodarowania przestrzennego w zakresie spraw dotyczących ochrony środowiska,
3)
opiniowanie działalności ministrów i kierowników urzędów centralnych w zakresie ochrony środowiska oraz występowanie z wnioskami w sprawach dotyczących tej działalności,
4)
wypowiadanie się w sprawach lokalizacji inwestycji o podstawowym znaczeniu dla kraju,
5)
inicjowanie działalności lub przedsięwzięć zapewniających ochronę środowiska i racjonalne korzystanie z jego zasobów,
6)
opiniowanie projektów ustaw obejmujących problematykę ochrony środowiska i przepisów wykonawczych do tych ustaw oraz występowanie z wnioskami w sprawie podjęcia prac legislacyjnych dotyczących ochrony środowiska,
7)
występowanie z wnioskami w sprawach działalności oświatowej dotyczącej ochrony środowiska oraz badań naukowych nad środowiskiem i nad środkami zapewniającymi jego ochronę,
8)
wyrażanie opinii w sprawach gospodarowania Funduszem Ochrony Środowiska i innymi funduszami celowymi w zakresie ochrony środowiska,
9)
wyrażanie opinii w innych sprawach dotyczących ochrony środowiska, przedstawionych przez Radę Ministrów, Prezydium Rządu lub Prezesa Rady Ministrów.
2.
Rada współpracuje z krajowymi i zagranicznymi organami opiniodawczo-doradczymi działającymi na rzecz ochrony środowiska.
§  3.
Organy administracji państwowej oraz jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane dostarczać i udostępniać Radzie na jej żądanie materiały i informacje niezbędne do wykonywania zadań, o których mowa w § 2.
§  4.
W skład Rady wchodzą: Przewodniczący Rady, dwóch zastępców Przewodniczącego Rady, sekretarz Rady, członkowie Rady w liczbie 30-50, powoływani przez Prezesa Rady Ministrów spośród przedstawicieli nauki, środowisk zawodowych oraz organizacji społecznych działających na rzecz ochrony środowiska.
§  5. 1
W skład Prezydium Rady wchodzą: Przewodniczący Rady, jego zastępcy, sekretarz oraz 3 członkowie powoływani przez Prezesa Rady Ministrów spośród członków Rady na wniosek jej Przewodniczącego.
§  6.
1.
Prezydium Rady reprezentuje Radę na zewnątrz i organizuje jej prace.
2.
Prezydium Rady w szczególności:
1)
ustala plany pracy Rady,
2)
organizuje działalność Rady,
3)
przygotowuje i zwołuje posiedzenia Rady,
4)
czuwa nad wykonaniem uchwał Rady,
5)
składa Radzie informacje o swej działalności.
§  7.
Przewodniczący Rady:
1)
przewodniczy obradom Rady i jej Prezydium,
2)
zwołuje posiedzenia Prezydium Rady,
3)
podejmuje czynności w imieniu Prezydium Rady w zakresie ustalonym przez to Prezydium.
§  8.
Rada w sprawach należących do zakresu jej działania podejmuje uchwały większością głosów, przy obecności co najmniej połowy jej członków.
§  9.
W posiedzeniu Rady mogą brać udział z głosem doradczym przedstawiciele zainteresowanych organów państwowych, szkół wyższych, placówek naukowych, instytutów naukowo-badawczych i innych jednostek organizacyjnych oraz organizacji spółdzielczych i społecznych, zaproszeni przez Przewodniczącego Rady.
§  10.
1.
Dla wykonywania prac niezbędnych do realizacji zadań Rady może ona powoływać w razie potrzeby zespoły specjalistyczne spośród swych członków lub spoza ich grona.
2.
Przewodniczący Rady może zlecać odpłatnie opracowania szczegółowe zagadnień związanych z działalnością Rady. Wykonywanie tych prac może być powierzone członkom Rady, zespołom lub specjalistom spoza Rady.
§  11.
Tryb pracy Rady określa regulamin uchwalony przez Radę.
§  12.
1.
Obsługę biurową Rady wykonuje sekretariat, którego pracami kieruje sekretarz Rady.
2.
Wydatki związane z działalnością Rady są pokrywane z budżetu Urzędu Rady Ministrów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 7 marca 1984 r. (Dz.U.84.15.68) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 marca 1984 r.

Zmiany w prawie

Darowizny dla ofiar powodzi zwolnione z VAT

Darowizny dla ofiar powodzi zostały zwolnione z VAT - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Nalewki już bez barwników, soków i dodatkowych aromatów

We wtorek, 20 sierpnia, zaczęły obowiązywać przepisy rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczące znakowania napojów alkoholowych. Z uwagi na tradycyjne praktyki produkcyjne stosowane przy wyrobie "nalewek", nowe zasady wykluczają możliwość ich barwienia, aromatyzowania czy też dodawania do nich soków owocowych.

Krzysztof Koślicki 20.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1980.24.97

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Organizacja, szczegółowe zasady i zakres działania Państwowej Rady Ochrony Środowiska.
Data aktu: 30/09/1980
Data ogłoszenia: 05/11/1980
Data wejścia w życie: 05/11/1980