Nauka zawodu i przyuczenie do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 30 grudnia 1974 r.
w sprawie nauki zawodu i przyuczenia do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy.

Na podstawie art. 206 § 3 pkt 1 i § 4 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:

Rozdział  I

Przepisy ogólne.

§  1.
Rzemieślniczymi zakładami pracy w rozumieniu rozporządzenia są zakłady pracy prowadzone na podstawie uprawnień do wykonywania rzemiosła, wydanych w trybie przewidzianym przepisami ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. Nr 23, poz. 164 oraz z 1974 r. Nr 27, poz. 158).
§  2.
1.
Przygotowanie zawodowe młodocianych pracowników - zwanych w dalszym ciągu młodocianymi - w rzemieślniczych zakładach pracy może odbywać się jako:
1)
nauka zawodu,
2)
przyuczenie do wykonywania określonej pracy, zwane w dalszym ciągu przyuczeniem.
2. 1
(skreślony).
3. 2
(skreślony).
4. 3
(skreślony).
§  3.
1.
Przygotowanie zawodowe młodocianych może prowadzić osoba:
1)
będąca właścicielem rzemieślniczego zakładu pracy,
2)
zatrudniona w rzemieślniczym zakładzie pracy, jeżeli właściciel zakładu rzemieślniczego ma uprawnienie do szkolenia młodocianych,
3)
prowadząca rzemieślniczy zakład pracy na rachunek wdowy i małoletnich zstępnych.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, prowadzą przygotowanie zawodowe w imieniu i na rachunek właściciela rzemieślniczego zakładu pracy.
3. 4
Osoby wymienione w ust. 1 mogą prowadzić przygotowanie zawodowe, jeżeli spełniają wymagania zawodowe i pedagogiczne, określone przez Ministra Edukacji Narodowej.
4. 5
Izba rzemieślnicza z urzędu lub na wniosek terenowego organu administracji państwowej bądź właściwego inspektora pracy może pozbawić prawa przygotowania zawodowego młodocianych osobę:
1)
skazaną prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwo popełnione z chęci zysku lub przestępstwo przeciw obyczajności,
2)
która dopuściła się ciężkiego uchybienia obowiązkom wobec młodocianych,
3)
która z innych przyczn nie zapewnia prawidłowego przebiegu przygotowania zawodowego.
§  4. 6
Rzemieślniczy zakład pracy może przyjąć w celu przygotowania zawodowego młodocianych pracowników w liczbie odpowiadającej liczbie stanowisk pracy. Zatrudnienie młodocianych w celu nauki zawodu odbywa się w porozumieniu z właściwym terenowo lub branżowo cechem.
§  5.
Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest:
1)
zatrudniać i szkolić młodocianego zgodnie z programem nauki zawodu lub wytycznymi programowymi w zakresie przyuczenia,
2)
zaopatrzyć młodocianego w przewidziany na danym stanowisku sprzęt ochrony osobistej, odzież ochronną i roboczą, narzędzia pracy, materiały i inne potrzebne urządzenia,
3)
stosować się do obowiązujących przepisów o ochronie pracy i zdrowia młodocianych,
4)
kierować młodocianego na okresowe badania lekarskie, wypłacać wynagrodzenie za czas zużyty na te badania oraz pokrywać koszty przejazdu do właściwego zakładu społecznej służby zdrowia,
5)
zgłaszać młodocianego w ustalonych terminach na naukę dokształcającą, umożliwiać mu regularne uczęszczanie na tę naukę oraz kontrolować wykonywanie przez niego obowiązku dokształcania się.
§  6.
1.
Młodociany zatrudniony w rzemieślniczym zakładzie pracy w celu przygotowania zawodowego obowiązany jest:
1)
dążyć do uzyskania jak najlepszych wyników w nauce zawodu lub przyuczeniu,
2)
wypełniać systematycznie obowiązek dokształcania się,
3)
odnosić się z szacunkiem do przełożonych i przestrzegać zasad koleżeńskiej współpracy.
2. 7
Rzemieślniczy zakład pracy zatrudniający młodocianego w celu nauki zawodu:
1)
kieruje go w celu dokształcania:
a)
do szkoły zasadniczej prowadzonej przez kuratora oświaty lub
b)
do szkoły zasadniczej prowadzonej przez organizację rzemieślniczą za zgodą kuratora oświaty, lub
c)
do organizacji rzemieślniczej przygotowującej młodocianych w zakresie teoretycznej nauki zawodu w celu złożenia egzaminu czeladniczego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej,
2)
może, za zgodą właściwego cechu, samodzielnie organizować dokształcanie w zakresie nauki teoretycznej zawodu w celu przygotowania młodocianego do złożenia egzaminu czeladniczego przed komisją egzaminacyjną izby rzemieślniczej.

Rozdział  II

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę w celu przygotowania zawodowego.

§  7.
1. 8
Rzemieślniczy zakład pracy, zatrudniając młodocianego w celu przygotowania zawodowego, zawiera z nim na piśmie umowę o pracę w celu nauki zawodu lub umowę o pracę w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy w rzemiośle, zwane w dalszym ciągu "umową", według wzoru ustalonego przez Związek Rzemiosła Polskiego w porozumieniu z Ministrem Pracy i Polityki Socjalnej.
2. 9
Umowa powinna określać:
1)
rodzaj zawodu lub specjalności oraz czas trwania nauki zawodu, wynikający z klasyfikacji zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego, lub zakres oraz czas trwania przyuczenia,
2)
sposób wypełniania obowiązku dokształcania się młodocianego,
3)
wysokość wynagrodzenia,
4)
zasadnicze prawa i obowiązki młodocianego oraz rzemieślniczego zakładu pracy, w szczególności określone w § 5 i 6 ust. 1.
§  8. 10
Umowa zawierana jest w obecności przedstawiciela cechu, w terminach przyjęć kandydatów do szkół ponadpodstawowych.
§  9.
1.
Rzemieślniczy zakład pracy może rozwiązać za wypowiedzeniem umowę tylko w przypadku:
1)
zaniedbywania przez młodocianego obowiązków wynikających z umowy,
2)
niespełniania przez młodocianego obowiązku dokształcania się,
3)
orzeczenia lekarza właściwego zakładu społecznej służby zdrowia stwierdzającego, że stan zdrowia osoby szkolącej lub młodocianego nie pozwala na wykonywanie obowiązków wynikających z umowy,
4)
ograniczenia działalności gospodarczej w stopniu uniemożliwiającym kontynuowanie przygotowania zawodowego młodocianego,
5)
likwidacji zakładu pracy.
2.
Rzemieślniczy zakład pracy może - poza przypadkami określonymi w ust. 1 - rozwiązać za wypowiedzeniem umowę z młodocianym w okresie pierwszych dwóch miesięcy pracy z powodu nieprzydatności młodocianego do pracy, w której zakresie odbywa przygotowanie zawodowe.
3.
W przypadku rozwiązania umowy bez winy ucznia - właściwy cech powinien umożliwić młodocianemu zatrudnienie w innym rzemieślniczym zakładzie pracy, w którym mógłby kontynuować naukę zawodu lub przyuczenie.
4. 11
O konieczności rozwiązania z młodocianym za wypowiedzeniem umowy o pracę w celu nauki zawodu (art. 196 Kodeksu pracy) rzemieślniczy zakład pracy zawiadamia, nie później niż na 45 dni przed terminem dokonania wypowiedzenia, opiekuna młodocianego, cech, rejonowe biuro pracy oraz szkołę, w której młodociany dokształca się, informując o przyczynach uzasadniających zamierzone wypowiedzenie.
5.
Cech, jeżeli uzna, że wypowiedzenie umowy jest sprzeczne z ust. 1 pkt 1, 2 lub 4, zgłasza zastrzeżenie. W tym przypadku rzemieślniczy zakład pracy może odwołać się do izby rzemieślniczej, która rozstrzyga ostatecznie w porozumieniu z właściwym inspektorem pracy.
6. 12
Rejonowe biuro pracy w porozumieniu z kuratorem oświaty i wychowania podejmie działania mające na celu zapewnienie młodocianym, o których mowa w ust. 4, kontynuowania nauki zawodu w dotychczasowym lub pokrewnym zawodzie, jeżeli możliwość taka nie zostanie zapewniona w trybie przewidzianym w ust. 3.
§  10.
1.
Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest wydać młodocianemu zaświadczenie stwierdzające ukończenie praktycznej nauki zawodu lub przyuczenia.
2.
W razie rozwiązania umowy przed ukończeniem nauki zawodu lub przyuczenia, rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest wydać młodocianemu zaświadczenie stwierdzające okres i rodzaj przygotowania zawodowego.
§  11. 13
W przypadku przerwania nauki zawodu lub przyuczenia oraz podjęcia nauki zawodu lub przyuczenia w rzemiośle w tym samym albo pokrewnym zawodzie w innym rzemieślniczym zakładzie pracy, cech zalicza młodocianemu czas odbytego poprzednio szkolenia na zasadach określonych przez Związek Rzemiosła Polskiego.

Rozdział  III

Rzemieślnicza nauka zawodu.

§  12. 14
Zawody i specjalności, w których może odbywać się nauka zawodu, oraz czas nauki określa klasyfikacja zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
§  13.
1.
Na wniosek młodocianego i w oparciu o opinię właściciela zakładu szkolącego izba rzemieślnicza może w uzasadnionych przypadkach skrócić czas trwania nauki zawodu, nie więcej jednak niż do dwóch lat.
2.
Izba rzemieślnicza na wniosek stron może wyrazić zgodę na przedłużenie czasu trwania nauki zawodu w celu umożliwienia młodocianemu dokończenia dokształcania teoretycznego do 12 miesięcy, a w innych uzasadnionych przypadkach do 6 miesięcy.
§  14.
1. 15
Nauka zawodu w rzemieślniczym zakładzie pracy jest prowadzona według programów praktycznej nauki zawodu, ustalonych przez organ wiodący, określony dla danego zawodu i specjalności w odrębnych przepisach.
2.
Zatrudnienie młodocianego, odbywającego rzemieślniczą naukę zawodu, dopuszczalne jest tylko przy pracach objętych programem praktycznej nauki zawodu.
§  15.
1.
Rzemieślniczy zakład pracy obowiązany jest zwalniać młodocianego na czas dokształcania.
2.
Ogólna liczba godzin przeznaczonych na dokształcanie, o którym mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 18 godzin tygodniowo, przy przyjęciu jako okresu rozliczeniowego roku szkolnego.
§  16.
Osoby, które przed ukończeniem rzemieślniczej nauki zawodu osiągnęły pełnoletność, kończą tę naukę na warunkach określonych dla młodocianych. Nauka zawodu kończy się egzaminem czeladniczym, przeprowadzonym na zasadach i w trybie ustalonych odrębnymi przepisami.

Rozdział  IV

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy w rzemiośle.

§  17.
1. 16
Przyuczenie do wykonywania określonej pracy ma zapewnić przygotowanie młodocianego do pracy w charakterze robotnika przyuczonego i może być prowadzone wyłącznie do prac określonych w załączniku do rozporządzenia, jeżeli są zachowane wymagania określone w § 18.
2. 17
Przyuczenie może trwać od 3 do 12 miesięcy, a jeżeli jest to uwarunkowane szczególnym interesem młodocianego - do 18 miesięcy.
3. 18
Czas trwania oraz zakres przyuczania do poszczególnych prac określa rzemieślniczy zakład pracy w porozumieniu z właściwym cechem w oparciu o wytyczne programowe określone przez Związek Rzemiosła Polskiego.
§  18.
Rzemieślniczy zakład pracy może zatrudnić młodocianego w celu przyuczenia przy zachowaniu następujących warunków:
1)
ukończenia 16 lat życia,
2)
przedstawienia zaświadczenia właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, że dany rodzaj pracy nie zagraża zdrowiu młodocianego,
3) 19
przedstawienia zaświadczenia wydanego w trybie przewidzianym odrębnymi przepisami przez terenowy organ administracji państwowej o właściwości szczególnej do spraw oświaty i wychowania stopnia podstawowego o zwolnieniu młodocianego, który ukończył szkołę podstawową, od obowiązku dokształcania się zawodowego lub w zakresie szkoły ogólnokształcącej,
4) 20
uzyskania przez młodocianego skierowania do pracy w rzemiośle w celu przyuczenia z terenowego organu administracji państwowej wykonującego pośrednictwo pracy, w trybie przepisów o pośrednictwie pracy.
§  19.
Osoba, która ukończyła przyuczenie, może podjąć naukę zawodu w rzemiośle, w ramach którego odbywała przyuczenie. W tym przypadku izba rzemieślnicza - na wniosek młodocianego i w oparciu o opinię rzemieślniczego zakładu pracy, w którym był zatrudniony - może skrócić czas trwania nauki zawodu.
§  20.
1. 21
Przyuczenie kończy się egzaminem sprawdzającym, który odbywa się na zasadach określonych przez Związek Rzemiosła Polskiego.
2.
Egzamin sprawdzający ma na celu stwierdzenia, czy młodociany nabył biegłości i sprawności w wykonywaniu pracy, do której był przyuczany.
3.
O dopuszczeniu kandydata do egzaminu sprawdzającego decyduje izba rzemieślnicza.
4.
Po złożeniu egzaminu sprawdzającego osoba egzaminowana otrzymuje zaświadczenie o odbyciu przyuczenia do określonej pracy. Zaświadczenie to uprawnia młodocianego do podjęcia pracy w charakterze robotnika przyuczonego do wykonywania określonej pracy.

Rozdział  V

Zasady wynagradzania młodocianych.

§  21.
1. 22
Młodocianym w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, bez wypłat z zysku i nadwyżki bilansowej w spółdzielniach, w pięciu podstawowych działach gospodarki uspołecznionej za ostatni miesiąc poprzedniego kwartału, publikowanego przez Główny Urząd Statystyczny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
2. 23
Ustala się następujący stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1:
1)
w pierwszym roku nauki od 4 do 9%,
2)
w drugim roku nauki od 5 do 12%,
3)
w trzecim roku nauki od 6 do 15%.
3. 24
Młodocianym, z którymi w umowie o pracę w celu nauki zawodu zawartej przed dniem 1 września 1988 r. ustalono okres nauki dłuższy niż 3 lata, przysługuje w okresie od ukończenia 3 roku nauki do jej zakończenia wynagrodzenie od 6 do 15% wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1.
4. 25
Młodociani w trzecim i czwartym roku nauki mogą otrzymać wynagrodzenie wyższe niż określone w ust. 2 pkt 3 i w ust. 3.
§  21a. 26
Młodocianym mogą być przyznawane miesięczne nagrody w wysokości 20% ich wynagrodzenia miesięcznego.
§  22. 27
Młodocianym, odbywającym w rzemieślniczych zakładach pracy przyuczenie do wykonywania określonej pracy przysługuje wynagrodzenie w wysokości od 4 do 9% wynagrodzenia, o którym mowa w § 21 ust. 1.

Rozdział  VI

Przepisy końcowe.

§  23.
Traci moc rozporządzenie Przewodniczącego Komitetu Drobnej Wytwórczości z dnia 30 czerwca 1971 r. w sprawie nauki zawodu w rzemieślniczych zakładach pracy (Dz. U. Nr 19, poz. 188), w części dotyczącej pracowników młodocianych.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

ZAŁĄCZNIK

Rodzaje rzemiosł i prac, w których dopuszczalne jest odbywanie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.

Rodzaj rzemiosła i prac Czas trwania przyuczenia w miesiącach (zależnie od zakresu przyuczenia, który ustalają strony w porozumieniu z właściwym cechem)
I. Prace, których wykonywanie nie wymaga ukończenia nauki zawodu we wszystkich rodzajach rzemiosł, objętych tą nauką 3-12
II. Prace z zakresu następujących rodzajów rzemiosł:

Wytwarzanie części zamiennych i akcesoriów do pojazdów mechanicznych,

Wytwarzanie artykułów w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych,

Wytwarzanie artykułów z gumy,

Wytwarzanie wyrobów ceramicznych,

Wytwarzanie materiałów izolacyjnych,

Zabawkarstwo,

Wytwarzanie materiałów ściernych,

Wytwarzanie pomocy szkolnych,

3-12
III. Wytwarzanie wyrobów z drutu, łańcuchów i sprężyn,

Wytwarzanie wyrobów śrubowych i złącznych,

Mycie oraz smarowanie samochodów i motocykli oraz inne drobne usługi nie związane z ich naprawą,

Wytwarzanie cegły, dachówek, pustaków,

Wytwarzanie płyt, sklejek, oklein i obłogów,

Wytwarzanie listew i parkietów,

Wytwarzanie skrzyń i materiałów drewnianych,

Wytwarzanie mioteł, wyrobów z gałęzi, słomy,

Wytwarzanie opakowań z papieru i tektury,

Wytwarzanie wycinanek i ozdób z papieru,

Wytwarzanie napojów chłodzących,

Wytwarzanie abażurów,

Urządzenie i utrzymanie zieleńców,

Maglowanie,

Usługi porządkowe (czyszczenie budynków i okien, sprzątanie wnętrz),

3-6
IV. Prace z zakresu innych nie wymienionych w niniejszym załączniku rzemiosł, jeżeli właściwa izba rzemieślnicza wyrazi zgodę na przyuczenie do tych prac 3-12
1 § 2 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
2 § 2 ust. 3 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
3 § 2 ust. 4 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
4 § 3 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
5 § 3 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
6 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.
7 § 6 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

8 § 7 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

9 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
10 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
11 § 9 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
12 § 9 ust. 6 dodany przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
13 § 11 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.
14 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
15 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
16 § 17 ust. 1 dodany przez § 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
17 § 17 ust. 2 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
18 § 17 ust. 3:

- według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

19 § 18 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
20 § 18 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.
21 § 20 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.
22 § 21 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 27 maja 1982 r. (Dz.U.82.17.130) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.

23 § 21 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 27 maja 1982 r. (Dz.U.82.17.130) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 11 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

24 § 21 ust. 3:

- dodany przez § 1 pkt 11 lit. c) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. c) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez  § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

25 § 21 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 lit. d) rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
26 § 21a dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.
27 § 22:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 maja 1982 r. (Dz.U.82.17.130) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 czerwca 1982 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 września 1988 r. (Dz.U.88.32.237) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1988 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 14 sierpnia 1990 r. (Dz.U.90.56.332) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 września 1990 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 grudnia 1992 r. (Dz.U.92.103.525) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.51.335

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Nauka zawodu i przyuczenie do wykonywania określonych prac przez młodocianych w rzemieślniczych zakładach pracy.
Data aktu: 30/12/1974
Data ogłoszenia: 31/12/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975