Uznawanie działalności za twórczą oraz działanie Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 29 grudnia 1973 r.
w sprawie uznawania działalności za twórczą oraz działania Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców. *

Na podstawie art. 1 ust. 3 oraz art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 września 1973 r. o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 225) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za działalność twórczą w rozumieniu ustawy z dnia 27 września 1973 r. o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 225), zwanej dalej "ustawą", uważa się:
1)
w zakresie literatury pięknej:
a)
tworzenie oryginalnych lub tłumaczenie obcych dzieł literackich prozą i wierszem, jeżeli dzieła takie zostały ogłoszone drukiem; dzieła literackie stanowią dzieła literatury pięknej, a w szczególności proza, poezja, utwory dla dzieci, nowele, szkice, eseje, opowiadania, utwory satyryczne pisane wierszem i prozą, krytyka, komentarze, przypisy, bibliografia, wstępy krytyczne, posłowia, przedmowy do dzieł wyżej wymienionych,
b)
tworzenie oryginalnych dzieł lub tłumaczenie obcych dzieł w formie scenariuszy (libretta), opowiadań, skeczów i innych utworów słownych wykorzystywanych w teatrze, filmie, radiu i telewizji oraz w operach, operetkach i imprezach estradowych,
2)
w zakresie muzyki:

tworzenie oryginalnych dzieł muzycznych i muzykologicznych oraz opracowywanie dzieł muzycznych,

3)
w zakresie sztuk plastycznych:

tworzenie oryginalnych dzieł w dziedzinie:

a)
malarstwa,
b)
rzeźby,
c)
grafiki,
d) 1
architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki,
e)
scenografii,
f)
wzornictwa przemysłowego,
g)
konserwatorstwa zabytków ruchomych,
h)
innych dyscyplin plastycznych,
4)
w zakresie fotografiki:

tworzenie oryginalnych dzieł - fotogramów,

5)
w zakresie lutnictwa artystycznego:

budowa instrumentów lutniczych,

6)
w zakresie sztuki choreograficznnej:

tworzenie oryginalnych układów choreograficznych.

2.
Za działalność twórczą uważa się także tworzenie oryginalnych dzieł sztuki ludowej.
§  2.
Działalność w dziedzinach, o których mowa w § 1, stanowi działalność twórczą, jeżeli dzieła będące jej wynikiem są przedmiotem prawa autorskiego.
§  3.
1.
Do zadań Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, zwanej dalej "Komisją", należy ustalanie okoliczności wymaganych do nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy, a w szczególności:
1)
czy działalność może być uznana za działalność twórczą w rozumieniu § 1 i 2 lub za działalność artystyczną w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 14 ustawy,
2)
okresów działalności twórczej lub artystycznej wykonywanej przed wejściem w życie ustawy,
3)
terminu rozpoczęcia działalności twórczej lub artystycznej,
4) 2
(skreślony),
5)
czy wypadek, któremu uległ twórca lub artysta, pozostaje w związku z działalnością twórczą lub artystyczną.
2.
Do zadań Komisji należy również ustalanie okresów działalności twórczej lub artystycznej wymaganych do przyznania dodatku do emerytury lub renty na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin lub innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym.
§  4.
1.
W skład Komisji wchodzą:
1) 3
jako członkowie stali:
-
przewodniczący Komisji, którym jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki,
-
zastępca przewodniczącego, którym jest przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnych,
-
przedstawiciel Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki,
-
przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
2)
jako członkowie niestali - przedstawiciele właściwych związków (stowarzyszeń) grupujących twórców lub artystów.
2.
Przewodniczący Komisji może powołać do udziału w pracach Komisji przedstawicieli innych zainteresowanych instytucji oraz rzeczoznawców.
§  5.
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, zawiadamiając członków co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia, z podaniem projektowanego porządku dziennego posiedzenia.
§  6.
Komisja orzeka przy udziale co najmniej trzech członków stałych oraz przedstawiciela zainteresowanego związku (stowarzyszenia) spośród członków niestałych (§ 4 ust. 1 pkt 2).
§  7. 4
 
1.
Decyzje Komisji zapadają większością głosów członków komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego Komisji.
2.
Decyzje Komisji podpisuje przewodniczący.
§  8.
1.
W sprawach, o których mowa w § 3, Komisja podejmuje działanie na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Od decyzji Komisji osobie zainteresowanej przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Sztuki w ciągu 3 miesięcy od daty jej doręczenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 stycznia 1999 r. na skutek uchylenia art. 1 ustawy z dnia 27 września 1973 r. o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin, przez art. 122 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887).
1 § 1 ust. 1 pkt 3 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.1.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uznawanie działalności za twórczą oraz działanie Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców.
Data aktu: 29/12/1973
Data ogłoszenia: 15/01/1974
Data wejścia w życie: 15/01/1974