Uprawnienia do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w wyższych szkołach artystycznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 maja 1972 r.
w sprawie uprawnień do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w wyższych szkołach artystycznych.

Na podstawie art. 8 ust. 8 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Uprawnienie do przeprowadzenia przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta może być nadane tym wydziałom i innym jednostkom organizacyjnym wyższych szkół artystycznych, których środowisko artystyczne odpowiada szczegółowym warunkom określonym przepisami niniejszego rozporządzenia.
2.
Nadanie uprawnień, o których mowa w ust. 1, następuje po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego przez umieszczenie jednostki organizacyjnej w wykazie ustalonym na podstawie art. 8 ust. 9 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o wyższych szkołach artystycznych (Dz. U. z 1969 r. Nr 6, poz. 48), określającym również dyscypliny artystyczne, których uprawnienie dotyczy.
§  2.
1.
Środowisko artystyczne, o którym mowa w § 1, powinno posiadać:
1)
co najmniej 6 zatrudnionych w pełnym wymiarze zajęć pracowników naukowo-dydaktycznych z tytułem profesora albo zajmujących stanowisko docenta mianowanego, w tym co najmniej 2 osoby reprezentujące gałąź sztuki lub dyscyplinę artystyczną, które mają być objęte uprawnieniem do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta;
2)
dorobek artystyczny, stanowiący twórczy wkład do rozwoju reprezentowanej gałęzi sztuki lub dyscypliny artystycznej;
3)
dorobek w zakresie kształcenia wysoko kwalifikowanych kadr naukowo-dydaktycznych;
4)
poważne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej, a w szczególności w zakresie unowocześnienia programów nauczania oraz doskonalenia i unowocześniania form pracy dydaktycznej.
2.
Przy ustalaniu liczbowej obsady jednostek organizacyjnych wyższych szkół artystycznych (ust. 1 pkt 1) każdy pracownik naukowo-dydaktyczny może być uwzględniony tylko jeden raz i tylko w składzie osobowym środowiska tej jednostki, w której znajduje się katedra zatrudniająca tego pracownika albo w której spełnia on główną część swoich obowiązków dydaktycznych; wątpliwości w tym zakresie rozstrzyga rektor.
§  3.
Jeżeli jednostki organizacyjne właściwe dla danej dyscypliny artystycznej nie spełniają w żadnej wyższej szkole artystycznej warunku określonego w § 2 ust. 1 pkt 1, Minister Kultury i Sztuki może nadać jednej z nich uprawnienie do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta na czas określony po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego.
§  4.
1.
Uprawnienie do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych może być cofnięte w całości albo w zakresie określonych dyscyplin artystycznych, jeżeli jednostka organizacyjna wyższej szkoły artystycznej przestanie odpowiadać warunkom określonym w § 2.
2.
Decyzje o cofnięciu uprawnień do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych i skreśleniu z wykazu, o którym mowa w § 1 ust. 2, podejmuje Minister Kultury i Sztuki po zasięgnięciu opinii Rady Wyższego Szkolnictwa Artystycznego. Decyzje te powinny jednocześnie określać warunki zakończenia rozpoczętych przewodów kwalifikacyjnych.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 grudnia 1963 r. w sprawie warunków uprawniających wyższe szkoły artystyczne do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta etatowego w zakresie dyscyplin artystycznych (Dz. U. Nr 56, poz. 302).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1972.18.128

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uprawnienia do przeprowadzania przewodów kwalifikacyjnych na stanowisko docenta w wyższych szkołach artystycznych.
Data aktu: 08/05/1972
Data ogłoszenia: 23/05/1972
Data wejścia w życie: 23/05/1972