Doręczanie pism sądowych przez pocztę.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 15 grudnia 1970 r.
w sprawie doręczania pism sądowych przez pocztę.

Na podstawie art. 131 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego i art. 127 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Rozporządzenie reguluje szczegółowe zasady i tryb doręczania przez pocztę pism sądowych przeznaczonych dla stron, ich pełnomocników lub obrońców oraz świadków, biegłych i innych osób, biorących udział w postępowaniu cywilnym lub w postępowaniu karnym.
2.
Rozporządzenie dotyczy również pism wysyłanych przez prokuratora w sprawach cywilnych i karnych oraz pism wysyłanych przez Milicję Obywatelską w sprawach karnych, przez inne organy uprawnione do prowadzenia dochodzeń, a także przez państwowe biura notarialne w sprawach cywilnych podlegających rozpoznaniu przez te biura oraz przez komorników w sądowym postępowaniu egzekucyjnym. Przepisy rozporządzenia dotyczące sądu wysyłającego mają wówczas odpowiednie zastosowanie do tych organów.
§  2.
1.
Pisma sądowe wysyła się i doręcza przez pocztę za potwierdzeniem odbioru jako przesyłki listowe zwykłe lub polecone.
2.
Pisma sądowe wysyła się jako polecone przesyłki listowe, jeżeli dołączono do nich akta spraw, dokumenty, które mają znaczenie dla stron lub których zaginięcie mogłoby spowodować odpowiedzialność Skarbu Państwa, a także jeżeli wysyłanie przesyłki jako poleconej jest celowe z innych względów.
3.
Na stronie adresowej przesyłki należy umieścić napis: "Za potwierdzeniem odbioru", a jeżeli pismo jest wysyłane jako przesyłka polecona - napis: "Polecona - za potwierdzeniem odbioru".
4.
Użyte w rozporządzeniu określenie "potwierdzenie odbioru" oznacza również "pokwitowanie zwrotne" w postępowaniu karnym.
§  3.
1.
Do pisma sądowego sąd wysyłający dołącza formularz potwierdzenia odbioru.
2.
Jeżeli pismo sądowe ma być doręczone adresatowi za pośrednictwem organu przełożonego adresata, formularz potwierdzenia odbioru dołącza się tylko do pisma sądowego przeznaczonego dla adresata.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio w razie doręczenia pisma sądowego osobie pozbawionej wolności za pośrednictwem administracji zakładu karnego.
§  4.
Pisma sądowe wysyłane jako przesyłki listowe polecone należy nadawać w urzędzie pocztowym przy użyciu pocztowej książki nadawczej poleconych przesyłek sądowych.
§  5.
Doręczenie w sposób określony w art. 138 Kpc oraz w art. 117 § 2 i art. 118 § 3 Kpk nie może być stosowane, gdy sąd umieścił na adresowej stronie przesyłki napis wyłączający taki sposób doręczenia w ogóle lub w stosunku do oznaczonych osób.
§  6.
Odbierający pismo sądowe umieszcza swój podpis i datę na pierwszej stronie potwierdzenia odbioru.
§  7.
1.
Doręczyciel na drugiej stronie potwierdzenia odbioru wskazuje sposób doręczenia lub przyczynę niedoręczenia pisma i umieszcza swój podpis oraz datę.
2.
Doręczając pismo doręczyciel niezależnie od adnotacji dokonanych na potwierdzeniu odbioru umieszcza na stronie adresowej przesyłki datę doręczenia i swój podpis.
3.
Przewidziane w art. 139 § 1 Kpc i art. 118 § 2 Kpk zawiadomienie dla adresata o pozostawieniu pisma doręczyciel sporządza na odrębnym formularzu.
§  8.
1.
Po doręczeniu pisma sądowego doręczyciel oddaje niezwłocznie potwierdzenie odbioru oddawczemu urzędowi pocztowemu, który na pierwszej stronie potwierdzenia odbioru umieszcza odcisk datownika i odsyła je do nadawczego urzędu pocztowego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwrócenia doręczycielowi potwierdzenia odbioru w wypadkach określonych w art. 137 Kpc i art. 119 § 1 i 2 Kpk.
3.
Pozostawienie potwierdzenia odbioru osobie, do której rąk pismo zostało doręczone, nie jest dopuszczalne.
§  9.
Jeżeli zachodzą podstawy do pozostawienia pisma sądowego w urzędzie pocztowym stosownie do przepisów art. 139 Kpc i art. 118 § 1 Kpk, doręczyciel oddaje niezwłocznie pismo wraz z potwierdzeniem odbioru oddawczemu urzędowi pocztowemu.
§  10.
1.
Pozostawienie pisma sądowego w oddawczym urzędzie pocztowym urząd ten stwierdza przez umieszczenie:
1)
na stronie adresowej przesyłki adnotacji "złożono dnia" i odcisku datownika,
2)
na drugiej stronie potwierdzenia odbioru podpisu pracownika pocztowego i odcisku datownika.
2.
Pismo, o którym mowa w ust. 1, przechowuje się wraz z potwierdzeniem odbioru przez siedem dni, licząc od dnia następnego po złożeniu pisma.
3.
W razie zgłoszenia się przez odbiorcę w terminie określonym w ust. 2 pismo wydaje się odbiorcy po umieszczeniu na stronie adresowej przesyłki adnotacji "wydano dnia" i odcisku datownika. Odbiorca kwituje odbiór pisma na potwierdzeniu odbioru, które odsyła się niezwłocznie do nadawczego urzędu pocztowego po umieszczeniu obok podpisu odbiorcy odcisku datownika.
4.
Pismo nie podjęte w terminie określonym w ust. 2 opatruje się na stronie adresowej przesyłki adnotacją "nie podjęto w terminie" oraz odciskiem datownika i odsyła się je niezwłocznie wraz z potwierdzeniem odbioru do nadawczego urzędu pocztowego.
§  11.
Jeżeli adresat zmienił miejsce zamieszkania, doręczyciel powinien zasięgnąć informacji o nowym miejscu zamieszkania adresata, w szczególności u osób, które mieszkają obecnie pod adresem wskazanym w piśmie, u sąsiadów, w administracji domu albo u dozorcy domu lub u sołtysa. Jeżeli nowe miejsce zamieszkania adresata znajduje się w obrębie tego samego obszaru doręczeń lub w tej samej miejscowości, przesyłkę doręcza się pod nowym adresem, który doręczyciel zaznacza na potwierdzeniu odbioru. W innym wypadku należy na zwracanej przesyłce wskazać sądowi wysyłającemu nowe miejsce zamieszkania adresata, jeżeli zostało ustalone.
§  12.
1.
Jeżeli pisma sądowego nie można doręczyć także w sposób, o którym mowa w § 11, doręczyciel oddaje niezwłocznie pismo wraz z potwierdzeniem odbioru oddawczemu urzędowi pocztowemu, który na drugiej stronie potwierdzenia odbioru umieszcza odcisk datownika i odsyła przesyłkę do nadawczego urzędu pocztowego.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio w razie zwrócenia doręczycielowi pisma nie doręczonego w wypadkach określonych w art. 137 Kpc i art. 119 § 1 i 2 Kpk.
§  13.
Nadawczy urząd pocztowy przekazuje niezwłocznie potwierdzenie odbioru lub pismo sądowe wraz z potwierdzeniem odbioru sądowi wysyłającemu.
§  14.
1.
Jeżeli potwierdzenie odbioru nie nadejdzie do sądu wysyłającego w ciągu 14 dni od dnia wysłania pisma albo jeżeli z otrzymanego potwierdzenia odbioru wynika, że doręczenie dokonane zostało wadliwie, prezes sądu w miarę potrzeby zarządzi złożenie reklamacji w urzędzie pocztowym.
2.
Reklamację z powodu braku potwierdzenia odbioru kieruje się do nadawczego urzędu pocztowego, a reklamację z powodu wadliwego dokonania doręczenia - do oddawczego urzędu pocztowego.
§  15.
Jeżeli w wyniku postępowania reklamacyjnego okaże się, że pismo zostało adresatowi doręczone, należy niezwłocznie przesłać sądowi wysyłającemu potwierdzenie odbioru, a w braku potwierdzenia odbioru - pisemne poświadczenie przez urząd pocztowy daty, w której doręczenie zostało dokonane.
§  16.
Wzory potwierdzenia odbioru (§ 3 ust. 1), pocztowej książki nadawczej poleconych przesyłek sądowych (§ 4) i zawiadomienia (§ 7 ust. 3) zostaną ustalone w odrębnym trybie.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 września 1933 r. w porozumieniu z Ministrem Poczt i Telegrafów o doręczaniu pism sądowych przez pocztę w postępowaniu cywilnym i karnym (Dz. U. z 1933 r. Nr 76, poz. 548 z późniejszymi zmianami).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.31.266

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Doręczanie pism sądowych przez pocztę.
Data aktu: 15/12/1970
Data ogłoszenia: 31/12/1970
Data wejścia w życie: 01/04/1971