W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Konwencja o świadczeniach zdrowotnych. Warszawa.1967.07.21.

KONWENCJA
MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZJEDNOCZONEGO KRÓLESTWA WIELKIEJ BRYTANII I PÓŁNOCNEJ IRLANDII O ŚWIADCZENIACH ZDROWOTNYCH,
sporządzona w Warszawie dnia 21 lipca 1967 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 lipca 1967 roku sporządzona została w Warszawie Konwencja między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii o świadczeniach zdrowotnych, o następującym brzmieniu dosłownym:

KONWENCJA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii o świadczeniach zdrowotnych.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Północnej Irlandii,

zdecydowane współpracować w dziedzinie świadczeń zdrowotnych,

mając na uwadze, że na podstawie ustawodawstwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej obowiązkiem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej jest zapewnienie pełnych świadczeń zdrowotnych obywatelom polskim,

mając na uwadze, że na podstawie ustawodawstwa o Państwowej Służbie Zdrowia Zjednoczonego Królestwa obowiązkiem ministrów odpowiedzialnych za sprawy zdrowia jest zapewnienie pełnych świadczeń zdrowotnych ludności Zjednoczonego Królestwa,

potwierdzając zasadę, że - odpowiednio - obywatele lub ludność każdego z dwóch państw powinni być, w miarę możliwości, uprawnieni do uzyskania - na podstawie ustawodawstwa drugiego państwa - takich świadczeń, jak obywatele lub ludność tego drugiego państwa,

pragnąć dać wyraz zasadzie wzajemności i podjąć odpowiednie kroki w celu jej realizacji,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

W rozumieniu niniejszej konwencji określenie:

"państwo" - oznacza, w zależności od treści, Polską Rzeczpospolitą Ludową lub Zjednoczone Królestwo,

"Zjednoczone Królestwo" - oznacza Anglię i Walię, Szkocję, Północną Irlandię oraz wyspę Man,

"właściwe organy" - oznacza:

- w odniesieniu do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,

- w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa - odpowiednio - Ministra Zdrowia, Sekretarza Stanu dla Szkocji, Ministra Zdrowia i Świadczeń Społecznych Północnej Irlandii bądź Zarząd Zdrowia Wyspy Man,

"obywatel polski" - oznacza posiadacza ważnego paszportu polskiego,

"ludność Zjednoczonego Królestwa" - oznacza posiadaczy Kart Medycznych Państwowej Służby Zdrowia Zjednoczonego Królestwa,

"świadczenia zdrowotne" - oznacza:

- odniesieniu do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej leczenie i opiekę w zakresie społecznej służby zdrowia, świadczone na podstawie ustawodawstwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, o którym mowa w artykule 2, ustęp 1, litera a),

- w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa - leczenie i opiekę, świadczone na podstawie ustawodawstwa o Państwowej Służbie Zdrowia Zjednoczonego Królestwa, o którym mowa w artykule 2, ustęp 1, litera b).

Artykuł  2
1.
Postanowienia niniejszej konwencji stosuje się:
a)
w odniesieniu do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - do świadczeń zdrowotnych ustalonych dla pracujących i członków ich rodzin w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z 1933 roku, z późniejszymi zmianami i przepisami wykonawczymi,
b)
w odniesieniu do Zjednoczonego Królestwa - do świadczeń zdrowotnych ustalonych w ustawach o Państwowej Służbie Zdrowia z lat 1946-1966, ustawach o Państwowej Służbie Zdrowia (Szkocja) z lat 1947-1961, ustawach o Służbie Zdrowia (Północna Irlandia) z lat 1948-1963 oraz ustawach o Państwowej Służbie Zdrowia (Wyspa Man) z lat 1948-1963, łącznie z przepisami wykonawczymi wydanymi na podstawie tych ustaw.
2.
Niniejsza konwencja będzie miała również zastosowanie do wszystkich obowiązujących lub wydanych w przyszłości ustaw bądź innych przepisów zmieniających, uzupełniających lub kodyfikujących ustawodawstwo, o którym mowa w ustępie 1.
Artykuł  3

Z zastrzeżeniem postanowień niniejszej konwencji:

a)
obywatel polski w czasie pobytu w Zjednoczonym Królestwie będzie uprawniony do korzystania ze świadczeń zdrowotnych Państwowej Służby Zdrowia Zjednoczonego Królestwa na tych samych warunkach jak ludność Zjednoczonego Królestwa,
b)
posiadacz Karty Medycznej Państwowej Służby Zdrowia Zjednoczonego Królestwa, zamieszkały w Zjednoczonym Królestwie, będzie uprawniony, w czasie pobytu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, do korzystania ze świadczeń zdrowotnych społecznej służby zdrowia na tych samych warunkach jak osoby, o których mowa w artykule 2, ustęp 1, litera a).
Artykuł  4

Postanowień niniejszej konwencji nie stosuje się do obywateli lub ludności jednego państwa, którzy przybędą do drugiego państwa wyraźnie w celu korzystania z niniejszej konwencji.

Artykuł  5

Właściwe organy będą:

a)
przekazywać sobie informacje dotyczące wszelkich środków podjętych przez nie dla stosowania niniejszej konwencji,
b)
porozumiewać się niezwłocznie w przypadkach, gdyby w ustawodawstwie bądź w innych przepisach zaszły zmiany, które w sposób istotny wpływałyby na charakter lub zakres świadczeń zdrowotnych, przewidzianych w niniejszej konwencji,
c)
okazywać sobie pomoc we wszystkich sprawach związanych ze stosowaniem niniejszej konwencji.
Artykuł  6

Wszelkie rozbieżności dotyczące interpretacji bądź stosowania niniejszej konwencji będą usuwane w drodze konsultacji między właściwymi organami obu państw.

Artykuł  7

Tryb stosowania niniejszej konwencji zostanie uzgodniony między właściwymi organami obu państw.

Artykuł  8

Niniejsza konwencja podlega ratyfikacji i wejdzie w życie sześćdziesiątego dnia po wymianie dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Londynie.

Artykuł  9

Niniejsza konwencja zawarta jest na okres dwóch lat. Podlega ona przedłużaniu na dalsze dwuletnie okresy, jeżeli jedna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na piśmie na trzy miesiące przed upływem danego okresu.

Na dowód czego niżej podpisani, należycie upoważnieni przez odpowiednie Rządy, podpisali niniejszą konwencję.

Sporządzono w Warszawie, dnia dwudziestego pierwszego lipca 1967 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i angielskim, przy czym oba teksty są jednakowo autentyczne.

Po zaznajomieniu się z powyższą konwencją Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 3 maja 1969 roku.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.1.1

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: W.Bryt. i Płn.Irl.-Polska. Konwencja o świadczeniach zdrowotnych. Warszawa.1967.07.21.
Data aktu: 21/07/1967
Data ogłoszenia: 16/01/1970
Data wejścia w życie: 26/12/1969