Przepisy meldunkowe na terenie niektórych miejscowości województwa warszawskiego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 stycznia 1966 r.
w sprawie przepisów meldunkowych na terenie niektórych miejscowości województwa warszawskiego.

W miastach i osiedlach położonych na terenie województwa warszawskiego w pobliżu m.st. Warszawy następuje szybki wzrost ludności powodowany w dużym stopniu migracją z innych rejonów województwa i kraju. Nadmierna migracja stwarza poważne trudności w rozwiązywaniu problemów mieszkaniowych, komunalnych i sanitarno-zdrowotnych w tych miejscowościach. W celu zapewnienia prawidłowego rozwoju wspomnianych miast i osiedli stanowiących zaplecze Warszawy oraz stworzenia warunków właściwego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych i socjalno-bytowych zamieszkałej w nich ludności - na podstawie art. 21 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o ewidencji i kontroli ruchu ludności (Dz. U. z 1961 r. Nr 33, poz. 164 i z 1963 r. Nr 15, poz. 77) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1972 r. szczególne przepisy dotyczące meldowania osób na terenie następujących miast i osiedli w województwie warszawskim:
1)
Otwock,
2)
Józefów,
3)
Karczew,
4)
Wesoła,
5)
Sulejówek,
6)
Piaseczno,
7)
Jeziorna,
8)
Skolimów-Konstancin,
9)
Pruszków,
10)
Ursus,
11)
Brwinów,
12)
Ożarów-Franciszków,
13)
Piastów,
14)
Błonie,
15)
Podkowa Leśna,
16)
Wołomin,
17)
Ząbki,
18)
Zielonka,
19)
Marki,
20)
Radzymin,
21)
Nowy Dwór Mazowiecki,
22)
Legionowo,
23)
Mińsk Mazowiecki,
24)
Grodzisk Mazowiecki,
25)
Milanówek,
26)
Żyrardów.
§  2.
1.
W obrębie miejscowości wymienionych w § 1 zabrania się meldowania na pobyt stały:
1)
w pomieszczeniach z przeznaczenia niemieszkalnych, jak: piwnice, strychy, komórki, lokale użytkowe, zaplecza sklepowe itp.,
2)
w lokalach, w których na skutek zamieszkania dodatkowych osób przypadałoby poniżej 7 m2 powierzchni na osobę,
3)
w budynkach przeznaczonych do rozbiórki,
4)
w budynkach, na których użytkowanie nie wyraził zgody organ nadzoru budowlanego.
2.
Organy nadzoru budowlanego prezydiów właściwych powiatowych (miejskich) rad narodowych powiadamiają o przeznaczeniu budynku do rozbiórki właściwe organy spraw lokalowych, organy spraw wewnętrznych i administracje domów mieszkalnych, które są obowiązane zastosować niezbędne środki zapobiegające zajmowaniu lokali w tych budynkach na cele mieszkalne.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do budynków, o których mowa w ust. 1 pkt 4.
4.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do współmałżonka najemcy (właściciela) lokalu, jego dzieci oraz osób przybywających w związku z wykonaniem obowiązków rodzicielskich lub alimentacyjnych, o ile najemca (właściciel) jest już w danym lokalu zameldowany na pobyt stały.
§  3.
1.
Zameldowanie na pobyt stały w miejscowościach wymienionych w § 1 wymaga zezwolenia organu ewidencji i kontroli ruchu ludności prezydium miejskiej rady narodowej (rady narodowej osiedla) właściwej ze względu na miejsce zamierzonego pobytu.
2.
Udzielenie zezwolenia może nastąpić po:
1)
stwierdzeniu przez organ spraw lokalowych, właściwy ze względu na miejsce zamierzonego pobytu, że zameldowanie nie naruszy zasad określonych w § 2,
2)
stwierdzeniu przez organ do spraw zatrudnienia, właściwy ze względu na siedzibę zakładu pracy, potrzeby zatrudnienia na danym terenie osoby ubiegającej się o zameldowanie.
3.
Przepisu ust. 2 pkt 2 nie stosuje się do osób, które zostały skierowane do pracy na terenie m.st. Warszawy przez Wydział Zatrudnienia Prezydium Rady Narodowej m.st. Warszawy.
4.
Zezwolenie na zameldowanie na pobyt stały może być udzielone osobom, których pobyt na terenie miast i osiedli wymienionych w § 1 jest konieczny ze względów społecznych lub gospodarczych, a w szczególności gdy chodzi o:
1)
zapewnienie kadr niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji państwowych, spółdzielczych oraz innych uspołecznionych zakładów pracy,
2)
osoby, których zatrudnienie jest niezbędne dla rozwoju życia kulturalnego i oświaty oraz podnoszenia zdrowotności na danym terenie,
3)
zapewnienie wykonania obowiązków rodzicielskich lub alimentacyjnych, wynikających z przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.
§  4.
Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie ustali szczegółowe zasady wydawania zezwoleń na zameldowanie na pobyt stały na terenie miast i osiedli wymienionych w § 1.
§  5.
Osoby, które w dniu wejścia w życie rozporządzenia zamieszkują i są zameldowane na pobyt stały na terenie miast i osiedli wymienionych w § 1, posiadają prawo pobytu stałego i nie są obowiązane do uzyskania zezwolenia na ten pobyt.
§  6.
W sprawach meldunkowych nie uregulowanych rozporządzeniem stosuje się ogólne przepisy o ewidencji i kontroli ruchu ludności.
§  7.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Spraw Wewnętrznych oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Warszawie.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1970 r. (Dz.U.71.2.14) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 1971 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1971 r. (Dz.U.72.1.3) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 13 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.8.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przepisy meldunkowe na terenie niektórych miejscowości województwa warszawskiego.
Data aktu: 11/01/1966
Data ogłoszenia: 03/03/1966
Data wejścia w życie: 03/03/1966