Zasady, tryb i terminy zakończenia działalności rzeczników patentowych oraz ich zrzeszenia, prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o rzecznikach patentowych.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 21 czerwca 1966 r.
w sprawie zasad, trybu i terminów zakończenia działalności rzeczników patentowych oraz ich zrzeszenia, prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o rzecznikach patentowych.

Na podstawie art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86) zarządza się, co następuje:
§  1.
Z dniem 30 listopada 1966 r. rzecznicy patentowi, prowadzący działalność na podstawie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 31, poz. 139), zwani w dalszych przepisach rozporządzenia "rzecznikami", zaprzestaną przyjmować od osób fizycznych i prawnych mających zamieszkanie lub siedzibę za granicą (osób zagranicznych) i osób fizycznych i prawnych mających zamieszkanie lub siedzibę w Polsce (osób polskich) nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej zleceń na dokonywanie w Urzędzie Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zgłoszeń wynalazków do opatentowania oraz wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych i znaków towarowych do zarejestrowania.
§  2. 1
Sprawy zlecone rzecznikom przez osoby wymienione w § 1 rzecznicy mogą prowadzić do dnia 30 września 1967 r.
§  3. 2
Czynności związane z utrzymaniem w mocy ochrony wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych i znaków towarowych, uzyskanej przez osoby wymienione w § 1, rzecznicy mogą wykonywać do dnia 30 czerwca 1967 r.
§  4.
1.
W terminie do dnia 30 września 1966 r. rzecznicy zawiadomią osoby zagraniczne oraz osoby polskie nie będące jednostkami gospodarki uspołecznionej, będące zleceniodawcami prowadzonych przez rzeczników spraw wymienionych w paragrafach poprzedzających, że sprawy te mogą prowadzić w imieniu tych osób jedynie do końca terminów wymienionych w § 2 i § 3.
2.
W odniesieniu do spraw wymienionych w § 1, zleconych rzecznikom po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia, rzecznicy dokonają zawiadomień wymienionych w ust. 1 łącznie z potwierdzeniem przyjęcia zlecenia.
3.
W zawiadomieniach wymienionych w ust. 1 i 2 rzecznicy wskażą jednostki organizacyjne, powołane w trybie art. 11 ust. 2 i art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 21 kwietnia 1966 r. o rzecznikach patentowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86), upoważnione do wykonywania na rzecz osób zagranicznych oraz osób polskich nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej czynności rzeczników patentowych.
§  5.
W terminach wymienionych w § 2 i § 3, na podstawie decyzji zleceniodawców, rzecznicy przekażą prowadzone przez siebie sprawy jednostkom wymienionym w § 4 ust. 3 bądź w inny sposób wskazany przez zleceniodawców zakończą prowadzenie zleconych im spraw oraz dokonają rozliczeń ze zleceniodawcami z wykonanych do tego czasu czynności.
§  6.
Jednostki wymienione w § 4 ust. 3, na podstawie udzielonych im przez zleceniodawców pełnomocnictw, przejmą od rzeczników sprawy wymienione w § 2 i § 3 do dalszego prowadzenia, zapewniając ciągłość w prowadzeniu tych spraw.
§  7.
1.
Sprawy, zlecone rzecznikom przez jednostki gospodarki uspołecznionej i przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia nie zakończone, zostaną przekazane przez rzeczników do dalszego prowadzenia jednostkom zatrudniającym rzeczników patentowych, wskazanym przez jednostki nadrzędne nad jednostkami zlecającymi, w oparciu o szczegółowe harmonogramy ustalone przez te jednostki w terminie do dnia 30 września 1966 r. Terminy przekazania tych spraw określone w harmonogramach nie mogą przekroczyć terminu 31 marca 1967 r.
2.
Równocześnie z przekazaniem spraw wymienionych w ust. 1 rzecznicy dokonują rozliczeń ze zleceniodawcami z wykonanych do tego czasu czynności.
3.
Z dniem przejęcia od rzeczników spraw wymienionych w ust. 1 wygasają udzielone im w tych sprawach pełnomocnictwa.
4.
Właściwi ministrowie, kierownicy urzędów centralnych oraz prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) zapewniają wykonanie przepisu ust. 1.
§  8.
Rzecznik obowiązany jest w prowadzonych przez siebie sprawach przekazywanych do dalszego prowadzenia w trybie określonym niniejszym rozporządzeniem oraz w sprawach nie podlegających przekazaniu (sprawy zakończone lub z innych przyczyn nie wymagające dalszego prowadzenia) do dokonania z należytą starannością wszelkich czynności zabezpieczających interesy zleceniodawców.
§  9. 3
Zakończenie działalności Zrzeszenia Rzeczników Patentowych nastąpi w dniu 30 września 1967 r.
§  10.
Nadzór nad wykonaniem przepisów rozporządzenia porucza się Prezesowi Urzędu Patentowego Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.3.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.3.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 10 stycznia 1967 r. (Dz.U.67.3.9) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

Zmiany w prawie

Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1966.27.164

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady, tryb i terminy zakończenia działalności rzeczników patentowych oraz ich zrzeszenia, prowadzonej na podstawie ustawy z dnia 22 maja 1958 r. o rzecznikach patentowych.
Data aktu: 21/06/1966
Data ogłoszenia: 09/07/1966
Data wejścia w życie: 09/07/1966