Zlecenie organom Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywania niektórych czynności należących do zakresu działania organów administracji celnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 28 lutego 1962 r.
w sprawie zlecenia organom Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywania niektórych czynności należących do zakresu działania organów administracji celnej.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Organom Wojsk Ochrony Pogranicza zleca się sprawowanie kontroli celnej obrotu towarowego z zagranicą dokonywanego:
1)
w małym ruchu granicznym w przejściach granicznych II i III kategorii na granicy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną,
2)
w polskim przygranicznym tranzycie drogowym przez terytorium Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej,
3)
w przygranicznym tranzycie kolejowym na granicy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną i między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Niemiecką Republiką Demokratyczną,
4)
w przystaniach i niektórych portach rybackich w związku z rybołówstwem morskim,
5)
przez osoby przekraczające granicę państwową poza przejściami granicznymi, w szczególności w związku z wykonywaniem na granicy prac przy urządzeniach technicznych, a zwłaszcza komunikacyjnych, jak również prac przy mostach, budowlach wodnych, regulacji rzek oraz prac pomiarowych lub konserwatorskich,
6)
przez funkcjonariuszy Wojsk Ochrony Pogranicza przekraczających granicę państwową w okresie pełnienia służby na granicy i w związku z tą służbą oraz przez osoby służbowo im towarzyszące.
2.
Przejścia graniczne oraz trasy tranzytu, w których organy Wojsk Ochrony Pogranicza wykonują zlecone im czynności w zakresie wskazanym w ust. 1 pkt 1-4, określa załącznik do rozporządzenia. Zmiany do tego załącznika mogą być wprowadzane w drodze rozporządzenia przez Ministrów Handlu Zagranicznego i Spraw Wewnętrznych.
§  2.
W toku sprawowania kontroli, o której mowa w § 1, organy Wojsk Ochrony Pogranicza są upoważnione do dokonywania:
1)
odprawy celnej ostatecznej przedmiotów wolnych od należności celnych oraz od ograniczeń przywozu i wywozu, a przewożonych z sobą przez osoby przekraczające granicę państwową, jeżeli osoby te nie przewożą równocześnie innych towarów,
2)
wraz z odprawą celną określoną w pkt 1:
a)
uproszczonej odprawy celnej warunkowej, jeżeli następuje ona bez zabezpieczenia należności celnych,
b)
granicznej kontroli dewizowej.
§  3.
Uprawnienia organów administracji celnej przewidziane w art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne (Dz. U. Nr 33, poz. 166) przysługują również organom Wojsk Ochrony Pogranicza - w sprawach przez organy te wszczętych lub organom tym przekazanych - w stosunku do towarów przywożonych z sobą przez osoby przekraczające granicę państwową.
§  4.
Nadzór nad wykonywaniem zleconych czynności określonych w §§ 1-3 sprawuje Dowódca Wojsk Ochrony Pogranicza.
§  5.
1.
Przy wykonywaniu zleconych czynności organy Wojsk Ochrony Pogranicza stosują przepisy ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. - Prawo celne, jak również ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz. U. Nr 21, poz. 133).
2.
Za kontrolę, o której mowa w § 1 ust. 1 pkt 6, oraz za dokonywaną w jej toku odprawę (§ 2) uważa się odpowiednie czynności wykonywane na zasadach i w trybie regulaminów wojskowych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

I.

Przejścia graniczne II i III kategorii małego ruchu granicznego.

1. Jakuszyce

2. Dziewiętlice

3. Tarnkowa

4. Chomiąża

5. Dzierżkowice

6. Pilszcz

7. Ściborzyce Wielkie - Hněvošice

8. Ściborzyce Wielkie - Rohov

9. Ściborzyce Wielkie - Sudice

10. Kietrz

11. Gródczanki

12. Krzanowice - Rohov

13. Pietraszyn

14. Krzanowice - Strahovice

15. Krzanowice - Chuchelná

16. Borucin

17. Bolesław

18. Owsiszcze

19. Tworków

20. Roszków

21. Olza

22. Gorzyczki

23. Łaziska

24. Pogwizdów

25. Puńców

26. Beskidek

27. Stożek Mały

28. Jasnowice

29. Jaworzynka - Hercava I

30. Jaworzynka - Hercava II

31. Rycerka Górna

32. Przegibek

33. Korbielów

34. Winiarczykówka

35. Sromowce Wyżne

36. Kacwin

37. Piwniczna

38. Milik

39. Piwowarówka

40. Dubne

41. Konieczna

42. Barwinek

43. Roztoki Górne

44. Branice

45. Racławice Śląskie

46. Krzyżkowice

47. Boboluszki

48. Wiechowice

49. Chałupki.

II.

Trasy polskiego przygranicznego tranzytu drogowego.

1)
granica państwowa - Frýdlant v Čechách - Hajniszcze - Nové Město pod Smrkem - granica państwowa,
2)
granica państwowa - Konradów - Zlaté Hory - granica państwowa (Podlesie),
3)
granica państwowa (znak graniczny nr VI/36) - czerwony szlak turystyczny - granica państwowa (znak graniczny VI/37).

III.

Trasy przygranicznego tranzytu kolejowego.

1)
z CSRS do CSRS przez Głuchołazy,
2)
z CSRS do CSRS na odcinku Liberec - Zittau,
3)
wzajemny przygraniczny tranzyt kolejowy na odcinkach linii kolejowych Hagenwerder - Krzewina Zgorzelecka - Hirschfelde - Zittau - Porajów.

IV.

Przystanie rybackie.

1. Nowa Karczma

2. Krynica Morska

3. Sztutowo

4. Kąty Rybackie

5. Stegna

6. Jantar

7. Mikoszewo

8. Brzeźno

9. Jelitkowo

10. Sopot

11. Orłowo

12. Oksywie

13. Jastarnia

14. Kuźnica

15. Chałupy

16. Chłapowo

17. Ostrowo

18. Karwia

19. Dębek

20. Białogóra

21. Lubiatowo

22. Rowy

23. Jarosławiec

24. Witowo

25. Dąbki

26. Unieście

27. Chłopy

28. Gąski

29. Ustronie Morskie

30. Grzybowo

31. Dźwirzyno

32. Mrzeżyno

33. Niechorze

34. Międzyzdroje

35. Jastrzębia Góra

V.

Porty rybackie.

1. Dziwnów

2. Łeba

3. Sianki-Kąpielisko.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1962.14.61

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zlecenie organom Wojsk Ochrony Pogranicza wykonywania niektórych czynności należących do zakresu działania organów administracji celnej.
Data aktu: 28/02/1962
Data ogłoszenia: 07/03/1962
Data wejścia w życie: 07/03/1962