Ustalenie stanowisk służbowych i uposażeń pracowników służby bibliotecznej, zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk oraz w niektórych innych bibliotekach.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1956 r.
w sprawie ustalenia stanowisk służbowych i uposażeń pracowników służby bibliotecznej, zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk oraz w niektórych innych bibliotekach. *

Na podstawie art. 5 i 7 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają pracownicy służby bibliotecznej zatrudnieni:
a)
w bibliotekach szkół wyższych,
b)
w bibliotekach Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych,
c)
w Bibliotece Narodowej, w Bibliotece Śląskiej, w Głównej Bibliotece Lekarskiej, w Bibliotece Głównego Urzędu Statystycznego, w Centralnej Bibliotece Rolniczej, w Bibliotece Sejmowej, w Bibliotece Głównej Biblioteki Publicznej m. st. Warszawy oraz w Bibliotece Głównej Biblioteki Publicznej im. L. Waryńskiego w Łodzi,
d)
w bibliotekach i działach (ośrodkach) dokumentacji i informacji naukowej lub naukowo-technicznej instytutów naukowych i naukowo-badawczych.
§  2.
1. 1
Stawki uposażenia zasadniczego dla pracowników służby bibliotecznej bibliotek wymienionych w § 1 ustala się, jak następuje:
Lp. Stanowisko Miesięcznie złotych
od do
1. Dyrektor 2.200 - 3.300
2. Wicedyrektor, kierownik biblioteki 1.800 - 2.800
3. Kustosz 1.600 - 2.300
4. Starszy bibliotekarz 1.300 - 1.800
5. Bibliotekarz 920 - 1.500
6. Młodszy bibliotekarz 740 - 1.200
7. Pomocnik bibliotekarza 600 - 1.000
8. Starszy magazynier biblioteczny 850 - 1.300
9. Magazynier biblioteczny 600 - 1.000
10. Pomocnik magazyniera bibliotecznego 500 - 750
11. Starszy technik 1.000 - 1.300
12. Technik 700 - 1.100
13. Starszy laborant 800 - 1.100
14. Laborant 650 - 950
2.
Właściwy minister (kierownik centralnego urzędu) w porozumieniu z Prezesem Państwowej Komisji Etatów ustali, w których bibliotekach występują stanowiska dyrektora, wicedyrektora, a w których kierownika biblioteki.
§  3.
Dla kierownika zakładu, działu, oddziału, filii, pracowni, sekcji lub laboratorium, zatrudniających co najmniej trzech pracowników, oraz dla kierownika biblioteki wydziałowej ustala się dodatek za kierownictwo w wysokości 15% uposażenia zasadniczego.
§  4.
Właściwy minister (kierownik centralnego urzędu) może w ramach zatwierdzonych na ten cel kredytów przyznać pracownikom służby bibliotecznej, którzy odznaczyli się szczególnymi osiągnięciami w pracy naukowej lub organizacyjnej, dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% uposażenia zasadniczego.
§  5.
Pracownikom służby bibliotecznej nie będącym samodzielnymi pracownikami nauki, a posiadającym stopień naukowy kandydata lub doktora nauk, przysługuje dodatek miesięczny w wysokości 300 zł.
§  6.
1.
Pracownikom służby bibliotecznej przyznaje się dodatek za wysługę lat w wysokości 5% uposażenia zasadniczego za każde pełne pięciolecie służby na danym stanowisku.
2.
Dodatek pracowników służby bibliotecznej za wysługę lat nie może przekraczać 15% uposażenia zasadniczego.
3.
W razie przejścia na wyższe stanowisko pracownik służby bibliotecznej traci prawo do pobierania otrzymywanego dotychczas dodatku za wysługę lat, jeżeli jego nowe uposażenie zasadnicze jest wyższe, aniżeli pobierane dotychczas uposażenie zasadnicze wraz z dodatkiem za wysługę lat.
4.
Przy pierwszym ustaleniu wysokości dodatku za wysługę lat zalicza się pracownikowi służby bibliotecznej cały czas służby przebytej na danym stanowisku będącym podstawą do zaszeregowania go w trybie § 8 ust. 2 rozporządzenia.
§  7.
1.
Pracownikom służby bibliotecznej, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnie szkodliwych dla zdrowia, może być przyznany dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% uposażenia zasadniczego.
2.
Szczegółowe wykazy prac, o których mowa w ust. 1, oraz wysokość procentową dodatku zależną od stopnia szkodliwości pracy ustalą właściwi ministrowie (kierownicy centralnych urzędów) w drodze zarządzeń uzgodnionych z Ministrem Zdrowia, Centralną Radą Związków Zawodowych i Prezesem Państwowej Komisji Etatów.
§  8.
1.
W bibliotekach wymienionych w § 1 rozporządzenia obowiązuje niżej określona nomenklatura stanowisk oraz następujące wymagania kwalifikacyjne:
Lp. Stanowisko Wymagane kwalifikacje
1 Dyrektor ukończone studia wyższe i 6 lat pracy w placówkach (instytucjach) kulturalno-oświatowych
2 Wicedyrektor, kierownik biblioteki jak wyżej
3 Kustosz ukończone studia wyższe, co najmniej 8 lat pracy bibliotekarskiej oraz znaczne osiągnięcia naukowe lub organizacyjne
4 Starszy bibliotekarz ukończone studia wyższe oraz co najmniej 4 lata pracy bibliotekarskiej
5 Bibliotekarz a) ukończone studia wyższe bądź
b) ukończone liceum bibliotekarskie oraz co

najmniej 3 lata pracy bibliotekarskiej,

bądź

c) ukończona inna szkoła średnia oraz co

najmniej 5 lat pracy bibliotekarskiej

6 Młodszy bibliotekarz a) ukończone liceum bibliotekarskie bądź
b) ukończona inna szkoła średnia oraz co

najmniej 3 lata pracy bibliotekarskiej

7 Pomocnik bibliotekarza ukończona szkoła średnia
8 Starszy magazynier biblioteczny a) ukończona szkoła średnia oraz co najmniej

3 lata pracy w magazynie bibliotecznym

bądź

b) ukończona szkoła podstawowa oraz co

najmniej 10 lat pracy w magazynie

bibliotecznym

9 Magazynier biblioteczny a) ukończona szkoła średnia bądź
b) ukończona szkoła podstawowa oraz co

najmniej 5 lat pracy w magazynie

bibliotecznym

10 Pomocnik magazyniera bibliotecznego ukończona szkoła podstawowa
11 Starszy technik ukończona średnia szkoła techniczna oraz co najmniej 4-letnia praktyka zawodowa
12 Technik ukończona średnia szkoła techniczna
13 Starszy laborant ukończona szkoła zawodowa oraz 4-letnia praktyka zawodowa
14 Laborant ukończona szkoła zawodowa
2.
Zaszeregowanie pracownika następuje na podstawie decyzji właściwej władzy przełożonej. Decyzja ta powinna uwzględniać zarówno kwalifikacje pracownika, jak i potrzeby danej biblioteki.
3.
Posiadanie wymaganego przepisami ust. 1 stopnia kwalifikacji w zakresie wykształcenia uzasadnić można dowodem ukończenia zakładu, kursu lub studiów uznanych przez właściwe władze za równorzędne z wymienionymi w przepisach ust. 1 lub też złożenia egzaminu określonego przez właściwe władze.
§  9.
1.
Pracownicy nauki zatrudnieni w bibliotekach wymienionych w § 1 mogą pobierać uposażenie według zasad określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1954 r. w sprawie uposażenia pracowników nauki (Dz. U. Nr 42, poz. 187).
2.
Zastępcy profesora zatrudnieni w bibliotekach wymienionych w § 1 pod lit. a) i b) mogą być wynagradzani według zasad określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1954 r. w sprawie uposażenia zastępców profesora zatrudnionych w szkołach wyższych, Polskiej Akademii Nauk i podległych jej placówkach naukowych oraz osób pełniących funkcje pracowników nauki, nauczycieli przedmiotów pomocniczych i nauczycieli zawodu w szkołach wyższych (Dz. U. Nr 42, poz. 188).
3.
Inżynierowie i technicy zatrudnieni w działach (ośrodkach) dokumentacji i informacji naukowej lub naukowo-technicznej instytutów naukowych i naukowo-badawczych mogą pobierać uposażenie według zasad określonych rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 czerwca 1955 r. w sprawie uposażenia pracowników inżynieryjno-technicznych i robotników zatrudnionych w instytutach naukowo-badawczych (Dz. U. Nr 24, poz. 150).
4.
Pracownicy bibliotek wymienionych w § 1 wykonujący czynności administracyjno-usługowe (intendent, pracownik sekretariatu itp.) nie są pracownikami służby bibliotecznej w rozumieniu niniejszego rozporządzenia. Zasady wynagradzania tych kategorii pracowników określają odrębne przepisy.
§  10.
Pracownicy służby bibliotecznej zatrudnieni w bibliotekach wymienionych w § 1 przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia:
1)
zachowują na okres pracy w danej bibliotece dotychczasowe uposażenie w dotychczasowej wysokości, o ile przy zastosowaniu zasad i stawek niniejszego rozporządzenia przypadałoby im uposażenie niższe,
2)
w wyjątkowo uzasadnionych przypadkach mogą zostać zwolnieni przez właściwego ministra (kierownika centralnego urzędu) od wymagań kwalifikacyjnych ustalonych dla danego stanowiska.
§  11.
Z dniem wejścia w życie rozporządzenia tracą moc dotychczasowe przepisy prawne w sprawach unormowanych tym rozporządzeniem.
§  12.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów, Prezesowi Państwowej Komisji Etatów oraz właściwym ministrom i kierownikom centralnych urzędów.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1956 r.
* Z dniem 1 października 1961 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie objętym rozporządzeniem z dnia 13 września 1961 r. w sprawie uposażenia pracowników szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk i jej placówek naukowych (Dz.U.61.43.225), zgodnie z § 65 pkt 5 powołanego rozporządzenia.

Z dniem 17 lipca 1965 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie objętym rozporządzeniem z dnia 14 lipca 1965 r. w sprawie ustalenia stanowisk i uposażeń bibliotekarzy dyplomowanych w niektórych bibliotekach (Dz.U.65.30.198), zgodnie z § 5 pkt 1 powołanego rozporządzenia.

1 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 września 1958 r. (Dz.U.58.59.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1958 r.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.20.99

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie stanowisk służbowych i uposażeń pracowników służby bibliotecznej, zatrudnionych w bibliotekach szkół wyższych, Polskiej Akademii Nauk oraz w niektórych innych bibliotekach.
Data aktu: 02/06/1956
Data ogłoszenia: 18/06/1956
Data wejścia w życie: 01/06/1956, 18/06/1956