Organizacja spraw kultury fizycznej.

DEKRET
z dnia 18 stycznia 1956 r.
o organizacji spraw kultury fizycznej.

W celu stworzenia najbardziej korzystnych warunków dla rozwoju i upowszechnienia kultury fizycznej i sportu stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Główny Komitet Kultury Fizycznej działa przy Radzie Ministrów i jest organem Rządu w zakresie kierowania sprawami kultury fizycznej i sportu.

Art.  2.
1.
Do zadań Głównego Komitetu Kultury Fizycznej należy w szczególności:
1)
ustalanie kierunku oraz sporządzanie planów rozwoju kultury fizycznej;
2)
koordynowanie i kontrola wykonywania prac objętych planami (pkt 1);
3)
ustalanie wytycznych do programów obowiązkowego wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszystkich typów oraz sprawowanie kontroli w tym zakresie;
4)
ustalanie kierunku i opracowywanie planów szkolenia fachowych kadr dla potrzeb kultury fizycznej, kontrola wykonania planów oraz zarządzanie podległymi szkołami wychowania fizycznego i instytutami naukowymi kultury fizycznej;
5)
wytyczanie kierunku działalności wszystkich organizacji sportowych, jej kontrola i nadzór nad działalnością finansową i gospodarczą organizacji sportowych;
6)
budownictwo i konserwacja urządzeń sportowych oraz sprawy ich wykorzystania;
7)
ustalanie potrzeb w zakresie produkcji i dystrybucji sprzętu sportowego oraz opracowywanie norm technicznych sprzętu sportowego;
8)
koordynowanie działalności naukowo-badawczej w dziedzinie kultury fizycznej;
9)
współdziałanie z instytucjami naukowymi, gospodarczymi i społecznymi w sprawach kultury fizycznej;
10)
współpraca międzynarodowa w dziedzinie kultury fizycznej;
11)
rozwijanie działalności propagandowej i wydawniczej w zakresie kultury fizycznej.
2.
W sprawach wymienionych w ust. 1 Główny Komitet Kultury Fizycznej działa w porozumieniu z innymi organami administracji państwowej i instytucjami w granicach ich właściwości.
Art.  3.
1.
Plany zajęć przedszkoli oraz obowiązkowe programy nauczania w ogólnokształcących szkołach podstawowych, licealnych, zawodowych i wyższych powinny obejmować wychowanie fizyczne.
2.
Zakres i sposób nadzorowania wychowania fizycznego w szkołach i zakładach nauczania wszystkich typów określi Główny Komitet Kultury Fizycznej w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i centralnymi urzędami.
Art.  4.

Przy związkach zawodowych, wśród ludności wiejskiej, w szkołach, w spółdzielczości pracy, w siłach zbrojnych i przy organach bezpieczeństwa publicznego działają zrzeszenia sportowe, zmierzające do realizacji zadań wychowania fizycznego na zasadach dobrowolności.

Art.  5.
1.
Główny Komitet Kultury Fizycznej składa się z Przewodniczącego, zastępców Przewodniczącego i członków.
2.
Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów.
3.
Zastępców Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej oraz członków Komitetu powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego.
4.
Przewodniczący, zastępcy Przewodniczącego oraz wyznaczeni przez Prezesa Rady Ministrów członkowie Głównego Komitetu Kultury Fizycznej tworzą Prezydium Komitetu.
Art.  6.
1.
Organem doradczym i opiniodawczym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej jest Rada Naukowo-Metodyczna Kultury Fizycznej.
2.
Zakres działania, organizację i tryb funkcjonowania Rady określi statut nadany przez Prezesa Rady Ministrów.
Art.  7.
1.
Zadania w dziedzinie kultury fizycznej i ruchu sportowego w zakresie terenowym wykonują komitety kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych: wojewódzkich (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi), powiatowych, miejskich w miastach stanowiących powiaty oraz dzielnicowych.
2.
Zakres działania oraz skład i tryb powoływania komitetów kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych określi Prezes Rady Ministrów.
Art.  8.
1.
Główny Komitet Kultury Fizycznej i komitety kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych wykonują swoje zadania przy społecznej współpracy działaczy w dziedzinie kultury fizycznej.
2.
Przy Głównym Komitecie Kultury Fizycznej i komitetach kultury fizycznej przy prezydiach rad narodowych działać będą społeczne sekcje dla poszczególnych dziedzin sportu, utworzone spośród działaczy w dziedzinie kultury fizycznej. Skład, organizację i zakres działania społecznych sekcji określą regulaminy nadane przez Główny Komitet Kultury Fizycznej.
Art.  9.
1.
W sprawach objętych właściwością Głównego Komitetu Kultury Fizycznej Przewodniczący Komitetu wydaje zarządzenia i instrukcje na podstawie obowiązujących przepisów.
2.
Prezes Rady Ministrów może, o ile przepisy obowiązujące w dniu wejścia w życie dekretu przewidują wydawanie zarządzeń i instrukcji w tych sprawach przez Prezesa Rady Ministrów, upoważnić do ich wydawania Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej.
Art.  10.
1.
Przewidziane w dekrecie kompetencje Głównego Komitetu Kultury nie obejmują spraw wychowania fizycznego żołnierzy w jednostkach wojskowych.
2.
Zakres i sposób wykonywania zadań Głównego Komitetu Kultury Fizycznej w stosunku do wojskowych klubów sportowych określi zarządzenie wydane przez Ministra Obrony Narodowej i Przewodniczącego Głównego Komitetu.
Art.  11.

Tracą moc:

1)
ustawa z dnia 30 grudnia 1949 r. o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. Nr 65, poz. 526);
2)
art. 3 ust. 1 oraz dział II ustawy z dnia 25 lutego 1948 r. o powszechnym obowiązku przysposobienia zawodowego, wychowania fizycznego i przysposobienia wojskowego młodzieży oraz o organizacji spraw kultury fizycznej i sportu (Dz. U. Nr 12, poz. 90).
Art.  12.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1956.2.12

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Organizacja spraw kultury fizycznej.
Data aktu: 18/01/1956
Data ogłoszenia: 25/01/1956
Data wejścia w życie: 25/01/1956