Rozliczenie z uczestnikami Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.

DEKRET
z dnia 25 czerwca 1954 r.
w sprawie rozliczenia z uczestnikami Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.

W celu uporządkowania Społecznego Funduszu Oszczędnościowego oraz usprawnienia rozliczenia z uczestnikami Funduszu stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Wkłady oszczędnościowe Społecznego Funduszu Oszczędnościowego konwertuje się na wniosek uczestnika zgłoszony do dnia 31 marca 1955 r. - na zasadach i w wysokości określonych niniejszym dekretem - na obligacje Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski, wypuszczonej na podstawie dekretu z dnia 18 czerwca 1951 r. (Dz. U. Nr 33, poz. 257).

Art.  2.

Wkład Społecznego Funduszu Oszczędnościowego w rozumieniu niniejszego dekretu obejmuje również kwoty nie podjęte do dnia wejścia w życie niniejszego dekretu na podstawie art. 14 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania.

Art.  3.
1.
Wkłady uczestników Społecznego Funduszu Oszczędnościowego - funduszu C - konwertuje się w pełnej wysokości.
2.
Konwersję wkładów uczestników Społecznego Funduszu Oszczędnościowego - funduszów A, B i D - przeprowadza się w pełnej wysokości, jeżeli uczestnik nie zalega z zapłatą niżej wymienionych należności:
a)
składek Społecznego Funduszu Oszczędnościowego,
b)
podatków, opłat i innych świadczeń publiczno-prawnych na rzecz Państwa oraz składek ubezpieczeniowych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń w ubezpieczeniu obowiązkowym, przypadających za okres do dnia 31 grudnia 1953 r.,
c)
opłat elektryfikacyjnych i należności Państwowego Funduszu Ziemi, płatnych do dnia 31 grudnia 1953 r.
3.
Jeżeli uczestnik Społecznego Funduszu Oszczędnościowego - funduszów A, B i D - zalega z zapłatą którejkolwiek z należności wymienionych w ust. 2, konwersję jego wkładu przeprowadza się w wysokości zmniejszonej o sumę nie zapłaconych należności.
Art.  4.
1.
Kwota wkładu nie objęta konwersją na podstawie art. 3 ust. 3 podlega zablokowaniu na specjalnym rachunku uczestnika w Powszechnej Kasie Oszczędności.
2.
Jeżeli zaległe należności, o których mowa w art. 3 ust. 2, zostaną zapłacone, Powszechna Kasa Oszczędności zwolni zablokowaną kwotę. W przypadku nieuiszczenia zaległych należności kwoty zablokowane przechodzą na własność Państwa z upływem terminu przedawnienia zaległych należności.
3.
Kwota zwolniona z rachunku zablokowanego (ust. 2) łącznie z wpłaconymi zaległymi składkami Społecznego Funduszu Oszczędnościowego będzie skonwertowana dodatkowo na obligacje Narodowej Pożyczki Rozwoju Sił Polski.
Art.  5.

Minister Finansów wyda szczegółowe przepisy dotyczące przeprowadzania konwersji.

Art.  6.

Nie podlegają konwersji i przechodzą na własność Państwa:

1)
wkłady Społecznego Funduszu Oszczędnościowego, co do których nie zgłoszono w terminie (art. 1) wniosku o konwersję, oraz wkłady powstałe z przychodów osiągniętych z przedsiębiorstw lub nieruchomości, przejętych na własność Państwa lub pod przymusowy zarząd państwowy,
2)
kwoty powstałe z oprocentowania Społecznego Funduszu Oszczędnościowego i przeznaczone na premiowanie wkładów, a nie wydatkowane do dnia wejścia w życie niniejszego dekretu.
Art.  7.
1.
Traci moc ustawa z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. z 1948 r. Nr 10, poz. 74, Nr 36, poz. 256 i Nr 52, poz. 415, z 1949 r. Nr 7, poz. 42 i Nr 21, poz. 136, z 1951 r. Nr 33, poz. 258, z 1952 r. Nr 12, poz. 72 i Nr 32, poz. 216).
2.
Rada Ministrów ustali, w jakim zakresie pozostaje w mocy obowiązek uczestnika Społecznego Funduszu Oszczędnościowego - funduszów A, B i D - uiszczenia składek za okres do dnia 31 grudnia 1951 r.
Art.  8.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.31.123

Rodzaj: Dekret
Tytuł: Rozliczenie z uczestnikami Społecznego Funduszu Oszczędnościowego.
Data aktu: 25/06/1954
Data ogłoszenia: 07/07/1954
Data wejścia w życie: 07/07/1954