Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do wieczorowych szkół inżynierskich na rok szkolny 1951/52.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI
z dnia 14 lipca 1951 r.
w sprawie trybu postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do wieczorowych szkół inżynierskich na rok szkolny 1951/52.

Na podstawie art. 79 ust. 2, art. 81, 83 i 85 dekretu z dnia 28 października 1947 r. o organizacji nauki i szkolnictwa wyższego (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 415) zarządza się, co następuje:
§  1.
Dobór kandydatów na studia w wieczorowych szkołach inżynierskich powinien:
a)
udostępnić najlepszym pracownikom przemysłu, racjonalizatorom, przodownikom pracy, majstrom i technikom wyróżniającym się w pracy zawodowej i społecznej wyższe studia techniczne w zakresie ich specjalności,
b)
służyć zabezpieczeniu wychowania ludowej inteligencji technicznej, potrzebnej dla wykonania planu 6-letniego.
§  2.
Warunkiem przyjęcia na pierwszy rok studiów w wieczorowych szkołach inżynierskich jest:
a)
skierowanie przez uspołeczniony zakład pracy,
b)
odbycie przez kandydata, posiadającego wykształcenie w zakresie liceum technicznego lub przygotowanie równoważne, 2-letniej praktyki zawodowej na stanowisku technika lub odpowiedzialnego pracownika w produkcji, bądź też odbycie przez kandydata, posiadającego wykształcenie w zakresie szkoły ogólnokształcącej stopnia licealnego lub inne przygotowanie równoważne, 3-leniej praktyki zawodowej na tych stanowiskach,
c)
złożenie z wynikiem pomyślnym egzaminu wstępnego.
§  3.
1.
Egzamin wstępny obejmuje:
1)
egzamin pisemny z matematyki i fizyki,
2)
egzamin ustny z chemii, a dla kandydatów na wydział chemiczny także egzamin pisemny z tego przedmiotu,
3)
egzamin ustny z nauki o Polsce i świecie współczesnym.
2.
Egzaminy wstępne odbędą się w okresie od dnia 1 września do dnia 8 września 1951 r.
§  4.
W postępowaniu przy przyjmowaniu kandydatów do wieczorowych szkół inżynierskich biorą udział wydziałowe komisje dla doboru kandydatów, w szkołach zaś składających się z więcej niż jednego wydziału - również komisje uczelniane do spraw rekrutacji.
§  5.
1.
W skład wydziałowej komisji dla doboru kandydatów wchodzą:
1)
dziekan, a w szkołach jednowydziałowych - rektor, jako przewodniczący, oraz jako członkowie:
2)
delegat Ministra Szkół Wyższych i Nauki,
3)
przedstawiciel ministra zainteresowanego zakresem studiów danego wydziału lub szkoły, wyznaczony w porozumieniu z Ministrem Szkół Wyższych i Nauki,
4)
przedstawiciel okręgowej rady związków zawodowych lub powiatowej rady związków zawodowych,
5)
przedstawiciel zarządu wojewódzkiego lub powiatowego Związku Młodzieży Polskiej, który pełni równocześnie funkcje sekretarza komisji.
2.
Przedstawiciela, wymienionego w ust. 1 pkt 4, powołuje Minister Szkół Wyższych i Nauki na wniosek właściwej rady, przedstawiciela zaś wymienionego w ust. 1 pkt 5 - na wniosek Zarządu Głównego Związku Młodzieży Polskiej.
3.
W razie potrzeby mogą być powołani zastępcy członków komisji w trybie przewidzianym dla powołania członków komisji.
§  6.
1.
Wydziałowa komisja dla doboru kandydatów dokonuje doboru kandydatów na podstawie oceny wyników egzaminu wstępnego i kwalifikacji osobistych kandydata.
2.
W szkołach, w których nie została powołana komisja uczelniana do spraw rekrutacji, do zakresu działania wydziałowej komisji dla doboru kandydatów należą ponadto czynności wymienione w § 8 pkt 1 i 2.
§  7.
1.
W szkołach posiadających więcej niż jeden wydział Minister Szkół Wyższych i Nauki powołuje komisję uczelnianą do spraw rekrutacji w składzie następującym:
1)
rektor jako przewodniczący oraz jako członkowie:
2)
delegat Ministra Szkół Wyższych i Nauki,
3)
przedstawiciel ministra zainteresowanego zakresem studiów danej szkoły.
2.
W obradach w sprawie dopuszczenia kandydatów do egzaminu wstępnego bierze również udział dziekan właściwego wydziału.
§  8.
Do zadań komisji uczelnianej do spraw rekrutacji należy:
1)
utrzymywanie ścisłego kontaktu z kierownictwem zainteresowanych zakładów pracy celem zapewnienia ustalonej planem Ministerstwa Szkół Wyższych i Nauki liczby odpowiednich kandydatów,
2)
decydowanie o dopuszczeniu kandydata do egzaminu wstępnego lub na odpowiedni kurs przygotowawczy zależnie od stopnia przygotowania kandydata,
3)
koordynacja i kontrola prac wydziałowych komisji dla doboru kandydatów,
4)
zatwierdzanie listy kandydatów zakwalifikowanych na pierwszy rok studiów przez wydziałowe komisje dla doboru kandydatów.
§  9.
Komisje uczelniane do spraw rekrutacji i wydziałowe komisje dla doboru kandydatów wykonują swoje czynności w okresie od dnia 15 czerwca do dnia 15 października 1951 r.
§  10.
Szczegółowy tryb postępowania komisji wymienionych w § 4 ustali regulamin.
§  11.
Za całokształt prac związanych z doborem kandydatów odpowiedzialny jest rektor.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1951.40.305

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania przy przyjmowaniu kandydatów na pierwszy rok studiów do wieczorowych szkół inżynierskich na rok szkolny 1951/52.
Data aktu: 14/07/1951
Data ogłoszenia: 30/07/1951
Data wejścia w życie: 30/07/1951