Zakres działania Ministra Budownictwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 maja 1949 r.
w sprawie zakresu działania Ministra Budownictwa.

Na podstawie art. 2 ust. 2 i art. 7 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zakres działania Ministra Budownictwa obejmuje:
1)
kierowanie działalnością podległych przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych i pozostających pod zarządem państwowym;
2)
nadzorowanie i ustalanie kierunku działalności przedsiębiorstw budowlanych, spółdzielczych i samorządowych;
3)
sprawy polityki i gospodarki terenowej w zakresie realizacji planów zabudowy;
4)
sprawy architektury, nie wyłączając budownictwa specjalnego, w zakresie określonym właściwymi przepisami;
5)
współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach zabezpieczenia i odbudowy zabytków architektonicznych;
6)
nadzór budowlany oraz sprawy uprawnień budowlanych na podstawie przepisów prawa budowlanego;
7)
realizację polityki państwowej w stosunku do prywatnych przedsiębiorstw budowlanych, biur projektowych i do rzemiosła budowlanego oraz nadzór w tym zakresie nad zrzeszeniami przedsiębiorstw budowlanych i cechami;
8)
sprawy kadr, współdziałanie z właściwymi władzami w sprawach programów nauczania, kształcenia i zatrudnienia, popieranie działalności stowarzyszeń w zakresie architektury i budownictwa;
9)
organizowanie badań naukowych, publikacja wydawnictw i nadzorowanie instytutów i zakładów naukowo-badawczych w zakresie zastrzeżonym właściwości Ministra Budownictwa.
§  2.
1.
Budownictwem specjalnym w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 1949 r. o utworzeniu urzędu Ministra Budownictwa jest:
1)
budownictwo specjalnych budowli, urządzeń i instalacji przemysłowych, komunikacyjnych, żeglugowych, portowych i łączności (np. budowa fabryk, hut, koksowni, kopalń, linii energetycznych, portów, dróg, linii kolejowych, lotnisk);
2)
budownictwo specjalnych budowli i urządzeń w zakresie działania Ministrów Obrony Narodowej i Bezpieczeństwa Publicznego;
3)
budownictwo związane z bieżącą działalnością eksploatacyjną w zakresie objętym pkt 1) i 2).
2.
Minister Budownictwa w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanymi ministrami może uznać za budownictwo specjalne także inne rodzaje budownictwa.
3.
Budownictwo specjalne należy do zakresu działania ministrów właściwych ze względu na przeznaczenie budowy oraz do władz i przedsiębiorstw im podległych, z zastrzeżeniem przepisów § 1 pkt 4), 6) i 8) oraz przepisów o normach i standartach budowlanych (§ 3 ust. 1 pkt 6).
§  3.
1.
Sprawy należące dotychczas do zakresu działania Ministra Odbudowy, a nie przekazane właściwości innych ministrów i Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, ustawą z dnia 27 kwietnia 1949 r. i rozporządzeniem niniejszym, przechodzą do zakresu działania Ministra Budownictwa; dotyczy to w szczególności spraw należących do zakresu działania Ministra Odbudowy na podstawie przepisów:
1)
rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. R. P. z 1939 r. Nr 34, poz. 216) wraz z późniejszymi zmianami;
2)
o Głównym Urzędzie Pomiarów Kraju;
3)
dekretu z dnia 26 października 1945 r. o właściwości i użytkowaniu gruntów na obszarze m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 279) wraz z późniejszymi zmianami;
4)
dekretu z dnia 26 października 1945 r. o rozbiórce i naprawie budynków zniszczonych i uszkodzonych wskutek wojny (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 37, poz. 181) wraz z późniejszymi zmianami;
5)
ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o popieraniu budownictwa (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 270);
6)
ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o normach i standartach budowlanych (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 269);
7)
ustawy z dnia 3 lipca 1947 r. o odbudowie m. st. Warszawy (Dz. U. R. P. Nr 52, poz. 268);
8)
ustawy z dnia 26 kwietnia 1948 r. o Zakładzie Osiedli Robotniczych (Dz. U. R. P. Nr 24, poz. 166);
9)
ustawy z dnia 25 czerwca 1948 r. o podziale nieruchomości na obszarze miast i niektórych osiedli (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 240);
10)
dekretu z dnia 28 lipca 1948 r. o obrocie i gospodarowaniu materiałami pochodzącymi z rozbiórki budynków (Dz. U. R. P. Nr 36, poz. 247);
11) 1
(skreślony).
2.
Sprawy zdjęć aerofotogrametrycznych pozostają we właściwości Ministra Obrony Narodowej.
§  4.
1.
Należące dotychczas do właściwości Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego sprawy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz nadzoru nad ich realizacją (dekret z dnia 2 kwietnia 1946 r. o planowym zagospodarowaniu przestrzennym kraju, Dz. U. R. P. Nr 16, poz. 109) przechodzą do zakresu działania Ministra Budownictwa i organów jemu podległych.
2.
Właściwość Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych oraz władz mu podległych w sprawach rozwiązywania zagadnień wchodzących w zakres miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego na terenie osiedli objętych przebudową ustroju rolnego pozostaje bez zmiany.
3.
Zastrzeżone dotychczas właściwości regionalnych dyrekcji planowania przestrzennego wyrażanie zgody na miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego oraz w braku prawomocnego regionalnego planu zagospodarowania przestrzennego - udzielanie wytycznych do planów miejscowych należy do wojewody, który działa w porozumieniu z wojewódzkim urzędem planowania gospodarczego. Projekt wytycznych opracowuje wojewódzki urząd planowania gospodarczego.
4.
Wszystkie inne sprawy, należące do właściwości Głównego Urzędu Planowania Przestrzennego i regionalnych dyrekcji planowania przestrzennego, przechodzą do zakresu działania Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i organów podległych.
§  4-a. 2
Do zakresu działania Ministra Rolnictwa i Reform Rolnych przechodzą sprawy zastrzeżone właściwości Ministra Odbudowy w ustawie z dnia 18 listopada 1948 r. o pomocy sąsiedzkiej przy odbudowie wsi (Dz. U. R. P. Nr 58, poz. 461).
§  5.
Właściwość Ministra Odbudowy wynikająca z przepisów zastrzegających współudział z tym Ministrem bądź porozumienie z nim przy wykonywaniu aktów ustawodawczych i wydanych na ich podstawie rozporządzeń przechodzi do Ministra Budownictwa w ramach jego zakresu działania, określonego ustawą z dnia 27 kwietnia 1949 r. i rozporządzeniem niniejszym.
§  6.
1.
Do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej przechodzą sprawy zastrzeżone dotychczas właściwości Ministra Odbudowy w przepisach o najmie lokali, a w szczególności sprawy Funduszu Gospodarki Mieszkaniowej, - przy współdziałaniu Ministra Budownictwa w zakresie nadzoru nad akcją remontów kapitalnych.
2.
Ponadto do zakresu działania Ministra Administracji Publicznej przechodzą należące dotychczas do właściwości Ministra Odbudowy sprawy:
1)
ogólnego zarządu gmachami i placami państwowymi,
2)
przedsiębiorstw, zakładów i urządzeń użyteczności publicznej,
3)
grobownictwa wojennego.
§  7.
Zakres działania Ministra Budownictwa i Ministra Administracji Publicznej określony w niniejszym rozporządzeniu wykonywany będzie z zachowaniem właściwości Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, wynikającej z ustawy z dnia 10 lutego 1949 r. o zmianie organizacji naczelnych władz gospodarki narodowej (Dz. U. R. P. Nr 7, poz. 43).
§  8.
Spisy przedsiębiorstw państwowych, państwowo-spółdzielczych i pozostających pod zarządem państwowym, podlegających kierownictwu Ministra Budownictwa oraz przedsiębiorstw spółdzielczych, samorządowych i pozostających pod zarządem związku samorządowego, podlegających nadzorowi Ministra Budownictwa, będą ustalane uchwałami Rady Ministrów i ogłaszane w Monitorze Polskim.
§  9. 3
Wykonanie rozporządzenia porucza się Przewodniczącemu Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministrom: Budownictwa, Administracji Publicznej oraz Rolnictwa i Reform Rolnych.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1 pkt 11 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.
2 § 4-a dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 3 marca 1950 r. (Dz.U.50.9.88) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1950 r.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.30.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres działania Ministra Budownictwa.
Data aktu: 12/05/1949
Data ogłoszenia: 13/05/1949
Data wejścia w życie: 13/05/1949