Pozwolenia wydawane oficerom i podoficerom zawodowym na nabywanie i posiadanie krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej oraz amunicji do nich.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 12 stycznia 1948 r.
o pozwoleniach wydawanych oficerom i podoficerom zawodowym na nabywanie i posiadanie krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej oraz amunicji do nich.

Na podstawie art. 19. ust. 3 i art. 29 ust. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1932 r. - Prawo o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. R. P. Nr 94, poz. 807), zmienionego art. 10 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 28 grudnia 1934 r. o unormowaniu właściwości władz i trybu postępowania w niektórych działach administracji państwowej (Dz. U. R. P. Nr 110, poz. 976) zarządzam, co następuje:
§  1.
1.
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczą nabywania i posiadania przez pozostających w czynnej służbie wojskowej oficerów i podoficerów zawodowych krótkiej broni palnej do użytku osobistego i broni myśliwskiej oraz amunicji do nich, nie dotyczą natomiast broni służbowej i amunicji do niej.
2.
Do czasu wejścia w życie nowych przepisów o służbie wojskowej oficerów - uważa się, w rozumieniu niniejszego rozporządzenia, oficerów pozostających w służbie czynnej za oficerów zawodowych.
§  2.
1.
Oficerowie i podoficerowie zawodowi mogą nabywać i posiadać krótką broń palną i broń myśliwską oraz amunicję do nich tylko na podstawie pozwolenia właściwej władzy wojskowej.
2.
Właściwą władzą wojskową jest władza przełożona o uprawnieniach dowódcy pułku, równorzędnego lub wyższego.
§  3.
1.
Właściwa władza wojskowa wydaje pozwolenie lub odmawia wydania pozwolenia na nabycie lub posiadanie krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej według swobodnego uznania, biorąc pod uwagę, czy zachodzi potrzeba posiadania przez proszącego krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej.
2.
Nie wolno wydawać pozwolenia na nabywanie i posiadanie:
a)
krótkiej broni palnej typu wojskowego, tj. typu stanowiącego uzbrojenie Wojska Polskiego,
b)
broni myśliwskiej, jeżeli proszący o pozwolenie nie posiada karty łowieckiej,
c)
amunicji do krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej, jeżeli proszący nie ma pozwolenia na posiadanie odpowiedniej krótkiej broni palnej bądź odpowiedniej broni myśliwskiej.
§  4.
1.
Właściwa władza wojskowa wydaje osobno pozwolenie na nabycie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej, osobno zaś na posiadanie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej.
2.
Pozwolenie na posiadanie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej uprawnia oficera lub podoficera zawodowego, któremu ono zostało wydane, do nabycia i posiadania amunicji do tej broni w ilości oznaczonej w pozwoleniu.
§  5.
1.
Właściwa władza wojskowa wydaje pozwolenie na nabycie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej z okresem ważności nie przekraczającym 3 miesięcy.
2.
Właściwa władza wojskowa wydaje pozwolenie na posiadanie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej z okresem ważności nie przekraczającym końca danego roku kalendarzowego.
§  6.
1.
Właściwa władza wojskowa może w każdym czasie cofnąć wydane pozwolenie na nabycie lub posiadanie krótkiej broni palnej, a obowiązana jest to uczynić, gdy oficer lub podoficer zawodowy podlega zwolnieniu z czynnej służby wojskowej.
2.
Oficer lub podoficer zawodowy, któremu cofnięto pozwolenie na posiadanie krótkiej broni palnej lub któremu nie przedłużono ważności wydanego już pozwolenia na posiadanie takiej broni, obowiązany jest broń tę wraz z pozwoleniem niezwłocznie złożyć właściwej władzy wojskowej. W ciągu 6 miesięcy od złożenia broni przysługuje oficerowi lub podoficerowi zawodowemu prawo wskazania właściwej władzy wojskowej nabywcy uprawnionego do nabycia i posiadania złożonej broni. W przypadku wskazania nabywcy uprawnionego do nabycia i posiadania złożonej broni - właściwa władza wojskowa przekazuje złożoną broń za pokwitowaniem wskazanemu przez oficera lub podoficera zawodowego uprawnionemu nabywcy, czyniąc w aktach adnotację, zawierającą określenie władzy, która wydała uprawnionemu nabywcy pozwolenie na nabycie broni oraz numer i datę wydanego pozwolenia. Na przedstawionym przez nabywcę pozwoleniu właściwa władza wojskowa czyni wzmiankę o wydaniu broni, określając jej rodzaj, kaliber i numer, datę wydania broni i nazwę właściwej władzy wojskowej, która broń wydaje.
3.
Jeżeli oficer lub podoficer zawodowy zwolniony z czynnej służby wojskowej zamiast wskazania nabywcy przedłoży pozwolenie właściwej władzy cywilnej, uprawniające go do posiadania krótkiej broni palnej, właściwa władza wojskowa zwraca broń temu oficerowi lub podoficerowi zawodowemu, czyniąc w aktach adnotację, a na pozwoleniu wzmiankę, jak w ust. 2.
4.
Jeżeli w ciągu 6 miesięcy od dnia złożenia broni nie nastąpi jej przekazanie uprawnionemu w myśl przepisu ust. 2 i 3, właściwa władza wojskowa przekazuje złożoną broń terytorialnie właściwemu wojewódzkiemu urzędowi bezpieczeństwa publicznego.
5.
Przepisy ust. 1, 2, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do amunicji.
§  7.
Oficer lub podoficer zawodowy, zamierzający zbyć posiadaną krótką broń palną lub amunicję do niej, obowiązany jest broń tę złożyć właściwej władzy wojskowej, która postępuje zgodnie z przepisem § 6 ust. 2, 4 i 5.
§  8.
1.
Pozwolenie na nabycie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej winno zawierać:
a)
oznaczenie właściwej władzy wojskowej,
b)
datę wydania pozwolenia,
c)
numer pozwolenia,
d)
oznaczenie osoby, której wydano pozwolenie (nazwisko, imię, stopień wojskowy i stanowisko służbowe),
e)
określenie broni z podaniem jej rodzaju i kalibru,
f)
okres ważności pozwolenia.
2.
Pozwolenie na posiadanie krótkiej broni palnej lub broni myśliwskiej winno zawierać:
a)
dane wymienione w ust. 1 pod lit. a), b), c), d) i f), a nadto:
b)
dokładne określenie broni z podaniem jej rodzaju, kalibru i numeru,
c)
określenie ilości amunicji, jaką pozwala się nabyć i posiadać.
§  9.
1.
Pozwolenie na nabycie i posiadanie krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej sporządza władza wojskowa w 2 egzemplarzach, z których jeden wydaje uprawnionemu, a drugi składa do akt.
2.
Właściwa władza wojskowa prowadzi ewidencję wydanych pozwoleń oraz ewidencję broni złożonej w myśl przepisów §§ 6 i 7 niniejszego rozporządzenia - według zasad ewidencji broni służbowej.
3.
Przy przeniesieniu oficera lub podoficera zawodowego właściwa władza wojskowa przesyła nowej właściwej władzy wojskowej przeniesionego oficera lub podoficera zawodowego wyciąg z ewidencji wydanych pozwoleń na nabycie i posiadanie broni oraz amunicji.
§  10.
1.
Dotychczasowe pozwolenia na nabycie lub posiadanie krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej tracą swą ważność z dniem 31 marca 1948 r., jeżeli nie oznaczono w nich wcześniejszego terminu wygaśnięcia ważności.
2.
Przepis ust. 1 dotyczy pozwoleń wydanych oficerom i podoficerom zawodowym zarówno przez władze wojskowe, jak i władze bezpieczeństwa publicznego.
§  11.
1.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
2.
Z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Spraw Wojskowych z dnia 10 grudnia 1933 r. o pozwoleniach na broń, wydawanych przez władze wojskowe (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 13, poz. 106).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.4.28

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pozwolenia wydawane oficerom i podoficerom zawodowym na nabywanie i posiadanie krótkiej broni palnej i broni myśliwskiej oraz amunicji do nich.
Data aktu: 12/01/1948
Data ogłoszenia: 28/01/1948
Data wejścia w życie: 28/01/1948