Zasady spłaty należności Skarbu Państwa za mienie nierolnicze przekazane na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 17 grudnia 1947 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Ziem Odzyskanych i Administracji Publicznej o zasadach spłaty należności Skarbu Państwa za mienie nierolnicze przekazane na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska. *

Na podstawie art. 14 i 38 dekretu z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389) i art. 15 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz. U. R. P. z 1938 r. Nr 86, poz. 584 i z 1939 r. Nr 57, poz. 549) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ilekroć w rozporządzeniu niniejszym wymieniony jest dekret bez bliższego określenia, należy rozumieć dekret z dnia 6 grudnia 1946 r. o przekazywaniu przez Państwo mienia nierolniczego na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska (Dz. U. R. P. Nr 71, poz. 389).
§  2.
1.
Należnością Skarbu Państwa za przekazywane na własność mienie nierolnicze na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska jest cena pomniejszona o zarachowanie, odliczenie i zniżki ustalone w myśl przepisów wydanych na podstawie dekretu.
2.
Należność Skarbu Państwa może być uiszczona przy zawarciu umowy bądź rozłożona na raty.
§  3.
W razie spłaty należności Skarbu Państwa w całości gotówką przy zawarciu umowy bonifikuje się nabywcy 25% należności, określonej w § 2 ust. 1.
§  4.
1.
W razie rozłożenia na raty nabywca zobowiązany jest przy zawarciu umowy uiścić w gotowce co najmniej 20% należności.
2.
Komisja osadnictwa nierolniczego może w ramach wytycznych uchwalonych przez Główną Komisję Klasyfikacyjno-Szacunkową zwolnić od powyższej wpłaty gotówkowej w całości lub w części.
3.
W wyjątkowych przypadkach, jeśli chodzi o mienie, które wymaga poważniejszych nakładów celem umożliwienia użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, komisja osadnictwa nierolniczego w porozumieniu z właściwą instytucją kredytową (art. 26 dekretu) może odroczyć do lat dwóch rozpoczęcie płatności rat.
§  5.
Minister Skarbu może w drodze zarządzenia, ogłoszonego w Monitorze Polskim, zezwolić by należność Skarbu Państwa poza tą częścią, która stosownie do § 4 niniejszego rozporządzenia ma być zapłacona w gotówce, była w określonej części spłacona wskazanymi w tymże zarządzeniu papierami wartościowymi. Zarządzenie to określić może również bliższe warunki tej spłaty.
§  6.
1.
Należność Skarbu Państwa rozłożona na raty powinna być spłacona w ciągu dwóch lat. Przy nabywaniu mienia z zakresu budownictwa niemieszkaniowego okres ten może być przedłużony do lat pięciu.
2.
Należność za mienie z zakresu budownictwa mieszkaniowego może być rozłożona na raty płatne w ciągu lat pięciu następującym nabywcom:
a)
osobom pełniącym służbę publiczną na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska i osobom zatrudnionym na tym obszarze na podstawie umowy o pracę,
b)
spółdzielniom mieszkaniowym i spółkom osób wymienionych w pkt a), jeżeli nabywane mienie ma służyć celom mieszkalnym członków tych spółdzielni czy spółek,
c)
osobom, które zajmowały stanowiska kierownicze w organizacjach polskich lub polskim życiu społecznym na terenie Rzeszy Niemieckiej i Wolnego Miasta Gdańska,
d)
osobom prawnym prawa publicznego, spółdzielniom należącym do Związku Rewizyjnego Spółdzielni R. P., organizacjom politycznym i społecznym, związkom zawodowym oraz instytucjom naukowym, jeżeli mienie będące przedmiotem umowy ma służyć celom statutowym tych osób prawnych.
§  7.
1.
Niespłacona przy zawarciu umowy należność podlega oprocentowaniu w wysokości równej stopie dyskontowej Narodowego Banku Polskiego. Od oprocentowania wolne są należności przypadające od osób wymienionych w ust. 2 § 6.
2.
Od rat niezapłaconych w terminie biegną odsetki prawne.
3.
Niezapłacona część należności będzie przez Skarb Państwa zabezpieczona hipotecznie na przekazywanej nieruchomości. Gdyby hipoteka nie zabezpieczała należności dostatecznie, a także gdy zbywane mienie stanowi tylko ruchomość - komisja osadnictwa nierolniczego w porozumieniu z właściwą instytucją kredytową (art. 26 dekretu) ustali odpowiednią formę i sposób zabezpieczenia należności. Koszty zabezpieczenia obciążają nabywcę.
§  8.
Obywatele polscy oraz obywatele innych państw narodowości polskiej mogą nabywać mienie za gotówkę w walucie obcej na warunkach ustalonych przez Ministra Skarbu.
§  9.
1.
Czynsz dzierżawny płatny jest w ratach kwartalnych z góry.
2.
Komisja osadnictwa nierolniczego w porozumieniu z właściwą instytucją kredytową (art. 26 dekretu) może ustalić odpowiednią formę i sposób zabezpieczenia należności Skarbu Państwa i mienia wypuszczonego w dzierżawę.
§  10.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 5 czerwca 1952 r. nin. rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną w związku z uchyleniem dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 26 kwietnia 1936 r. w sprawie obrotu pieniężnego z zagranicą oraz obrotu zagranicznymi i krajowymi środkami płatniczymi (Dz.U.38.86.584) przez art. 39 pkt 1 ustawy dewizowej z dnia 28 marca 1952 r. (Dz.U.52.21.133).

Zmiany w prawie

Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1948.3.18

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady spłaty należności Skarbu Państwa za mienie nierolnicze przekazane na obszarze Ziem Odzyskanych i b. Wolnego Miasta Gdańska.
Data aktu: 17/12/1947
Data ogłoszenia: 23/01/1948
Data wejścia w życie: 23/01/1948