Zm.: ustawa z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

DEKRET
z dnia 14 kwietnia 1948 r.
o zmianie ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego.

Na podstawie art. 4 ustawy Konstytucyjnej z dnia 19 lutego 1947 r. o ustroju i zakresie działania najwyższych organów Rzeczypospolitej Polskiej i ustawy z dnia 9 marca 1948 r. o upoważnieniu Rządu do wydawania dekretów z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 15, poz. 107) - Rada Ministrów postanawia, a Rada Państwa zatwierdza, co następuje:
Art.  1.

W ustawie z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224), zmienionej dekretem z dnia 28 października 1947 r. (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 409), wprowadza się następujące zmiany:

1)
art. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"Art. 1. 1. Dla wykonywania nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego powołuje się Głównego Pełnomocnika Rządowego do spraw podatku gruntowego.

2. W zakresie określonym w ust. 1 Głównemu Pełnomocnikowi Rządowemu do spraw podatku gruntowego działającemu jako organ właściwych ministrów przysługują uprawnienia władzy nadzorczej w zakresie ustalonym przez tych ministrów.

3. W przypadku wprowadzenia obowiązku uiszczenia podatku gruntowego w ziemiopłodach Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa przy Ministrze Aprowizacji, a wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego - przy wojewódzkich i powiatowych władzach administracji ogólnej. W przypadku pobierania podatku gruntowego tylko w gotówce, Główny Pełnomocnik Rządowy do spraw podatku gruntowego działa przy Ministrze Skarbu, a wojewódzcy i powiatowi pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego - przy izbach i urzędach skarbowych.

Art. 2. 1. Wojewodowie powołują na wniosek Głównego Pełnomocnika Rządowego wojewódzkich i powiatowych pełnomocników rządowych do spraw podatku gruntowego.

2. Przepis ust. 1 ma odpowiednie zastosowanie do prezydentów miast Warszawy i Łodzi.

3. Wojewódzcy oraz powiatowi pełnomocnicy rządowi podlegają Głównemu Pełnomocnikowi Rządowemu do spraw podatku gruntowego.

4. Powiatowy pełnomocnik rządowy do spraw podatku gruntowego bądź jego przedstawiciel wchodzi w skład powiatowej (miejskiej) komisji podatku gruntowego przewidzianej w art. 8 ust. 4 dekretu z dnia 20 marca 1946 r. o podatkach komunalnych (Dz. U. R. P. z 1947 r. Nr 40, poz. 198).

W miastach Warszawie i Łodzi w skład komisji podatku gruntowego wchodzi pełnomocnik rządowy do spraw podatku gruntowego na m. Warszawę bądź Łódź albo jego przedstawiciel.";

2)
w art. 8 wyraz "poborców" zastępuje się wyrazami "gminnych delegatów";
3)
w art. 9 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"Minister Skarbu może z ogólnych wpływów podatku gruntowego przeznaczyć sumy w wysokości do 3% ogólnych wpływów tego podatku na wydatki związane ze specjalnymi premiami oraz na zwrot kosztów podróży i diet gminnych delegatów społecznych. Pełnomocnicy rządowi do spraw podatku gruntowego w porozumieniu z właściwymi władzami skarbowymi mogą przyznawać specjalne premie:

a) osobom zatrudnionym przy wymiarze i poborze podatku gruntowego,

b) osobom biorącym udział w akcji nadzoru nad wymiarem i poborem podatku gruntowego,

c) na cele kulturalno - oświatowe gromad i gmin, przodujących w uiszczeniu podatku gruntowego.";

4)
w art. 10 wyraz "poborców" zastępuje się wyrazami "gminnych delegatów";
5)
w art. 11 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. W przypadku określonym w ust. 1 podatek pobiera się bez przeliczenia na równowartość w złotych.";

6)
art. 12 skreśla się;
7)
w art. 14 po wyrazach "z dniem ogłoszenia" stawia się kropkę oraz skreśla się wyrazy "z mocą obowiązującą do dnia 30 czerwca 1948 r.".
Art.  2.
1.
Do zakresu działania pełnomocników rządowych do spraw podatku gruntowego należy także nadzór nad ustalaniem i poborem rocznych wkładów oszczędnościowych określonych w art. 28 ustawy z dnia 30 stycznia 1948 r. o obowiązku społecznego oszczędzania (Dz. U. R. P. Nr 10, poz. 74).
2.
Decyzje władzy podatkowej o częściowym lub całkowitym zwolnieniu od obowiązku wniesienia rocznego wkładu oszczędnościowego, jak również decyzje o podwyższeniu wkładu, przewidziane w ust. 3 art. 28 ustawy powołanej w ust. 1, wymagają zatwierdzenia powiatowego pełnomocnika rządowego do spraw podatku gruntowego.
Art.  3.

Upoważnia się Ministrów: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Skarbu do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu ustawy z dnia 3 czerwca 1947 r. o nadzorze nad wymiarem i poborem podatku gruntowego (Dz. U. R. P. Nr 43, poz. 224) z uwzględnieniem zmian wynikających z niniejszego dekretu.

Art.  4.

Wykonanie niniejszego dekretu porucza się Ministrom: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Aprowizacji i Skarbu.

Art.  5.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024