united kingdom
ukraine

Bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 maja 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty w sprawie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych studentów szkół wyższych, obywateli polskich, którzy zobowiążą się po ukończeniu studiów wstąpić do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędach i instytucjach podległych Ministerstwu albo w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo.
§  2.
Stypendia będą wypłacane z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
Liczbę stypendiów oraz wysokość stypendium dla jednego studenta określa na każdy rok szkolny Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  4.
1.
Stypendium przyznaje Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Oświaty po wysłuchaniu opinii właściwej rady wydziałowej szkoły.
2.
Stypendium może być przyznane, począwszy od pierwszego roku studiów, studentowi zdolnemu i pilnemu, który nie jest w stanie ponosić kosztów związanych ze studiami.
§  5.
1.
Stypendia będą przyznawane w zasadzie na okres odpowiadający normalnemu czasowi studiów w danej dziedzinie w szkole wyższej.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może w przypadkach wyjątkowych przedłużyć okres pobierania stypendiów.
§  6.
1.
Stypendium przyznaje się na okres jednego roku szkolnego lub na okres pozostały do jego końca, przy czym za rok szkolny uważa się czas od 1 października do 30 września następnego roku. Płatne jest ono z góry w ratach miesięcznych.
2.
Z początkiem każdego następnego roku szkolnego stypendysta może ubiegać się o przedłużenie prawa pobierania stypendium na rok bieżący aż do ukończenia normalnego biegu studiów.
§  7.
1.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej za pośrednictwem władz swej szkoły podanie, załączając:
a)
dokumenty, z których wynika posiadanie obywatelstwa polskiego,
b)
zaświadczenie lekarza lub opieki zdrowotnej szkoły o stanie zdrowia,
c)
zaświadczenie o postępach w nauce,
d)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie majątkowym studenta oraz jego rodziców lub opiekunów,
e)
oświadczenie, że nie korzysta z innych form pomocy państwowej i społecznej oraz że nie trudni się pracą zarobkową, która by przeszkadzała w studiach, albo, iż zaprzestanie korzystać z innych form pomocy i zarobkować z chwilą uzyskania stypendium,
f)
w razie niepełnoletności kandydata oświadczenie rodziców lub opiekuna o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium w przypadku konieczności zwrotu stypendium,
g)
oświadczenie o zobowiązaniu się do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędach i instytucjach podległych Ministerstwu oraz w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo.
2.
Terminy i sposób składania podań będą przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej co roku podawane do wiadomości studentów za pośrednictwem władz szkół.
§  8.
O przyznaniu i przedłużeniu prawa pobierania stypendium Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej zawiadomi studenta za pośrednictwem władz szkolnych.
§  9.
1.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce, czynić dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
2.
W okresie pobierania stypendium stypendysta nie może pobierać innego stypendium, nie może bez zgody władz swej szkoły korzystać z innych środków pomocy państwowej dla uczącej się młodzieży, ani podejmować się jakiejkolwiek pracy o charakterze zarobkowym, która by przeszkadzała w studiach.
3.
W tym okresie (ust. 2) stypendysta powinien odbyć corocznie praktykę wakacyjną w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędzie albo instytucji podległej Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej. Jeżeli jednak rodzaj studiów tego wymaga, stypendysta może za zezwoleniem Ministra Pracy i Opieki Społecznej odbyć praktykę w innym urzędzie lub instytucji. Praktyka jest w zasadzie płatna.
4.
Czas trwania każdej praktyki w urzędzie lub instytucji podległej Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej nie może być krótszy od jednego miesiąca i dłuższy od dwóch miesięcy.
§  10.
1.
W terminie 3-miesięcznym od daty ukończenia studiów stypendysta obowiązany jest zawiadomić Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej o gotowości objęcia służby.
2.
Po objęciu służby stypendysta obowiązany jest do pozostawania w niej przez czas odpowiadający okresowi pobierania stypendium nie krócej jednak niż przez 3 lata.
3.
Stypendysta przyjęty do służby traktowany będzie na równi z innymi pracownikami, wstępującymi do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej oraz w urzędach lub instytucjach podległych Ministerstwu, którzy ukończyli szkoły wyższe.
§  11.
W wyjątkowych przypadkach Minister Pracy i Opieki Społecznej może zwolnić stypendystę częściowo lub całkowicie od obowiązku odbycia służby, o której mowa w § 10 ust. 2.
§  12.
1.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 9 i 10 ust. 1 oraz nieobjęcia po ukończeniu studiów wskazanego mu stanowiska lub utraty prawa do zajmowania urzędów państwowych przed ukończeniem służby stypendysta obowiązany jest najpóźniej w ciągu 6 miesięcy zwrócić wszelkie kwoty pobrane tytułem stypendium z odsetkami prawnymi, o ile nie zostały umorzone przez odbytą służbę.
2.
Do umorzenia stypendium zalicza się okresy służby w wymiarze co najmniej półrocznym.
3.
Półroczny termin zwrotu stypendium zaczyna biec:
a)
od daty utraty prawa pobierania stypendium,
b)
z końcem terminu przewidzianego w § 10 ust. 1,
c)
z chwilą utraty prawa zajmowania urzędów państwowych lub rezygnacji ze stanowiska,
d)
od daty niedotrzymania terminu przewidzianego w § 10 ust. 2.
§  13.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Pracy i Opieki Społecznej może zwolnić stypendystę od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub w części albo wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty długu stypendialnego na dłuższy okres (więcej niż pół roku).
§  14.
Osobna instrukcja wydana przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej określi tryb postępowania w sprawach, dotyczących przyznawania i wypłaty stypendiów, ewidencji stypendystów, kontroli wypłacanych stypendiów oraz terminów i zasad odbywania praktyk wakacyjnych.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Jaka wyskość diety dla członków komisji wyborczych w wyborach Prezydenta

500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł- zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia

Robert Horbaczewski 20.01.2025
Zmiany w podatkach 2025 - przybędzie obowiązków sprawozdawczych

1 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.

Monika Pogroszewska 02.01.2025
Nowy Rok - jakie zmiany czekają nas w prawie

W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.

Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.2024
Zmiana kodów na PKD 2025 rodzi praktyczne pytania

1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.

Tomasz Ciechoński 31.12.2024
Co się zmieni w prawie dla osób z niepełnosprawnościami w 2025 roku

Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.

Beata Dązbłaż 28.12.2024
Stosunek prezydenta Dudy do wolnej Wigilii "uległ zawieszeniu"

Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.

kk/pap 12.12.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.23.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 06/05/1946
Data ogłoszenia: 06/06/1946
Data wejścia w życie: 06/06/1946