Bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 maja 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty w sprawie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych studentów szkół wyższych, obywateli polskich, którzy zobowiążą się po ukończeniu studiów wstąpić do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędach i instytucjach podległych Ministerstwu albo w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo.
§  2.
Stypendia będą wypłacane z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
Liczbę stypendiów oraz wysokość stypendium dla jednego studenta określa na każdy rok szkolny Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  4.
1.
Stypendium przyznaje Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Oświaty po wysłuchaniu opinii właściwej rady wydziałowej szkoły.
2.
Stypendium może być przyznane, począwszy od pierwszego roku studiów, studentowi zdolnemu i pilnemu, który nie jest w stanie ponosić kosztów związanych ze studiami.
§  5.
1.
Stypendia będą przyznawane w zasadzie na okres odpowiadający normalnemu czasowi studiów w danej dziedzinie w szkole wyższej.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może w przypadkach wyjątkowych przedłużyć okres pobierania stypendiów.
§  6.
1.
Stypendium przyznaje się na okres jednego roku szkolnego lub na okres pozostały do jego końca, przy czym za rok szkolny uważa się czas od 1 października do 30 września następnego roku. Płatne jest ono z góry w ratach miesięcznych.
2.
Z początkiem każdego następnego roku szkolnego stypendysta może ubiegać się o przedłużenie prawa pobierania stypendium na rok bieżący aż do ukończenia normalnego biegu studiów.
§  7.
1.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej za pośrednictwem władz swej szkoły podanie, załączając:
a)
dokumenty, z których wynika posiadanie obywatelstwa polskiego,
b)
zaświadczenie lekarza lub opieki zdrowotnej szkoły o stanie zdrowia,
c)
zaświadczenie o postępach w nauce,
d)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie majątkowym studenta oraz jego rodziców lub opiekunów,
e)
oświadczenie, że nie korzysta z innych form pomocy państwowej i społecznej oraz że nie trudni się pracą zarobkową, która by przeszkadzała w studiach, albo, iż zaprzestanie korzystać z innych form pomocy i zarobkować z chwilą uzyskania stypendium,
f)
w razie niepełnoletności kandydata oświadczenie rodziców lub opiekuna o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium w przypadku konieczności zwrotu stypendium,
g)
oświadczenie o zobowiązaniu się do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędach i instytucjach podległych Ministerstwu oraz w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo.
2.
Terminy i sposób składania podań będą przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej co roku podawane do wiadomości studentów za pośrednictwem władz szkół.
§  8.
O przyznaniu i przedłużeniu prawa pobierania stypendium Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej zawiadomi studenta za pośrednictwem władz szkolnych.
§  9.
1.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce, czynić dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
2.
W okresie pobierania stypendium stypendysta nie może pobierać innego stypendium, nie może bez zgody władz swej szkoły korzystać z innych środków pomocy państwowej dla uczącej się młodzieży, ani podejmować się jakiejkolwiek pracy o charakterze zarobkowym, która by przeszkadzała w studiach.
3.
W tym okresie (ust. 2) stypendysta powinien odbyć corocznie praktykę wakacyjną w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędzie albo instytucji podległej Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej. Jeżeli jednak rodzaj studiów tego wymaga, stypendysta może za zezwoleniem Ministra Pracy i Opieki Społecznej odbyć praktykę w innym urzędzie lub instytucji. Praktyka jest w zasadzie płatna.
4.
Czas trwania każdej praktyki w urzędzie lub instytucji podległej Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej nie może być krótszy od jednego miesiąca i dłuższy od dwóch miesięcy.
§  10.
1.
W terminie 3-miesięcznym od daty ukończenia studiów stypendysta obowiązany jest zawiadomić Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej o gotowości objęcia służby.
2.
Po objęciu służby stypendysta obowiązany jest do pozostawania w niej przez czas odpowiadający okresowi pobierania stypendium nie krócej jednak niż przez 3 lata.
3.
Stypendysta przyjęty do służby traktowany będzie na równi z innymi pracownikami, wstępującymi do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej oraz w urzędach lub instytucjach podległych Ministerstwu, którzy ukończyli szkoły wyższe.
§  11.
W wyjątkowych przypadkach Minister Pracy i Opieki Społecznej może zwolnić stypendystę częściowo lub całkowicie od obowiązku odbycia służby, o której mowa w § 10 ust. 2.
§  12.
1.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 9 i 10 ust. 1 oraz nieobjęcia po ukończeniu studiów wskazanego mu stanowiska lub utraty prawa do zajmowania urzędów państwowych przed ukończeniem służby stypendysta obowiązany jest najpóźniej w ciągu 6 miesięcy zwrócić wszelkie kwoty pobrane tytułem stypendium z odsetkami prawnymi, o ile nie zostały umorzone przez odbytą służbę.
2.
Do umorzenia stypendium zalicza się okresy służby w wymiarze co najmniej półrocznym.
3.
Półroczny termin zwrotu stypendium zaczyna biec:
a)
od daty utraty prawa pobierania stypendium,
b)
z końcem terminu przewidzianego w § 10 ust. 1,
c)
z chwilą utraty prawa zajmowania urzędów państwowych lub rezygnacji ze stanowiska,
d)
od daty niedotrzymania terminu przewidzianego w § 10 ust. 2.
§  13.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Pracy i Opieki Społecznej może zwolnić stypendystę od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub w części albo wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty długu stypendialnego na dłuższy okres (więcej niż pół roku).
§  14.
Osobna instrukcja wydana przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej określi tryb postępowania w sprawach, dotyczących przyznawania i wypłaty stypendiów, ewidencji stypendystów, kontroli wypłacanych stypendiów oraz terminów i zasad odbywania praktyk wakacyjnych.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

ZUS: Renta wdowia - wnioski od stycznia 2025 r.

Od Nowego Roku będzie można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, która dotyczy ustalenia zbiegu świadczeń z rentą rodzinną. Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno stanowi renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją pobierać, należy jednak spełnić określone warunki.

Grażyna J. Leśniak 20.11.2024
Zmiany w składce zdrowotnej od 1 stycznia 2026 r. Rząd przedstawił założenia

Przedsiębiorcy rozliczający się według zasad ogólnych i skali podatkowej oraz liniowcy będą od 1 stycznia 2026 r. płacić składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. od 75 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli będą osiągali w danym miesiącu dochód do wysokości 1,5-krotności przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku, ogłaszanego przez prezesa GUS. Będzie też dodatkowa składka w wysokości 4,9 proc. od nadwyżki ponad 1,5-krotność przeciętnego wynagrodzenia, a liniowcy stracą możliwość rozliczenia zapłaconych składek w podatku dochodowym.

Grażyna J. Leśniak 18.11.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności

Usprawnienie i zwiększenie efektywności systemu wdrażania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (RLKS) przewiduje ustawa z dnia 11 października 2024 r. o zmianie ustawy o rozwoju lokalnym z udziałem lokalnej społeczności. Jak poinformowała w czwartek Kancelaria Prezydenta, Andrzej Duda podpisał ją w środę, 13 listopada. Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Grażyna J. Leśniak 14.11.2024
Do poprawki nie tylko emerytury czerwcowe, ale i wcześniejsze

Problem osób, które w latach 2009-2019 przeszły na emeryturę w czerwcu, przez co - na skutek niekorzystnych zasad waloryzacji - ich świadczenia były nawet o kilkaset złotych niższe od tych, jakie otrzymywały te, które przeszły na emeryturę w kwietniu lub w maju, w końcu zostanie rozwiązany. Emerytura lub renta rodzinna ma - na ich wniosek złożony do ZUS - podlegać ponownemu ustaleniu wysokości. Zdaniem prawników to dobra regulacja, ale równie ważna i paląca jest sprawa wcześniejszych emerytur. Obie powinny zostać załatwione.

Grażyna J. Leśniak 06.11.2024
Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.23.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 06/05/1946
Data ogłoszenia: 06/06/1946
Data wejścia w życie: 06/06/1946