Bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 6 maja 1946 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Oświaty w sprawie bezzwrotnych stypendiów dla studentów szkół wyższych.

Na podstawie art. 9 ustawy z dnia 18 marca 1933 r. o państwowych stypendiach oraz innych formach pomocy dla młodzieży szkół wyższych (Dz. U. R. P. Nr 25, poz. 207) zarządza się, co następuje:
§  1.
Ustanawia się bezzwrotne stypendia dla niezamożnych studentów szkół wyższych, obywateli polskich, którzy zobowiążą się po ukończeniu studiów wstąpić do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędach i instytucjach podległych Ministerstwu albo w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo.
§  2.
Stypendia będą wypłacane z sum wnoszonych corocznie do budżetu Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej.
§  3.
Liczbę stypendiów oraz wysokość stypendium dla jednego studenta określa na każdy rok szkolny Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Oświaty.
§  4.
1.
Stypendium przyznaje Minister Pracy i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrem Oświaty po wysłuchaniu opinii właściwej rady wydziałowej szkoły.
2.
Stypendium może być przyznane, począwszy od pierwszego roku studiów, studentowi zdolnemu i pilnemu, który nie jest w stanie ponosić kosztów związanych ze studiami.
§  5.
1.
Stypendia będą przyznawane w zasadzie na okres odpowiadający normalnemu czasowi studiów w danej dziedzinie w szkole wyższej.
2.
Minister Pracy i Opieki Społecznej może w przypadkach wyjątkowych przedłużyć okres pobierania stypendiów.
§  6.
1.
Stypendium przyznaje się na okres jednego roku szkolnego lub na okres pozostały do jego końca, przy czym za rok szkolny uważa się czas od 1 października do 30 września następnego roku. Płatne jest ono z góry w ratach miesięcznych.
2.
Z początkiem każdego następnego roku szkolnego stypendysta może ubiegać się o przedłużenie prawa pobierania stypendium na rok bieżący aż do ukończenia normalnego biegu studiów.
§  7.
1.
Student ubiegający się o stypendium powinien złożyć Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej za pośrednictwem władz swej szkoły podanie, załączając:
a)
dokumenty, z których wynika posiadanie obywatelstwa polskiego,
b)
zaświadczenie lekarza lub opieki zdrowotnej szkoły o stanie zdrowia,
c)
zaświadczenie o postępach w nauce,
d)
zaświadczenie władz administracji ogólnej o stanie majątkowym studenta oraz jego rodziców lub opiekunów,
e)
oświadczenie, że nie korzysta z innych form pomocy państwowej i społecznej oraz że nie trudni się pracą zarobkową, która by przeszkadzała w studiach, albo, iż zaprzestanie korzystać z innych form pomocy i zarobkować z chwilą uzyskania stypendium,
f)
w razie niepełnoletności kandydata oświadczenie rodziców lub opiekuna o przyjęciu materialnej odpowiedzialności za kandydata z tytułu udzielonego stypendium w przypadku konieczności zwrotu stypendium,
g)
oświadczenie o zobowiązaniu się do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędach i instytucjach podległych Ministerstwu oraz w instytucjach publiczno-prawnych nadzorowanych przez Ministerstwo.
2.
Terminy i sposób składania podań będą przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej co roku podawane do wiadomości studentów za pośrednictwem władz szkół.
§  8.
O przyznaniu i przedłużeniu prawa pobierania stypendium Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej zawiadomi studenta za pośrednictwem władz szkolnych.
§  9.
1.
Stypendysta obowiązany jest pilnie oddawać się nauce, czynić dobre postępy oraz sprawować się nienagannie.
2.
W okresie pobierania stypendium stypendysta nie może pobierać innego stypendium, nie może bez zgody władz swej szkoły korzystać z innych środków pomocy państwowej dla uczącej się młodzieży, ani podejmować się jakiejkolwiek pracy o charakterze zarobkowym, która by przeszkadzała w studiach.
3.
W tym okresie (ust. 2) stypendysta powinien odbyć corocznie praktykę wakacyjną w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej lub w urzędzie albo instytucji podległej Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej. Jeżeli jednak rodzaj studiów tego wymaga, stypendysta może za zezwoleniem Ministra Pracy i Opieki Społecznej odbyć praktykę w innym urzędzie lub instytucji. Praktyka jest w zasadzie płatna.
4.
Czas trwania każdej praktyki w urzędzie lub instytucji podległej Ministerstwu Pracy i Opieki Społecznej nie może być krótszy od jednego miesiąca i dłuższy od dwóch miesięcy.
§  10.
1.
W terminie 3-miesięcznym od daty ukończenia studiów stypendysta obowiązany jest zawiadomić Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej o gotowości objęcia służby.
2.
Po objęciu służby stypendysta obowiązany jest do pozostawania w niej przez czas odpowiadający okresowi pobierania stypendium nie krócej jednak niż przez 3 lata.
3.
Stypendysta przyjęty do służby traktowany będzie na równi z innymi pracownikami, wstępującymi do służby w Ministerstwie Pracy i Opieki Społecznej oraz w urzędach lub instytucjach podległych Ministerstwu, którzy ukończyli szkoły wyższe.
§  11.
W wyjątkowych przypadkach Minister Pracy i Opieki Społecznej może zwolnić stypendystę częściowo lub całkowicie od obowiązku odbycia służby, o której mowa w § 10 ust. 2.
§  12.
1.
W razie niezastosowania się stypendysty do przepisów §§ 9 i 10 ust. 1 oraz nieobjęcia po ukończeniu studiów wskazanego mu stanowiska lub utraty prawa do zajmowania urzędów państwowych przed ukończeniem służby stypendysta obowiązany jest najpóźniej w ciągu 6 miesięcy zwrócić wszelkie kwoty pobrane tytułem stypendium z odsetkami prawnymi, o ile nie zostały umorzone przez odbytą służbę.
2.
Do umorzenia stypendium zalicza się okresy służby w wymiarze co najmniej półrocznym.
3.
Półroczny termin zwrotu stypendium zaczyna biec:
a)
od daty utraty prawa pobierania stypendium,
b)
z końcem terminu przewidzianego w § 10 ust. 1,
c)
z chwilą utraty prawa zajmowania urzędów państwowych lub rezygnacji ze stanowiska,
d)
od daty niedotrzymania terminu przewidzianego w § 10 ust. 2.
§  13.
W przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie Minister Pracy i Opieki Społecznej może zwolnić stypendystę od obowiązku zwrotu stypendium w całości lub w części albo wyrazić zgodę na rozłożenie spłaty długu stypendialnego na dłuższy okres (więcej niż pół roku).
§  14.
Osobna instrukcja wydana przez Ministerstwo Pracy i Opieki Społecznej określi tryb postępowania w sprawach, dotyczących przyznawania i wypłaty stypendiów, ewidencji stypendystów, kontroli wypłacanych stypendiów oraz terminów i zasad odbywania praktyk wakacyjnych.
§  15.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1946.23.153

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Bezzwrotne stypendia dla studentów szkół wyższych.
Data aktu: 06/05/1946
Data ogłoszenia: 06/06/1946
Data wejścia w życie: 06/06/1946