Tymczasowe uregulowanie ubezpieczeń społecznych górników i hutników na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 23 stycznia 1939 r.
o tymczasowym uregulowaniu ubezpieczeń społecznych górników i hutników na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego.

Na podstawie art. 5 i 6 dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 listopada 1938 r. o tymczasowym uregulowaniu ubezpieczeń społecznych na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 572) oraz na podstawie art. 7 w związku z art. 3 ust. (1) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 16 listopada 1938 r. o zjednoczeniu z Rzeczą-pospolitą Polską ziem odzyskanych w listopadzie 1938 r. i o rozciągnięciu na te ziemie mocy obowiązującej niektórych aktów ustawodawczych (Dz. U. R. P. Nr 87, poz. 585) zarządzam co następuje:
§  1.
1)
Dla wykonywania na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego ubezpieczenia, określonego ustawą z dnia 11 lipca 1922 r. o ubezpieczeniu w górniczych kasach brackich w brzmieniu obwieszczenia z dnia 17 grudnia 1936 r. (Zb. ust. 1 rozp. czesko-słow. z 1937 r. Nr 2), powołuje się Zakład Ubezpieczeń Górników i Hutników z siedzibą w Orłowej.
(2)
Zakład Ubezpieczeń Górników i Hutników w Orłowej, zwany w dalszych przepisach niniejszego rozporządzenia "Zakładem", jest osobą prawa publicznego. Statut Zakładu nada Minister Opieki Społecznej w drodze zarządzenia.
§  2.
Zakład wykonuje:
1)
ubezpieczenie na wypadek choroby wszystkich osób, podlegających obowiązkowi ubezpieczenia na wypadek choroby w myśl §§ 2, 4, 5 i 8 ustawy, wymienionej w § 1 rozporządzenia niniejszego;
2)
ubezpieczenie na wypadek inwalidztwa, starości i śmierci, przeprowadzane przed zmianą suwerenności przez Centralną Kasę Bracką w Pradze.
§  3.
Przy ustalaniu prawa do świadczeń na wypadek choroby uwzględnia się okresy składkowe, przebyte przed wstąpieniem do ubezpieczenia w Zakładzie:
1)
w ubezpieczalniach społecznych lub w kasach chorych, działających na obszarze i Rzeczypospolitej - oraz
2)
w czesko-słowackich instytucjach ubezpieczenia na wypadek choroby przed zmianą suwerenności.
§  4.
1)
Zakład będzie udzielał świadczeń w zakresie wymienionego w § 2 pkt 2) ubezpieczenia tylko w tych przypadkach, gdy prawo do świadczenia powstało wyłącznie na podstawie okresów ubezpieczenia, przebytych po zmianie suwerenności na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego.
(2)
Osobom, uprawnionym do świadczeń w myśl ust. (1), przysługuje dodatek w wysokości i na zasadach określonych w art. 2 ust. (2) dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 listopada 1938 r. o tymczasowym uregulowaniu ubezpieczeń społecznych na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego (Dz. U. R. P, Nr 85, poz. 572).
§  5.
1)
Osobom, które nie nabyły prawa do świadczeń w myśl § 4, a zamieszkują na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego, przysługuje prawo do zasiłku zgodnie z dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 listopada 1938 r. o tymczasowym uregulowaniu ubezpieczeń społecznych na odzyskanych ziemiach Śląska Cieszyńskiego (Dz. U. R. P. Nr 85, poz. 572). Zakład będzie udzielał zasiłku zarówno wtedy, gdy prawo do świadczenia wynika wyłącznie z okresów ubezpieczenia przebytych przed dniem zmiany suwerenności w ubezpieczeniu czesko-słowackim, jak i wtedy, gdy wynika ono ze zliczenia okresów przebytych w ubezpieczeniu czesko-słowackim przed dniem zmiany suwerenności z okresami ubezpieczenia przebytymi w Zakładzie po zmianie suwerenności.
(2)
Okresy ubezpieczenia czesko-słowackiego, o których mowa w ust. (1), zalicza się na zachowanie ekspektatywy i na okres wyczekiwania, jak również uwzględnia się przy ustalaniu wysokości zasiłku.
§  6.
Nie mają prawa do zasiłków, przewidzianych w § 5, osoby, które uprawnione były do świadczeń z Centralnej Kasy Brackiej w Pradze, a które zamiast tych świadczeń otrzymały świadczenia ubezpieczeniowe lub zasiłki z państwa trzeciego, jak również osoby, które nie posiadają obywatelstwa polskiego. Na żądanie Zakładu osoby interesowane powinny przedstawić dowód obywatelstwa. W przypadkach, gdy zasiłki są już wypłacane, wypłata zasiłków może być wstrzymana do czasu przedstawienia tego dowodu.
§  7.
Wypłatę zasiłków, udzielanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobom, uprawnionym do świadczeń z Centralnej Kasy Brackiej w Pradze, przejmie Zakład po ukończeniu okresu organizacyjnego w terminie, który określi zarządzenie Ministra Opieki Społecznej. W razie braku środków, potrzebnych na wypłatę zasiłków, Zakład będzie mógł otrzymać odpowiednie środki od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na podstawie zarządzeń, wydawanych każdorazowo przez Ministra Opieki Społecznej.
§  8.
Prawa i obowiązki władzy nadzorczej, wynikające z § 70 ust. (2) ustawy, wymienionej w § 1 rozporządzenia niniejszego, wykonywa komisarz, wyznaczony zarządzeniem Ministra Opieki Społecznej.
§  9.
Do czasu nadania Zakładowi statutu stosuje się odpowiednio tabele wymiaru świadczeń, składek oraz podziału ubezpieczonych na klasy i grupy, obowiązujące ostatnio przed zmianą suwerenności.
§  10.
Należności ze składek ubezpieczeniowych, odsetek zwłoki i kar pieniężnych, z tytułu zatrudnienia w górnictwie lub hutnictwie na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego, istniejące w dniu zmiany suwerenności lub powstałe po zmianie suwerenności, powinny być wpłacone do Zakładu.
§  11.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z tym, że przy wykonywaniu ubezpieczeń, wymienionych w § 2, uwzględnia się stosunki ubezpieczeniowe, wynikłe w czasie od dnia objęcia przez Polskę ziem odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1939.9.48

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tymczasowe uregulowanie ubezpieczeń społecznych górników i hutników na ziemiach odzyskanych i włączonych do województwa śląskiego.
Data aktu: 23/01/1939
Data ogłoszenia: 06/02/1939
Data wejścia w życie: 06/02/1939