Wykonywanie kontroli parlamentarnej nad długami Państwa.

USTAWA
z dnia 2 stycznia 1936 r.
o wykonywania kontroli parlamentarnej nad długami Państwa.

Art.  1.

Powołuje się Komisję Kontroli Długów Państwa. Zadaniem Komisji jest wykonywanie kontroli długów Państwa.

Art.  2.
(1)
Komisja Kontroli Długów Państwa składa się z Przewodniczącego i 8 członków.
(2)
W ciągu miesiąca od dnia zwołania Sejmu i Senatu Izby wybierają, każda ze swego grona, po 4 członków i tyluż zastępców członków Komisji.
(3)
Członkowie Komisji wybierają Przewodniczącego spośród senatorów i posłów z poza swego grona. Komisja wybiera ze swego grona zastępcę Przewodniczącego oraz sekretarza i jego zastępcę.
Art.  3.

Przewodniczącego i członków Komisji Kontroli Długów Państwa wybiera się na czas trwania mandatu senatorskiego lub poselskiego.

Art.  4.

W razie wygaśnięcia lub utraty mandatu, zrzeczenia się, względnie trwałej niemożności wykonywania obowiązków przez członka Komisji - powoła Komisja na jego miejsce zastępcę spośród wybranych przez tę Izbę, od której członek ustępujący otrzymał mandat. W tym przypadku Sejm lub Senat uzupełni ustawową liczbę zastępców.

Art.  5.

Członkowie Komisji Kontroli Długów Państwa pełnią swoje obowiązki honorowo.

Art.  6.
(1)
Do ważności uchwał Komisji Kontroli Długów Państwa wymagana jest obecność Przewodniczącego lub jego zastępcy i przynajmniej 4 członków.
(2)
Przewodniczący lub jego zastępca bierze udział w głosowaniu.
§  7.
Komisja Kontroli Długów Państwa uchwala regulamin swych czynności.
Art.  8.
(1)
Protokóły z posiedzeń Komisji Kontroli Długów Państwa podpisują przewodniczący posiedzenia i wszyscy obecni członkowie.
(2)
Odpisy protokółów Przewodniczący Komisji przesyła Marszałkom Senatu i Sejmu, Prezesowi Najwyższej Izby Kontroli oraz Ministrowi Skarbu.
Art.  9.

Minister Skarbu bądź wyznaczone przezeń władze lub urzędy obowiązane są udzielać Komisji Kontroli Długów Państwa w sprawach, należących do jej ustawowego zakresu działania, wszelkich wyjaśnień, przedstawiać księgi i rachunki oraz dokumenty, potrzebne do wykonywania kontroli.

Art.  10.

Kontrola, wykonywana przez Komisję Kontroli Długów Państwa, rozciąga się;

1)
na długi emisyjne Państwa,
2)
na długi gotówkowe, zaciągnięte przez Państwo na zasadzie umów z innemi państwami lub zobowiązań, wystawionych poszczególnym wierzycielom,
3)
na gwarancje finansowe, przyjęte przez Skarb Państwa,
4)
na emisję znaków pieniężnych, dokonywaną przez Państwo.
Art.  11.

Komisja Kontroli Długów Państwa bada:

1)
czy dług został zaciągnięty lub gwarancja przyjęta zgodnie z upoważnieniem ustawowem,
2)
czy emisja znaków pieniężnych została dokonana zgodnie z upoważnieniem ustawowem,
3)
czy długi i gwarancje zostały wpisane do właściwych ksiąg.
Art.  12.

Minister Skarbu obowiązany jest zawiadamiać Komisję Kontroli Długów Państwa o zmianach w stanie długów i gwarancyj Państwa w ciągu ostatniego półrocza okresu budżetowego.

Art.  13.
(1)
Komisja Kontroli Długów Państwa sporządza wykaz długów Państwa oraz gwarancyj finansowych, przyjętych przez Skarb Państwa, według stanu na pierwszy dzień każdego półrocza okresu budżetowego.
(2)
Wykaz ten Komisja ogłasza w Monitorze Polskim w ciągu pierwszych dwóch miesięcy nowego półrocza okresu budżetowego. Gdyby termin ogłoszenia przypadł na okres po rozwiązaniu Sejmu i Senatu a przed ukonstytuowaniem się Komisji, wykaz ogłasza Komisja w ciągu miesiąca od dnia ukonstytuowania się.
Art.  14.

Komisja Kontroli Długów Państwa ma obowiązek przynajmniej raz na rok składać Izbom szczegółowe sprawozdanie ze swych czynności.

Art.  15.

Pierwszego wyboru członków i zastępców członków Komisji Kontroli Długów Państwa Sejm i Senat dokonają w ciągu miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy niniejszej.

§  16.
Wykonanie ustawy niniejszej porucza się Ministrowi Skarbu.
Art.  17.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Jednocześnie traci moc ustawa z dnia 25 września 1922 r. o kontroli nad długami Państwa (Dz. U. R. P. Nr. 89, poz. 805).

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1936.2.3

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Wykonywanie kontroli parlamentarnej nad długami Państwa.
Data aktu: 02/01/1936
Data ogłoszenia: 07/01/1936
Data wejścia w życie: 07/01/1936