Czynność, dokonana niezgodnie z przepisami regulaminu, nie jest z tego powodu nieważna.
Przepisy, dotyczące podprokuratorów, stosuje się odpowiednio do asesorów sądowych, którym poruczono pełnienie czynności prokuratorskich (art. 260 § 2 u. s. p.
Paragrafy, powołane w niniejszym regulaminie, odnoszą się: bez bliższego oznaczenia - do niniejszego regulaminu, z oznaczeniem reg. og. - do regulaminu ogólnego wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 905), z oznaczeniem reg. kar. - do regulaminu wewnętrznego urzędowania sądów apelacyjnych, okręgowych i grodzkich w sprawach karnych z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 909).
Okólniki prokuratorów okręgowych, mające charakter ważniejszych zarządzeń lub wyjaśnień ogólnych, powinny być, przed podaniem do wiadomości podległych prokuratorów, zatwierdzone przez prokuratora apelacyjnego, takież zaś okólniki prokuratorów apelacyjnych - przez Ministra Sprawiedliwości.
Podsekretarz Stanu władny jest zastępować Ministra Sprawiedliwości w zakresie jego czynności jako Naczelnego Prokuratora.
Prokurator apelacyjny lub okręgowy odpowiada nadto za treść i formę aktów oskarżenia, środków odwoławczych i wniosków, które przesłał do sądu lub przedstawił władzy przełożonej stosownie do § 27, 30, 114 i 139. Odpowiedzialność prokuratora nie uchyla odpowiedzialności wiceprokuratora lub podprokuratora, który dane pismo sporządził.
Prokurator apelacyjny ustanawia swego zastępcę; może również ustanowić zastępców do pewnych rodzajów czynności.
O zarządzonym podziale czynności i ustanowień zastępców prokurator apelacyjny zawiadamia Ministra Sprawiedliwości.
Niezależnie od podziału czynności prokurator apelacyjny może poruczać poszczególne sprawy lub dokonanie poszczególnych czynności każdemu z podległych sobie wiceprokuratorów.
Każdy rejon prokuratorski oznacza się cyfrą rzymską.
Stwierdzeniem aprobaty jest podpis prokuratora okręgowego na odezwie, przy której akt oskarżenia lub wniosek przesłano do sądu.
Jeżeli prokurator okręgowy nie aprobuje aktu oskarżenia albo wniosku, sporządzonego przez wice-prokuratora lub podprokuratora, to zwraca mu sprawę celem ponownego opracowania stosownie do udzielonych wskazówek. W razie drobniejszych usterek prokurator może wnieść do przedstawionego mu aktu oskarżenia lub wniosku poprawki i uzupełnienia, które powinien umieścić w podpisanym przez siebie dopisku.
Przedstawianie prokuratorowi okręgowemu do aprobaty aktów oskarżenia w sprawach, należących do właściwości sądów grodzkich, nie jest konieczne; akty oskarżenia w tych sprawach prokuratorzy rejonowi mogą przesyłać wprost do właściwego sądu grodzkiego.
Prokurator okręgowy może zarządzić, aby wnioski o przeprowadzenie i uzupełnienie śledztwa były mu przedstawiane do aprobaty.
Sporządzone przez wiceprokuratorów apelacyjnych akty oskarżenia w sprawach, należących do właściwości sądu okręgowego, prokurator apelacyjny po zaaprobowaniu przesyła bezpośrednio do sądu okręgowego. Odpis aktu oskarżenia prokurator apelacyjny przesyła jednocześnie prokuratorowi okręgowemu, zawiadamiając go, czy do popierania oskarżenia przed sądem okręgowym zamierza delegować wiceprokuratora apelacyjnego, czy też zleca popieranie oskarżenia prokuraturze okręgowej. W tym ostatnim przypadku przesyła prokuratorowi okręgowemu akta podręczne.
Przepis ustępu poprzedniego stosuje się odpowiednio w prokuraturze apelacyjnej.
Korespondencja z władzami centralnemi i władzami zagranicznemi odbywa się za pośrednictwem władz przełożonych. W zakresie czynności dochodzenia służy prokuratorom, prowadzącym dochodzenie, prawo bezpośredniego komunikowania się z władzami centralnemi.
Prokurator może upoważnić kierownika lub wyznaczonego przez siebie urzędnika sekretarjatu do podpisywania wezwań i zawiadomień oraz uwierzytelniania odpisów.
Prokurator może sporządzić pismo odręcznie w aktach sądowych (§ 7 reg. kar.).
Krótkie sprawozdanie z odbytej konferencji prokurator apelacyjny składa Ministrowi Sprawiedliwości, prokurator okręgowy zaś - prokuratorowi apelacyjnemu.
Sprawozdania te należy składać w toku całego postępowania; w szczególności powinny one obejmować wszczęcie postępowania, sposób załatwienia sprawy przez prokuratora oraz orzeczenia sądów we wszystkich instancjach.
Przy sporządzaniu wykazów w rubrykach, dotyczących ogólnego ruchu śledztw, należy wykazywać jako załatwione śledztwa, załatwione ostatecznie, oraz śledztwa, przesłane w celu uzupełnienia. Spraw, będących w toku śledztwa u sędziów śledczych, przed przesłaniem ich do prokuratury nie wciąga się do wykazów czynności. W rubrykach, dotyczących ogólnego ruchu dochodzeń, należy wykazywać jako załatwione dochodzenia załatwione ostatecznie. Sprawy, przesłane w celu przeprowadzenia lub uzupełnienia dochodzenia, należy wykazywać jako niezałatwione. Jako dochodzenia w toku należy wykazywać sprawy, w których prokuratorzy prowadzą dochodzenia osobiście, sprawy, przesłane w celu przeprowadzenia lub uzupełnienia dochodzenia przez policję, oraz sprawy, które nie mogą być ostatecznie załatwione, wobec nieotrzymania zażądanych przez prokuratorów dodatkowych danych, jak akt, dokumentów, opinji i t. p. Wszystkie inne sprawy niezałatwione należy wykazywać, jako dochodzenia zalegające. W rubrykach, dotyczących spraw przesłanych z aktami oskarżenia do sądu okręgowego w trybie ogólnym, należy wykazywać wszystkie akty oskarżenia, przesłane do sądu okręgowego, prócz aktów wykazanych w specjalnych rubrykach (w trybie u. k. s., przed sąd przysięgłych w trybie doraźnym). Jako inne załatwienie, należy wykazywać również przesłanie sprawy do sądu w trybie oskarżenia prywatnego oraz przekazanie innym władzom. W rubryce "skierowano do wykonania" należy wykazywać ilość skazanych, co do których zostało wydane jakiekolwiek zarządzenie, wchodzące w zakres wykonania wyroku (np. zarządzenie osadzenia w więzieniu, egzekucji kar pieniężnych i kosztów postępowania, odroczenia kary i t. p.).
Nadto prokuratorzy apelacyjni składają Ministrowi Sprawiedliwości co kwartał najpóźniej do 15 dnia następnego kwartału oddzielne wykazy czynności w sprawach o przestępstwa, przewidziane w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 października 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 94, poz. 851) i w sprawach, w których śledztwo prowadzą sędziowie apelacyjni śledczy do spraw wyjątkowego znaczenia, oraz co rok najpóźniej do dnia 15 stycznia- roczne wykazy czynności w tych sprawach, oparte na wykazach kwartalnych.
Prokurator składa nadto przełożonemu prokuratury ustne sprawozdanie o dostrzeżonych przy rozpatrywaniu spraw uchybieniach innych prokuratorów, sądów, policji i innych władz.
W razie potrzeby przełożony prokuratury może zarządzić pracę poza godzinami urzędowania.
W przypadkach pilnych należy przyjąć interesanta poza godzinami oznaczonemi.
Na prośbę osoby interesowanej można wyznaczyć wypoczynek w dwóch terminach, jeżeli nie zachodzą przeszkody natury służbowej, pod warunkiem wszakże, by ogólny czas wypoczynku nie przekroczył normy ustawowej.
Udzielenie urzędnikowi sekretarjatu lub niższemu funkcjonariuszowi prokuratury urlopu na czas ponad 15 dni w danym roku kalendarzowym wymaga uprzedniego zezwolenia prokuratora apelacyjnego; nie dotyczy to urlopu wypoczynkowego.
Udzielenie urzędnikowi lub niższemu funkcjonarjuszowi prokuratury urlopu dla poratowania zdrowia na czas ponad 3 miesiące oraz urlopu z innych powodów na czas ponad 6 miesięcy, jak również udzielenie urlopu z zastosowaniem art. 38 ust. 4 ustawy o państwowej służbie cywilnej (Dz. U. R. P. z 1922 r. Nr. 21, poz. 164) wymaga uprzedniego zezwolenia Ministra Sprawiedliwości.
Odwołanie urzędnika lub niższego funkcjonarjusza prokuratury apelacyjnej z urlopu wypoczynkowego zarządza prokurator apelacyjny, urzędnika zaś lub niższego funkcjonarjusza prokuratury okręgowej - prokurator okręgowy za uprzedniem zezwoleniem prokuratora apelacyjnego. W przypadku nagłym odwołanie zarządzić może prokurator okręgowy z jednoczesnem zawiadomieniem o tem prokuratora apelacyjnego.
Do doręczeń w sprawach służbowych stosuje się przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 22 marca 1928 r. o postępowaniu administracyjnem (Dz. U. R. P. Nr. 36, poz. 341).
W razie otrzymania skargi lub zawiadomienia pokrzywdzonego o przestępstwie, ściganem z oskarżenia prywatnego, prokurator, jeżeli nie zamierza objąć oskarżenia w myśl art. 73 k. p. k., przesyła skargę lub zawiadomienie do właściwego sądu.
Prokurator może również przeprowadzić dochodzenie za pośrednictwem innych organów władz państwowych lub samorządowych (art. 42 przep. wprow. k. p. k.), jeżeli przestępstwo popełniono w zakresie, w którym do tych organów należy utrzymanie spokoju, bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo dochodzenie przestępstw.
W razie nieotrzymania na czas tych dokumentów nie należy wstrzymywać biegu sprawy, lecz przesłać je sądowi dodatkowo.
Jeżeli karalność czynu zależy od wieku pokrzywdzonego (np. art. 203, 212, 213 k. k.), należy załączyć do akt świadectwo urodzenia pokrzywdzonego.
W przypadku powrotu do przestępstwa, jeżeli poprzedni wyrok zapadł w tym samym sądzie, nie należy załączać odpisu jego sentencji, lecz należy wskazać w wykazie dowodów akta poprzedniej sprawy.
O wszczęciu dochodzenia prokurator zawiadamia z chwilą przedsięwzięcia jakiejkolwiek czynności sądowej w celu ścigania danej osoby, a zwłaszcza z chwilą przesłuchania jej w charakterze podejrzanego (art. 254 § 1 lit. a k. p. k., art. 20 przep. wprow. k. p. k.), albo wydania postanowienia o aresztowaniu (art. 164 k. p. k.) lub zastosowaniu innego środka zapobiegawczego (art. 173 - 187 k. p. k.).
O umorzeniu dochodzenia prokurator zawiadamia natychmiast po wydaniu postanowienia.
O wysłaniu zawiadomienia należy uczynić wzmiankę w aktach sprawy.
Jeżeli podejrzany należy do kategorji osób, wymienionych w § 355 rozporządzenia Ministrów; Spraw Wojskowych, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości z dnia 28 sierpnia 1934 r. w sprawie wykonania ustawy z dnia 23 maja 1924 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr. 83, poz. 757), należy wykonać przepisy tego paragrafu co do przesyłania zawiadomień do powiatowych władz administracji ogólnej i powiatowych komendantów uzupełnień.
Zawiadomienie pokrzywdzonego o odmownem postanowieniu prokuratora apelacyjnego powinno zawierać objaśnienie o sposobie i terminie odwołania (art. 464 § 2 k. p. k.).
O przekazaniu sprawy należy uczynić wzmiankę w zawiadomieniu, przewidzianem w § 87 lub 89.
Jeżeli o dokonanie czynności rejestracyjnych zwróci się policja, zezwolenia może udzielić bądź prokurator, w którego rozporządzeniu pozostaje aresztant, bądź też prokurator, sprawujący nadzór nad danem więzieniem, który w razie wątpliwości co do zasadności rejestracji powinien porozumieć się z prokuratorem lub sądem, w którego rozporządzeniu aresztant pozostaje.
W uzasadnieniu aktu oskarżenia należy w sposób jasny i rzeczowy przedstawić faktyczną stronę sprawy, przytoczyć dowody winy oskarżonego, streścić jego wyjaśnienia, a w miarę potrzeby ocenić wartość dowodów i wyjaśnić podstawy kwalifikacji prawnej.
Jeżeli oskarżony był poprzednio karany, należy uczynić o tem wzmiankę w jego danych osobistych na początku aktu oskarżenia.
Na marginesach lub w tekście aktu oskarżenia należy oznaczyć karty akt sprawy celem umożliwienia sprawdzenia okoliczności, przytoczonych w akcie oskarżenia. Oznaczenie kart należy umieszczać również na marginesie listy osób, które mają być wezwane na rozprawę, oraz wykazu innych dowodów.
W aktach podręcznych prokuratora należy pozostawić co najmniej jeden odpis aktu oskarżenia.
Akta sprawy prokurator dołącza do aktu oskarżenia.
Przepis § 78 stosuje się odpowiednio do spraw, przesyłanych do sądu w trybie art. 280 k. p. k.
W nagłówku aktu oskarżenia należy pod nazwiskiem oskarżonego, któremu poprzednio wykonanie kary zawieszono, odcisnąć pieczątkę z napisem "Skazany poprzednio z zawieszeniem kary".
Zarówno prokurator, który sporządził wywód środka odwoławczego, jak i przełożony prokuratury powinni czuwać nad tem, aby termin do wywodu nie został przekroczony.
Odpis wywodu apelacji od wyroku sądu okręgowego przełożony prokuratury przesyła prokuratorowi apelacyjnemu, odpis wywodu kasacji od wyroku sądu okręgowego - prokuratorowi apelacyjnemu i Pierwszemu Prokuratorowi Sądu Najwyższego, odpis wywodu kasacji od wyroku sądu apelacyjnego - Pierwszemu Prokuratorowi Sądu Najwyższego.
Równocześnie z wydaniem powyższych zarządzeń należy przesłać naczelnikowi więzienia odpis sentencji wyroku oraz, jeżeli skazany został wezwany do stawienia się w więzieniu, - odpis wezwania, z poleceniem powiadomienia prokuratora o dniu rozpoczęcia kary przez skazanego oraz o dniu mającego nastąpić zwolnienia.
W razie zawiadomienia przez naczelnika więzienia, że skazany, wezwany do odbycia kary, nie stawił się w terminie, prokurator zarządzi przymusowe sprowadzenie skazanego przez policję państwową lub władzę gminną.
Jeżeli skazany jest osadzony w więzieniu w innym okręgu sądowym, jako tymczasowo aresztowany w danej sprawie, prokurator przesyła odpis sentencji i innych postanowień bezpośrednio, naczelnikowi więzienia stosownie do § 115.
Nie dotyczy to spraw należących do właściwości sądu grodzkiego.
W razie zarządzenia przez sąd rozciągnięcia nad skazanym dozoru policyjnego (art. 5 tegoż rozp.) prokurator przed ukończeniem przez skazanego orzeczonej kary pozbawienia wolności zawiadamia o powyższem zarządzeniu najbliższą powiatową władzę administracji ogólnej.
Odroczenia i przerwy kary należy odmówić, jeżeli zachodzi obawa uchylenia się skazanego od wykonania kary.
Uzależniając odroczenie lub przerwę kary od zobowiązania się skazanego do pobytu w oznaczonej miejscowości lub okręgu, prokurator zawiadamia o tem właściwe komendy policji państwowej z poleceniem bezzwłocznego aresztowania skazanego i sprowadzenia go do więzienia w fazie naruszenia wspomnianego zobowiązania.
Jeżeli podany wniosek nie odpowiada warunkom art. 605 k. p. k., należy traktować go jako prośbę o złożenie wniosku o wznowienie (§ 138).
Prokurator apelacyjny może nie nadać sprawie dalszego biegu, jeżeli zachodzi brak podstaw do założenia kasacji, chyba że prokurator Sądu Najwyższego zażądał przedstawienia akt sprawy z opinją.
Wszelkie pisma sporządzane lub wypełniane odręcznie powinny być pisane starannie i czytelnie.
Prokurator apelacyjny lub prokurator okręgowy za zezwoleniem prokuratora apelacyjnego może wprowadzić do sporządzania szczególnego rodzaju pism stemple o krótkiej treści do odciskania w aktach sprawy. Do pism w ten sposób sporządzonych stosują się przepisy ustępu 1 i 2 niniejszego paragrafu.
Prokurator, podpisujący oryginał pisma, powinien sprawdzić, czy zostało ono należycie przepisane i w razie wprowadzenia poprawek lub uzupełnień ważniejsze z nich omówić w końcu pisma przed podpisem.
Na oryginale należy uwidocznić datę umieszczenia na nim podpisu i tylko ta data może być uważana za datę sporządzenia pisma przez prokuratora.
W razie przeniesienia sprawy do innego repertorjum należy dawne oznaczenie na okładce akt przekreślić i wpisać pod spodem nowe oznaczenie.
Oznaczenie akt umieszczać należy na wszystkich pismach wychodzących.
W sprawach, w których przewiduje się większą ilość czynności lub przesyłanie akt innym urzędom, przełożony prokuratury może zarządzić zakładanie akt podręcznych już po wszczęciu dochodzenia.
Prokurator apelacyjny może zarządzić, aby w razie przejścia sprawy do instancji apelacyjnej prokurator okręgowy przesyłał akta podręczne do prokuratury apelacyjnej.
Przełożony prokuratury może zarządzić prowadzenie odrębnych akt podręcznych wykonania wyroku dla każdego skazanego.
1. "Kop" - repertorjum karne ogólne (wzór) u prokuratora apelacyjnego;
2. "Z" - księga zarządzeń u prokuratora apelacyjnego;
3. "U" - repertorjum zażaleń na umorzenie dochodzeń u prokuratora apelacyjnego;
4. "Prez" - dziennik prezydialny (wzór) u prokuratora apelacyjnego i okręgowego;
5. "E" - księga ekspedycyjna (wzór) u prokuratora apelacyjnego, okręgowego i rejonowego;
6. "So" - skorowidz ogólny (wzór) u prokuratora okręgowego;
7. "Sp" - skorowidz poszukiwanych (wzór) u prokuratora okręgowego;
8. "W" - repertorjum wyroków (wzór) u prokuratora okręgowego;
9. "T" - terminarz niektórych wyroków z warunkowem zawieszeniem wykonania kary u prokuratora okręgowego;
10. "Ds" - repertorjum dochodzeń i śledztw (wzór) u prokuratora apelacyjnego i rejonowego;
11. "Ap" - wykaz aresztowanych w toku dochodzenia (wzór) u prokuratora rejonowego;
12. "Rz" - księgę przechowywanych przedmiotów u prokuratora rejonowego (wzór do § 209 reg. kar,);
13. Skorowidze.
W rubryce "oznaczenie sprawy" należy wpisać nazwisko i imię pokrzywdzonego i podejrzanego, albo nazwisko i imię osoby lub nazwę władzy, nadsyłającej pismo.
Jeżeli pokrzywdzonych lub podejrzanych jest kilku, należy nazwisko i imię każdego z nich wpisać osobno pod odpowiednią literę.
Nazwę władzy, nadsyłającej pismo, wpisuje się tylko wówczas, gdy brak jest innych danych, niezbędnych do oznaczenia sprawy.
W rubryce "do kogo i kiedy przesłano" datę przesłania należy wpisać tylko wtedy, gdy pismo wychodzi z prokuratury.
Numerację kolejną w skorowidzu "So" prowadzi się oddzielnie dla każdej litery. Na korespondencji obok daty wpływu należy umieścić literę i numer, pod któremi wciągnięto korespondencję do skorowidza "So" (np. So. B. 16/35). Jeżeli korespondencja została zapisana do skorowidza "So" pod kilku literami, na korespondencji należy umieścić tylko literę, poprzedzającą w porządku alfabetycznym inne litery, pod któremi zapisano korespondencję z odpowiednim numerem (np. korespondencję zapisano pod N 25 litery B i pod Nr. 14 litery K, na korespondencji należy umieścić numer So. B. 25/35).
W mniejszych prokuraturach, w których liczba prowadzonych repertoriów "Ds" nie przekracza trzech, przełożony prokuratury może zarządzić, aby pism podlegających wpisaniu do repertorjum "Ds", nie wciągać do skorowidza "So".
Rubrykę 9 ("rodzaj i wymiar kary zastępczej") należy wypełnić dopiero po stwierdzeniu niemożności ściągnięcia grzywny lub kary pieniężnej. Odpowiedni zapis w rubryce 9 należy umieścić poniżej poziomu zapisów, dotyczących zasadniczej kary pozbawienia wolności. Zapisy, dotyczące zastępczej kary pozbawienia wolności w rubrykach 10 - 15, powinny być umieszczone na tym samym poziomie, co zapis w rubryce 9.
W rubryce "Uwagi" należy odnotować wezwanie do kary, orzeczone przez sąd, dozór ochronny i zobowiązanie skazanego do wynagrodzenia szkody (art. 62 k. k.).
Do repertorjum "Ds" wpisuje się sprawy karne i karne skarbowe z chwilą otrzymania zawiadomienia o przestępstwie, choćby otrzymano je w postaci fonogramu. Wszelkie czynności w toku postępowania, a w szczególności przesłanie sprawy do uzupełnienia i zwrot po uzupełnieniu, należy uwidocznić w odpowiednich rubrykach.
W razie przesłania sprawy do śledztwa, należy w rubryce "numer porządkowy" nad odnośnym numerem umieścić literę "S".
Jeżeli w sprawie jest aresztowany, należy w rubryce "numer porządkowy" pod odnośnym numerem umieścić w sposób widoczny napis "areszt". Jeżeli areszt zostanie uchylony, napis należy przekreślić.
Po sporządzeniu przez prokuratora rejonowego aktu oskarżenia lub innego wniosku wymagającego aprobaty prokuratora (§ 26 pkt. c), należy w rubryce 17 odnotować datę przedstawienia akt prokuratorowi okręgowemu. Po załatwieniu sprawy przez prokuratora okręgowego należy we właściwych rubrykach (19 - 27) odnotować datę i sposób załatwienia.
W rubryce 4 powinny być wymienione nazwiska i imiona wszystkich oskarżonych. W razie przesłania sprawy częściowo z aktem oskarżenia, a częściowo z wnioskiem o umorzenie lub zawieszenie postępowania, należy zapisów w odpowiednich rubrykach dokonywać w ten sposób, aby było widoczne, jaki bieg nadano sprawie względem każdego oskarżonego.
Jeżeli do oskarżonego zastosowano nie tymczasowe aresztowanie, lecz inny środek zapobiegawczy, należy w rubryce 4 pod jego nazwiskiem umieścić w nawiasie odpowiednią wzmiankę, np. "kaucja zł .....", "poręczenie .....", "zakaz wydal.", "dozór polic".
W rubryce 6 należy wymienić, jak długo tymczasowe aresztowanie trwało w wyrazach "od dn. .... do dn. .....".
W rubryce 19 przesłanie sprawy w trybie postępowania doraźnego, z ustawy karnej skarbowej i przed sąd przysięgłych należy oznaczać w skrótach: "dor.", "u. k. s.", "przys.".
Przełożony prokuratury może zarządzić prowadzenie skorowidzów w postaci kartotek.
Spraw, będących w toku śledztwa u sędziów śledczych, przed przesłaniem ich do prokuratury nie wciąga się do sprawozdań.
Do sekretarjatów prokuratur mogą być wyznaczeni także sekretarze sądowi i aplikanci sądowi.
Prokurator oznacza zakres i rodzaj czynności każdego urzędnika sekretarjatu.
Zezwolenie takie wydaje wyłącznie prokurator.
Pieczęcie powinny być przechowywane pod zamknięciem.
Kontrolę wydanych do użytku pieczęci prowadzi kierownik prokuratury.
Oddziały zamiejscowe prokuratur sądów okręgowych używają nazwy właściwej prokuratury z dodatkiem "oddział zamiejscowy w....".
Wiceprokuratorzy i podprokuratorzy rejonowi, urzędujący poza siedzibą prokuratora okręgowego, używają nazwy właściwej prokuratury z dodatkiem "wiceprokurator (podprokurator) rejonu w .....".
Na pismach, podpisanych przez wiceprokuratora lub podprokuratora, należy używać napisów:
"Prokuratura Sądu Okręgowego w ..... Wiceprokurator rejonu .....". Siedzibę wiceprokuratora (podprokuratora) rejonowego wymienia się, jeżeli znajduje się poza siedzibą prokuratora sądu okręgowego.
Jednocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 1 grudnia 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 110, poz. 910).
500 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w wyborach Prezydenta RP, 600 zł - zastępca przewodniczącego, a 700 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. Jeżeli odbędzie się ponownie głosowanie, zryczałtowana dieta wyniesie 75 proc. wysokości diety w pierwszej turze. Termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych mija 18 kwietnia
Robert Horbaczewski 20.01.20251 stycznia 2025 r. weszły w życie liczne zmiany podatkowe, m.in. nowe definicje budynku i budowli w podatku od nieruchomości, JPK CIT, globalny podatek wyrównawczy, PIT kasowy, zwolnienie z VAT dla małych firm w innych krajach UE. Dla przedsiębiorców oznacza to często nowe obowiązki sprawozdawcze i zmiany w systemach finansowo-księgowych. Firmy muszą też co do zasady przeprowadzić weryfikację nieruchomości pod kątem nowych przepisów.
Monika Pogroszewska 02.01.2025W 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie tylko raz. Obniżeniu ulegnie natomiast minimalna podstawa wymiaru składki zdrowotnej płaconej przez przedsiębiorców. Grozi nam za to podwyżka podatku od nieruchomości. Wzrosną wynagrodzenia nauczycieli, a prawnicy zaczną lepiej zarabiać na urzędówkach. Wchodzą w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów i e-doręczeń. To jednak nie koniec zmian, jakie czekają nas w Nowym Roku.
Renata Krupa-Dąbrowska 31.12.20241 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać nowa Polska Klasyfikacja Działalności – PKD 2025. Jej ostateczny kształt poznaliśmy dopiero w tygodniu przedświątecznym, gdy opracowywany od miesięcy projekt został przekazany do podpisu premiera. Chociaż jeszcze przez dwa lata równolegle obowiązywać będzie stara PKD 2007, niektórzy już dziś powinni zainteresować się zmianami.
Tomasz Ciechoński 31.12.2024Dodatek dopełniający do renty socjalnej dla niektórych osób z niepełnosprawnościami, nowa grupa uprawniona do świadczenia wspierającego i koniec przedłużonych orzeczeń o niepełnosprawności w marcu - to tylko niektóre ważniejsze zmiany w prawie, które czekają osoby z niepełnosprawnościami w 2025 roku. Drugą część zmian opublikowaliśmy 31 grudnia.
Beata Dązbłaż 28.12.2024Prezydent Andrzej Duda powiedział w czwartek, że ubolewa, że w sprawie ustawy o Wigilii wolnej od pracy nie przeprowadzono wcześniej konsultacji z prawdziwego zdarzenia. Jak dodał, jego stosunek do ustawy "uległ niejakiemu zawieszeniu". Wyraził ubolewanie nad tym, że pomimo wprowadzenia wolnej Wigilii, trzy niedziele poprzedzające święto mają być dniami pracującymi. Ustawa czeka na podpis prezydenta.
kk/pap 12.12.2024Identyfikator: | Dz.U.1935.55.357 |
Rodzaj: | Rozporządzenie |
Tytuł: | Regulamin urzędowania prokuratur sądów apelacyjnych i okręgowych. |
Data aktu: | 20/07/1935 |
Data ogłoszenia: | 29/07/1935 |
Data wejścia w życie: | 29/07/1935 |