Dalsze wykonanie ustawy z dnia 30 stycznia 1931 r. o monopolu zapałczanym.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 15 stycznia 1932 r.
celem dalszego wykonania ustawy z dnia 30 stycznia 1931 r. o monopolu zapałczanym.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 30 stycznia 1931 r. o monopolu zapałczanym (Dz. U. R. P. Nr. 9, poz. 45) zarządzam co następuje:
§  1.
Od dnia 1 stycznia 1932 r. osobom prywatnym - poza Spółką Akcyjną do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce - nie służy już bez zezwolenia Ministra Skarbu prawo do wyrobu i wywozu z kraju:
a)
pręcików z drzewa, używanych do wyrobu zapałek; oraz
b)
zapalniczek z wyjątkiem:

1) zapalniczek elektrycznych, służących do umocowania we wszelkiego rodzaju środkach lokomocji,

2) zapalniczek ze złota i srebra, zaopatrzonych cechą urzędu probierczego, oraz

3) przyrządów, służących do zapalania takich lamp górniczych, których nie można zapalać zapałkami.

Zezwolenia będą wydawane tylko na wniosek Spółki Akcyjnej do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce. W podaniu do Ministerstwa Skarbu, wniesionem za pośrednictwem tej spółki, należy wyszczególnić:

  1)
imię i nazwisko, względnie firmę;
  2)
miejsce, gdzie znajduje się wytwórnia;
  3)
przewidywaną produkcję tygodniową, względnie miesięczną;
  4)
kto kieruje przedsiębiorstwem i kto będzie obowiązany do udzielania wyjaśnień kontroli skarbowej przy wykonywaniu dozoru wytwórni;
  5)
ilość znajdujących się na dzień 1 stycznia 1932 roku zapasów gotowych zapalniczek, objętych monopolem, oraz pręcików z drzewa, używanych na zapałki, w wytwórni, która była czynna przed tym terminem.
§  2.
Kto zamierza prowadzić handel kamyczkami zapałowemi lub innemi częściami zamiennemi zapalniczek obowiązany jest zawiadomić o tem kontrolę skarbową, podając:
  1)
swoje imię i nazwisko, względnie firmę,
  2)
miejsce prowadzenia handlu.

Kontrola skarbowa wciągnie otrzymane zgłoszenie do wykazu sprzedawców i zwróci jeden potwierdzony egzemplarz zgłaszającemu.

§  3.
Od dnia 1 lutego 1932 roku kamyczki zapałowe mogą być sprzedawane jedynie w opakowaniach zamkniętych zawierających co najmniej 10 sztuk. Opakowania muszą być zaopatrzone w opaskę nienaruszoną ze znakiem Spółki Akcyjnej do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce. Opaski będą wydawane wyłącznie przez Spółkę Akcyjną do Eksploatacji Państwowego Monopolu Zapałczanego w Polsce.

Zapasy kamyczków zapałowych, znajdujące się w handlu w chwili ogłoszenia niniejszego rozporządzenia, mogą być sprzedawane bez opasek do dnia 1 sierpnia 1932 r., po tym zaś terminie podlegają opakowaniu oraz zaopatrzeniu w opaskę w myśl postanowień ustępu poprzedniego w ciągu 2-ch miesięcy, czyli do dnia 1 października 1932 r.

§  4.
Kamyczki zapałowe mogą być sprzedawane jedynie po cenie wskazanej na opasce.
§  5.
Uchyla się wzory ksiąg, ustanowione w §§ 15 i 21 rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 31 stycznia 1931 r. w sprawie wykonania ustawy o monopolu zapałczanym (Dz. U. R. P. Nr. 10, poz. 51).

W fabrykach zapałek oraz w położonych poza fabrykami magazynach fabrycznych mają być prowadzone księgi magazynowe według załączonego wzoru Nr. 1 oraz księgi zestawień według załączonego wzoru Nr. 2. Księgi magazynowe (wzór Nr. 1) winny być prowadzone oddzielnie dla każdego gatunku zapałek.

W końcu każdego miesiąca obowiązane jest przedsiębiorstwo sporządzić odpisy obydwu ksiąg (wzór Nr. 1 i 2) za ubiegły miesiąc i przesłać izbie skarbowej. Odpisy winny być poświadczone przez urzędnika kontroli skarbowej, dozorującego przedsiębiorstwo.

Dzienne raporty, względnie zestawienia całodziennego rozchodu zapałek, służące za podstawę wpisu rozchodu do księgi magazynowej, winny być sporządzane w fabrykach zapałek oraz w magazynach pozafabrycznych w 2 egzemplarzach, z których jeden winien być dołączony do księgi magazynowej, drugi zaś do odpisów tej księgi, przesyłanych izbie skarbowej.

§  6.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi ważycie z dniem ogłoszenia.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIKI

Wzór Nr. 1 do § 5

KSIĘGA MAGAZYNOWA Nr. .....

Wzór Nr. 2 do § 5

KSIĘGA ZASTAWIEŃ MIESIĘCZNYCH

grafika

Zmiany w prawie

Kary za wykroczenia i przestępstwa skarbowe rosną od lipca po raz drugi w tym roku

41 mln 281 tys. 920 złotych może od lipca wynieść maksymalna kara za przestępstwo skarbowe. Najniższa grzywna za wykroczenie wynosi natomiast 430 złotych. Wzrost kar ma związek z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia. Od lipca 2024 roku wynosi ono 4300 złotych.

Krzysztof Koślicki 01.07.2024
Przepisy o głosowaniu korespondencyjnym bez poprawek Senatu

W środę Senat nie zgłosił poprawek do noweli kodeksu wyborczego, która umożliwia głosowanie korespondencyjne wszystkim obywatelom zarówno w kraju, jak i za granicą. 54 senatorów było za, a 30 przeciw. Ustawa trafi teraz do prezydenta. Poprzedniego dnia takie rozwiązanie rekomendowały jednomyślnie senackie komisje Praw Człowieka i Praworządności, Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Ustawodawcza.

Grażyna J. Leśniak 26.06.2024
Rząd zmienia przepisy o układach zbiorowych pracy

Katalog spraw regulowanych w układzie zbiorowym pracy będzie otwarty i będzie mógł obejmować sprawy dotyczące w szczególności wymiaru i norm czasu pracy, systemów i rozkładów czasu pracy, pracy w godzinach nadliczbowych, wymiaru urlopu wypoczynkowego, warunków wynagradzania czy organizacji pracy. Do uzgodnień międzyresortowych trafił dziś projekt zupełnie nowej ustawy o układach zbiorowych pracy i porozumieniach zbiorowych. Jego autorzy zakładają, że nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku.

Grażyna J. Leśniak 25.06.2024
Nowe zasady przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej

Dziś (piątek, 21 czerwca) weszły w życie nowe przepisy dotyczące przeprowadzania kontroli w pomocy społecznej. Dotyczą m.in. rozszerzenia nadzoru nad realizacją zaleceń pokontrolnych i objęcia procedurą kontrolną mieszkań treningowych i wspomaganych.

Robert Horbaczewski 21.06.2024
Nowelizacja kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych wejdzie w życie pod koniec czerwca

W dniu 14 czerwca opublikowana została nowelizacja kodeksu pracy dotycząca ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 17.06.2024
Bez polskiego prawa jazdy obcokrajowiec nie zostanie taksówkarzem

​Od 17 czerwca wszyscy kierowcy, którzy pracują w Polsce w charakterze taksówkarzy lub świadczą usługi odpłatnego przewozu osób, będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Zapewne nie wszystkim kierowcom z zagranicy uda się to prawo jazdy zdobyć, więc liczba obcokrajowców świadczących usługi przewozu osób może spaść.

Regina Skibińska 15.06.2024