Wydawanie Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 23 grudnia 1927 r.
w sprawie wydawania Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 443) postanawiam co następuje:
Art.  1. 1

W Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej winny być ogłaszane:

1)
ustawy państwowe;
2)
rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z mocą ustawy;
3)
uchwały Sejmu, powzięte w myśl art. 44 ust. 7 Konstytucji, uchylające wyżej w punkcie 2 wymienione rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, a podpisane przez Marszałka Sejmu
4)
umowy międzynarodowe, zawarte na zasadzie art. 49 Konstytucji, oraz zatwierdzone w drodze prawodawczej lub zawarte z mocy upoważnienia ustawowego umowy Rzeczypospolitej z Wolnem Miastem Gdańskiem;
5)
dekrety Prezydenta Rzeczypospolitej, wydane w zakresie Najwyższego Zwierzchnictwa sił zbrojnych Państwa (art. 46 Konstytucji i rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 6 sierpnia 1926 r., Dz. U. R. P. Nr 79, poz. 444);
6)
rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej, wydane na podstawie art. 44 ust. 2 Konstytucji, oraz rozporządzenia Rady Ministrów i poszczególnych ministrów, o ile stanowią ogólnie o prawach lub obowiązkach obywateli i są wydane z upoważnienia ustawy oraz z powołaniem się na nią;
7)
oświadczenia Prezesa Rady Ministrów, wymieniające rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z mocą ustawy, które tracą moc obowiązującą wskutek niezłożenia ich Sejmowi w myśl art. 44 ust. 7 Konstytucji;
8)
oświadczenia Rządu, stwierdzające zajście warunków, od których zależy moc obowiązująca umów międzynarodowych, oraz oświadczenia Rządu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej imieniem Wolnego Miasta Gdańska lub o przystąpieniu państw obcych do umów międzynarodowych, zawartych przez Rzeczpospolitą Polską;
9)
oświadczenia Prezesa Rady Ministrów o wyrażeniu, wymaganej ustawą, zgody Sejmu Śląskiego na wejście w życie na obszarze województwa śląskiego aktów, wspomnianych w punkcie 1 i 2;
10)
inne akty prawne, których ogłoszenie w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej winno nastąpić z mocy szczególnego przepisu ustawy.
Art.  2.

Na każdym numerze Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej będzie uwidoczniony dzień i miejsce jego wydania.

Akty prawne, wymienione w art. 1, uważa się za prawnie ogłoszone w dniu wydania numeru Dziennika Ustaw, w którym są umieszczone.

Art.  3.

Ustawy i rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z mocą ustawy zyskują moc obowiązującą w czasie przez nie same określonym.

Dekrety Prezydenta Rzeczypospolitej (art. 1 p. 4) oraz rozporządzenia, wymienione w art. 1 p. 5, zyskują moc obowiązującą z dniem piętnastym po dniu ogłoszenia, o ile w nich inaczej nie postanowiono.

Art.  4. 2

Uchwały sejmowe, wymienione w art. 1 p. 3, winny być ogłoszone w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu dni trzech od chwili ich powzięcia.

Art.  5. 3

Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej wydaje Minister Sprawiedliwości.

W razie podniesionych wątpliwości, czy wymienione w art. 1 punkt 6 rozporządzenia mają być ogłoszone w Dzienniku Ustaw, rozstrzyga Rada Ministrów.

Art.  6. 4

Błędy powstałe przy ogłaszaniu w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej aktów, wymienionych w art. 1, prostowane będą w drodze obwieszczeń, ogłaszanych w Dzienniku Ustaw z zachowaniem następujących przepisów:

a)
jeśli błąd zdarzył się w oryginale ustawy i polega na sporządzeniu tekstu niezgodnego z brzmieniem uchwalonem, błąd prostuje obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej, podpisane przez Prezesa Rady Ministrów i ministrów, którzy podpisali daną ustawę;
b)
jeśli błąd zdarzył się w oryginale innego aktu, wymienionego w art. 1, błąd prostuje obwieszczenie tych władz, które dany akt wydały lub podały do wiadomości; błąd w oryginale rozporządzenia Rady Ministrów prostuje obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów. Obwieszczenia, wspomniane w ustępie niniejszym, winny być podpisane przez osoby urzędowe, których podpisy są uwidocznione na prostowanym akcie; obwieszczenie Prezydenta Rzeczypospolitej, prostujące błąd w oryginale rozporządzenia, wymienionego w art. 1 p. 2, podpisuje Prezes Rady Ministrów i ministrowie, którym poruczono wykonanie rozporządzenia.

Błąd w nadesłanym do ogłoszenia tekście umowy międzynarodowej lub w przekładzie jej tekstu autentycznego prostuje obwieszczenie Ministra Spraw Zagranicznych;

c)
jeśli błąd polega na niezgodnem z oryginałem ogłoszeniu danego aktu, błąd prostuje w drodze obwieszczenia Minister Sprawiedliwości.
Art.  7. 5

Sądy, władze centralne, urzędy administracji ogólnej i skarbowej winny prenumerować Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Rada Ministrów władna jest na wniosek właściwego ministra ustalić listę innych urzędów i instytucyj państwowych i samorządowych, które są obowiązane prenumerować Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.

Bibljoteki publiczne otrzymują na żądanie egzemplarz Dziennika Ustaw bezpłatnie, o ile go nie otrzymują na mocy innych przepisów.

Władze państwowe i samorządowe, oznaczone rozporządzeniami właściwych ministrów, obowiązane są udostępnić ludności bezpłatne przeglądanie Dziennika Ustaw.

Art.  8. 6

Warunki prenumeraty Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej oraz ceny poszczególnych numerów ustala Minister Sprawiedliwości.

Art.  9. 7

Rozporządzenie niniejsze nie narusza w niczem poszczególnych przepisów dotyczących ogłaszania rozporządzeń Rządu, w przepisach tych oznaczonych.

Zarządzenia o wywłaszczeniu gruntów, wydawane na zasadzie dekretu z dnia 7 lutego 1919 r. w przedmiocie przepisów tymczasowych o wywłaszczeniu przymusowem na użytek dróg żelaznych i innych dróg komunikacyjnych lądowych i wodnych oraz wszelkich urządzeń użyteczności publicznej (Dz. P. P. P. Nr 14, poz. 162) oraz statuty spółek, które przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 400) miały być ogłaszane w Dzienniku Praw Państwa, - będą ogłaszane w gazecie rządowej.

Art.  10. 8

Wykonanie rozporządzenia niniejszego porucza się Ministrowi Sprawiedliwości oraz innym właściwym ministrom.

Art.  11. 9

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Z chwilą wejścia w życie rozporządzenia niniejszego traci moc obowiązującą ustawa z dnia 31 lipca 1919 r. w sprawie wydawania Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. Nr 66, poz. 400) oraz ustawa z dnia 11 grudnia 1924 r. o zmianie ustawy z dnia 31 lipca 1919 r. w sprawie wydawania Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. z 1925 r. Nr 1, poz. 1).

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 i 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
2 Art. 4 dodany przez art. 2 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
3 Art. 5 zmieniony przez art. 3 i według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
4 Art. 6 według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
5 Art. 7 według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
6 Art. 8 według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
7 Art. 9 według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
8 Art. 10 według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.
9 Art. 11 według numeracji ustalonej przez art. 4 ustawy z dnia 12 lutego 1930 r. (Dz.U.30.13.89) zmieniającej nin. rozporządzenie z dniem 28 lutego 1930 r.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1928.3.18

Rodzaj: Rozporządzenie z mocą ustawy
Tytuł: Wydawanie Dziennika Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
Data aktu: 23/12/1927
Data ogłoszenia: 10/01/1928
Data wejścia w życie: 10/01/1928