Podwyższenie opłat pisarskich w postępowaniu przed sędziami polubownymi, kosztów postępowania przed sądami przemysłowemi i kosztów w przymusowem postępowaniu administracyjnem w b. dzielnicy pruskiej.

USTAWA
z dnia 21 stycznia 1921 r.
o podwyższeniu opłat pisarskich w postępowaniu przed sędziami polubownymi, kosztów postępowania przed sądami przemysłowemi i kosztów w przymusowem postępowaniu administracyjnem w byłej dzielnicy pruskiej.

Art.  1.

W § 43 pruskiej ustawy o sędziach polubownych z dnia 29 marca 1879 r. (Zbiór Ustaw str. 321) słowa: "dwadzieścia piąć fenigów" zastępuje się słowami: "dwie marki", a słowa: "dziesięć fenigów" słowami: "jedna marka".

Art.  2.

Ustęp 2 § 58 niemieckiej ustawy o sądach przemysłowych w brzmieniu obwieszczenia z dnia 29 września 1901 r. (Dziennik Ustaw Rzeszy z 1901 r. str. 353) otrzymuje brzmienie następujące:

"Wynosi ona przy wartości przedmiotu

do

20

mk.

włącznie

2

mk.

ponad

20

mk.

do

50

mk.

włącznie

3

mk.

"

50

mk.

do

100

mk.

"

6

mk.

Dalsze skale wartości rosną o sto marek, a opłaty o cztery marki. Najwyższa opłata wynosi sześćset marek".

Jako ustęp przedostatni § 58 tejże ustawy umieszcza się postanowienie następujące:

"Wydatki na opłatę porta pocztowego należą do tych wydatków w gotówce, które pobiera się osobno".

Art.  3.

Taryfę opłat, wymienioną w § 54 pruskiego rozporządzenia o przymusowem postępowaniu administracyjnem celem ściągnienia kwot pieniężnych z dnia 15 listopada 1899 r. (Zb. Ust. str. 545), zmienia się w następujący sposób:

TARYFA OPŁAT

Oznaczenie czynności

I.

II.

III.

IV.

V.

do 100 mk.

ponad 100 do 300 mk.

ponad 300 do 1000 mk.

ponad 1000 do 5000 mk.

ponad 5000 mk.

Marek

1.

Za każde upomnienie, które nie nastąpiło w drodze pocztowej

1

2

3

4

5

2

Za zajęcie rzeczy zmysłowych tudzież za zabranie dokumentów, przez dłużnika wydać się mających, włącznie z doręczeniami, wywołanemi przez zajęcie i zabranie dokumentów - pobiera się opłatę wedle stopy procentowej, niższej o połowę od stopy procentowej, określonej w § 7 niemieckiej ustawy o opłatach komorników sądowych.

Jeżeli dłużnik zapobiegnie zajęciu (§ 18), pobiera się tylko połowę opłat.

3

Za publiczne ogłoszenie licytacji przez wywieszenie i wywołanie

2

3

4

5

5

4

Za licytację oraz za sprzedaż z wolnej ręki rzeczy zajętych włącznie z wywołanemi przez to doręczeniami - pobiera się opłaty wedle § 7 niemieckiej ustawy o opłatach komorników sądowych.

Jeżeli dłużnik zapobiegnie licytacji (§ 273), pobiera się tylko połowę opłat, ale nie powyżej 50 mk.

Kosztów zajęcia i licytacji po myśli Nr. 2 ust. 2 i Nr. 4 ust. 2 można żądać tylko wtedy, jeżeli urzędnik wykonawczy celem wykonania zajęcia (licytacji) uda się na miejsce.

5

Za każdy odpis protokułu.

3

3

3

3

3

6

Za każde doręczenie potrzebne w postępowaniu przymusowem, o ile po myśli Nr. 2 i 4 nie musi być uskutecznione bezpłatnie.

2

2

2

2

2

7

Opłaty świadków, przy zajęciu przybranych, za każdą godzinę.

Godzinę rozpoczętą wynagradza się jak całą.

4

4

4

4

4

8

Opłaty przechowującego rzeczy zajęte - dziennie.

Jeżeli przechowanie trwa dłużej niż ośm dni, począwszy od dziewiątego dnia przyznaje się tylko połowę opłat.

2

2

3

4

5

Art.  4.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie dnia 1 marca 1921 r. Przepisy jej dotyczą także wszelkich spraw, w dniu powyższym jeszcze nie ukończonych.

Zmiany w prawie

Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa z podpisem prezydenta

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 07.06.2024
Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1921.13.75

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Podwyższenie opłat pisarskich w postępowaniu przed sędziami polubownymi, kosztów postępowania przed sądami przemysłowemi i kosztów w przymusowem postępowaniu administracyjnem w b. dzielnicy pruskiej.
Data aktu: 21/01/1921
Data ogłoszenia: 08/02/1921
Data wejścia w życie: 01/03/1921