Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych z 30 września 2016 roku (Dz. U. poz. 1761) skraca czas trwania specjalizacji do 15-20 miesięcy (z obecnych 18-24 miesięcy), co jest związane ze skróceniem wymiaru godzinowego nowych programów specjalizacji. Ponadto nowe przepisy poszerzają zakres kwalifikacji dla kierownika specjalizacji - zgodnie z rozporządzeniem kierownikiem specjalizacji może być także pielęgniarka, położna posiadająca co najmniej stopień naukowy doktora, będąca nauczycielem akademickim szkoły pielęgniarskiej i szkoły położnych. Nowym rozwiązaniem jest także wprowadzenie uzupełniającego postępowania kwalifikacyjnego, pod warunkiem, że organizator kształcenia nie rozpoczął jeszcze realizacji programu specjalizacji, lub w przypadku rozpoczęcia realizacji programu specjalizacji, zrealizował treści kształcenia w wymiarze nie większym niż 10 procent ogólnego wymiaru godzinowego określonego w programie specjalizacji. Ma to na celu wykorzystanie maksymalnego posiadanego limitu miejsc specjalizacyjnych przez organizatorów kształcenia.
Nowy akt normatywny zakłada również podniesienie wynagrodzeń państwowej komisji egzaminacyjnej.
Ponadto w rozporządzeniu określono wzory wniosków o zakwalifikowanie na poszczególne rodzaje kształcenia podyplomowego oraz wzór wniosku o zakwalifikowanie do egzaminu państwowego. Pozwoli to na ujednolicenie dokumentacji dotyczącej kształcenia podyplomowego na terenie całego kraju (obecnie każdy z organizatorów posiada własne wzory tych dokumentów).
W rozporządzeniu wprowadzono także przepisy, które umożliwiają składanie i obieg dokumentów związanych z odbywaniem kształcenia podyplomowego w formie elektronicznej.