Takie zmiany zawiera nowela rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej nad pacjentem podejrzanym o zakażenie lub zakażonym wirusem SARS-CoV-2., która została w czwartek opublikowane w Dzienniku Ustaw. Weszła w życie od piątku.
Nowe przepisy umożliwią lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz lekarzom i felczerom, którzy udzielają świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej oraz opieki paliatywnej i hospicyjnej – skierowanie pacjenta podejrzanego o zakażenie lub zakażonego wirusem SARS-CoV-2 na wykonanie badań diagnostycznych, w tym testu molekularnego RT-PCR w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
Zlecanie testu na koronawirusa u lekarza z nocnej przychodni
Resort przedstawiając projekt rozporządzenia uzasadniał, że zmiana ułatwi dostęp pacjentów do świadczeń i przyczyni się do bardziej efektywnego wykorzystania kadr medycznych.
Możliwość zlecania badań na koronawirusa mają już m.in. lekarze podstawowej opieki zdrowotnej. Najnowsze dane resortu mówią, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali taką możliwość, zlecili dotychczas 1 mln 125 tys. 85 badań w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2.
Łącznie przebadano dotąd 5 mln 857 tys. 287 próbek pobranych od 5 mln 646 tys. 377 osób.
Od początku epidemii w Polsce badania potwierdziły zakażenie u 819 tys. 262 osób, z których 12 tys. 714 zmarło