Zasady wystawiania recept refundowanych w ramach NFZ
\\

Lekarze udzielający świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia mają obowiązek przestrzegać prawa pacjenta do leków refundowanych. Tak stanowią umowy pomiędzy oddziałami wojewódzkimi NFZ, a świadczeniodawcami. Nie ma potrzeby zawierania odrębnych umów do wystawiania recept. Taką informację przekazał p.o Prezesa NFZ, Zbigniew Teter.

Na mocy podpisanej umowy z Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, lekarz zatrudniony w danej placówce jest obowiązany przestrzegać praw pacjenta do świadczeń gwarantowanych, w tym leków refundowanych. Pacjent ma prawo do recepty na leki refundowane, wystawionej zgodnie z obowiązującymi przepisami. Udzielanie świadczeń w sposób niepełny lub nieprawidłowy narusza warunki umowy pomiędzy OW NFZ a świadczeniodawcą.

Ponadto, jak czytamy w komunikacie, lekarz udzielający świadczeń w placówce leczniczej, która zawarła umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z OW NFZ, ma prawo i obowiązek wystawiać pacjentom recepty na leki i wyroby medyczne refundowane w ramach tej umowy. Niepotrzebne jest posiadanie przez niego odrębnej umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki.

Opracowanie: Agnieszka Sostenes-Brązert

Źródło: www.nfz.gov.pl, stan z dnia 25 czerwca 2012 r.

\
Data publikacji: 25 czerwca 2012 r.