Od 1 stycznia 2018 r. nowe obowiązki podmiotów leczniczych
Jak zapewnić jakość opieki oraz zarządzać ryzykiem w szpitalu, dyskutowano podczas XVII Forum Zdrowia zorganizowanego w ramach Samorządowego Forum Kapitału i Innowacji, które odbyło się w Katowicach w dniach 5-6 października.
Wśród osób zarządzających placówkami medycznymi rośnie świadomość jak ważne jest zapewnienie jakości udzielanych świadczeń oraz skuteczne zarządzanie ryzykiem. Niewątpliwy wpływ na wzrost świadomości ma opublikowany w styczniu br. projekt założeń do projektu ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta. Zgodnie z założeniami od 1 stycznia 2018 r. na pomioty lecznicze zostaną nałożone nowe obowiązki mające podnieść jakość świadczonych usług medycznych i jednocześnie obniżyć ryzyko występowania zdarzeń niepożądanych.
Inwestowanie w jakość opłaca się szpitalom
W dyskusji, którą moderował Robert Mołdach udział wzięli Piotr Warczyński, były wiceminister zdrowia, obecnie niezależny doradca firmy Suprabrokers, Andrzej Sokołowski, Prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych oraz Piotr Welenc, z-ca dyrektora ds. rozwoju rynku GRC w Wolters Kluwer Polska, zastanawiano się czy inwestowanie w jakość opłaca się szpitalom. Odpowiedź na takie pytanie jest złożona, jednakże inwestowanie w jakość może nie zawsze ma odzwierciedlenie w bezpośrednim wymiarze finansowym, ale ma znaczenie w wymiarze długofalowym dla bezpieczeństwa pacjentów oraz renomy danej placówki. Jakość to kultura zarządzania. Ustawa pomoże we wdrażaniu nowych procedur i standardów, ale wszystkiego nie załatwi. Sama regulacja może być niewystarczająca jeśli nie będzie realnych mechanizmów promujących jakość. Potrzebna jest zmiana mentalności oraz zbudowanie motywacji do zgłaszania działań niepożądanych. Zarządzanie jakością to proces, którego wdrożenie potrwa kilka lat zanim zacznie skutecznie funkcjonować, przynosząc benefity dla placówek.
Niezwykle istotną rolą dla poprawy jakości są szkolenia personelu medycznego w tym zakresie. Jak zgodnie uznano, elementy jakości powinny być elementem kształcenia zawodowego lekarzy i pielęgniarek. Obecnie kształcenie w kierunku działań podnoszących jakość jest głównie kształceniem podyplomowym, które dociera do ograniczonej liczby personelu medycznego.
ProgMedica pomaga zapewnić zgodności w placówkach medycznych
Podczas panelu Piotr Welenc oraz Jacek Bilski z Suprabrokers zaprezentowali system ProgMedica, który jest narzędziem wspomagającym zapewnianie zgodności w placówkach medycznych. System zawiera listy pytań kontrolnych za pomocą, których użytkownicy mają możliwość przeprowadzania bieżących badań zgodności w wybranych obszarach jak np. dokumentacja medyczna, prawa pacjenta, ochrona danych osobowych. ProgMedica ułatwia również obowiązki wynikające z kontroli zarządczej, w tym bieżące monitorowanie procesów odbywających się w organizacji, zgłaszanie ryzyk przez wszystkich pracowników szpitala i kompleksową obsługę zarządzania ryzykiem.