Nową pediatrię otwarto w czwartek. Ordynator dr Waldemar Wroński nie ukrywał zadowolenia ze zmian, do jakich doszło na kierowanym przez niego oddziale. „Dzisiaj nastąpił cud nad Mrożycą, ponieważ z oddziału ośmiołóżkowego stworzyliśmy oddział czternastołóżkowy. Liczymy jednak na więcej, bo takie są potrzeby młodych mieszkańców powiatu brzezińskiego” – powiedział.

W brzezińskim szpitalu dzieci będą mogły przebywać z rodzicami, dla których przygotowano pokoje z zapleczem sanitarno-socjalnym i miejscami do spania.

„To ciągle jeszcze marginalizowany element w hospitalizacji dzieci. Tymczasem obecność rodziców zwiększa poczucie bezpieczeństwa małych pacjentów, minimalizuje stres związany z pobytem w szpitalu i tym samym przyspiesza powrót do zdrowia. Dlatego stworzyliśmy strefę rodzica” – wyjaśnił Wroński.

Oddział wyposażono również w inhalatorium pozwalające na leczenie chorób układu oddechowego, w tym astmy oskrzelowej. Część nowego sprzętu medycznego (m.in. bilirubinometr, kardiomonitor, stanowisko resuscytacyjne) brzezińskiej pediatrii przekazała Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na jednej ze ścian oddziału wkrótce zawiśnie duża i kolorowa plansza z Kodeksem Praw Dziecka, którą podczas otwarcia oddziału przekazał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Oprócz tego wręczył też ordynatorowi książkę „Kawalerowie Orderu Uśmiechu”. Jedną z osób wyróżnionych przez dzieci tym tytułem jest właśnie Wroński.

„Serce się raduje, kiedy oddziałem kieruje ktoś certyfikowany przez dzieci. Jestem więc spokojny o to, co będzie się działo na tym oddziale, który jest kolejnym miejscem bardzo potrzebnym dzieciom” – powiedział Michalak.

Rzecznik zwrócił jednocześnie uwagę na konieczność zintensyfikowania prac związanych z kształceniem nowych specjalistów zajmujących się chorobami dzieci. Przypomniał, że obecnie średnia wieku personelu pediatrycznego w Polsce wynosi 58 lat.

„Dzieci potrzebują swojego specjalisty, który zna się na specyfice ich organizmu i ich potrzeb. Do tego niezbędny jest pediatra. Oprócz miejsc, w których leczone są dzieci potrzebni są więc również ludzie, którzy będą to robić. A ich ciągle mamy jak na lekarstwo” – powiedział Michalak.

Otwarcie pediatrii w nowym miejscu zakończyło drugi etap reorganizacji i modernizacji brzezińskiego szpitala. Pierwszym było ponowne otwarcie w lipcu chirurgii urazowo-ortopedycznej.

„Do końca 2015 r. planujemy stworzyć profesjonalny blok operacyjny, nowe oddziały ginekologiczno-położnicze, neonatologii a także centrum leczenia jelita grubego i oddział endoskopii” – powiedziała  wiceprezes zarządu szpitala w Brzezinach Anna Janicka.

Koszt wszystkich inwestycji to ok. 30 mln zł. Nowe oddziały mają się znaleźć w remontowanym budynku, w którym będzie dobudowane jedno piętro i nowe skrzydło. Centrum leczenia jelita grubego tworzy jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie prof. Adam Dziki. Po jego otwarciu w Brzezinach operować mają najlepsi na świecie chirurdzy, m.in. Lee Smith, który leczył i operował prezydenta USA Ronalda Reagana.