"Jest to pierwszy nowy budynek zrealizowany w ramach programu modernizacji baz lotniczych w całym kraju. Dobry zespół lotniczy pracujący w dobrych warunkach ma duże znaczenie dla tych, którzy oczekują na pomoc" - powiedział podczas otwarcia bazy wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.
Inwestycja została zrealizowana w ramach unijnego programu „Budowa i remont oraz doposażenie baz LPR” i kosztowała około 6 mln złotych. Pieniądze pochodziły ze środków UE i ministerstwa zdrowia.
"Taka nowoczesna baza to standard światowy dla baz lotniczych ratownictwa medycznego, dla pilotów, mechaników i dla obsługi medycznej" - powiedział dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski.
W nowym budynku o powierzchni 700 metrów kwadratowych znajduje się ogrzewany hangar, do którego śmigłowiec wciągany jest na specjalnej platformie, nowoczesne zaplecze ambulatoryjne, techniczne i operacyjne. Budynek wyposażony jest we własny agregat prądotwórczy.
Budowa poznańskiej bazy to część programu modernizacji 11 baz w całym kraju, dla potrzeb m.in. nowych śmigłowców ratowniczych. Wartość całego projektu to 68 mln złotych, z czego 85 proc. środków pochodzi z budżetu UE. Do tej pory zakończono modernizację baz w Białymstoku, Łodzi, Sanoku, Suwałkach oraz Stacji Obsługi Technicznej w Szczecinie. Trwają jeszcze prace w bazie w Zielonej Górze. Do sierpnia 2013 zmodernizowane zostaną bazy w Gdańsku, Kielcach, Krakowie i Wrocławiu.
LPR dysponuje 23 nowoczesnymi śmigłowcami Eurocopter EC135, które w 2012 roku wykonały prawie 8 tys. misji.(PAP)