Leki zawierające metoklopramid zostały dopuszczone do obrotu w poszczególnych państwach członkowskich UE, w różnych wskazaniamiach, np. nudności i wymioty spowodowane różnymi przyczynami (np. przy stosowaniu chemioterapii lub radioterapii w leczeniu nowotworów, po operacjach chirurgicznych lub związanych z migreną) oraz zaburzeń perystaltyki układu pokarmowego (schorzenia, w których normalne przechodzenie pokarmu przez układ trawienny jest opóźnione).
Komitet zalecił przepisywanie metoklopramidu tylko do stosowania przez krótki okres (do 5 dni), oraz że nie powinien być stosowany u dzieci do pierwszego roku życia, natomiast u dzieci w wieku powyżej 1 roku życia jako lek drugiego rzutu (po rozpatrzeniu lub wypróbowaniu innych metod leczenia) do zapobiegania występowania nudności i wymiotów po chemioterapii oraz do leczenia nudności i wymiotów po operacjach. U dorosłych może być stosowany w zapobieganiu i leczeniu nudności i wymiotów związanych z chemioterapią, radioterapią, operacjami i migreną. Dodatkowo, należy ograniczyć maksymalne zalecane dawki u dorosłych i dzieci, a postacie leku o wysokiej mocy należy wycofać z rynku.
Zalecenia Agencji opierają się na analizie stosunku korzyści i ryzyka dla leków zawierających metoklopramid dla wszystkich wskazań i grup pacjentów. Objęła ona badania skuteczności i meta-analizy badań z metoklopramidem oraz analizy i zgłoszenia działań niepożądanych.
Metoklopramid jest lekiem przeciwwymiotnym (lek stosowany do leczenia nudności i wymiotów) działającym na odpowiednią część mózgu. Stymuluje także pracę żołądka oraz górnych części jelita, przyspieszając przejście treści pokarmowej przez układ trawienny. Jest zarejestrowany w różnych wskazaniach, które są inne w poszczególnych państwach członkowskich UE i jest dostępny w różnych postaciach, także do podawania dożylnego, jako tabletki i płyny doustne oraz w postaci czopków. Leki zawierające metoklopramid zostały dopuszczone w ramach procedur narodowych we wszystkich państwach członkowskich UE i były dostępne przez wiele lat pod różnymi nazwami handlowymi.
Źródło: www.urpl.gov.pl