Belgijska spółka Omega Pharma jest m.in. producentem i dystrybutorem kosmetyków i leków dostępnych bez recepty. W Polsce posiada spółkę zależną, która zajmuje się sprzedażą produktów własnych w naszym kraju. GlaxoSmithKline jest międzynarodowym koncernem farmaceutycznym działającym na rynkach produktów farmaceutycznych, szczepionek i opieki zdrowotnej. W wyniku koncentracji Omega Pharma nabędzie wybrane marki produktów farmaceutycznych GSK wraz z prawami do własności intelektualnej i wiedzą z zakresu technologii produkcji oraz częścią związanego z nimi majątku m.in. zakładami produkcyjnymi.
Zgodnie z przepisami transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.
Jednocześnie informujemy, że na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji.
Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania. Na stronie internetowej Urzędu zamieszczane są informacje na temat wszystkich prowadzonych przez Urząd postępowań antymonopolowych w sprawach koncentracji. Więcej informacji o zasadach łączenia przedsiębiorców w przygotowanym specjalnie opracowaniu.
UOKiK: zgoda na koncentrację Omega Pharma z GlaxoSmithKline
Prezes Urzedu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraziła zgodę na nabycie przez spółkę Omega Pharma części mienia GlaxoSmithKline. Po przeprowadzeniu postępowania antymonopolowego Prezes Urzędu uznała, że koncentracja nie doprowadzi do istotnego ograniczenia konkurencji.