Obecnie na budowie pracuje około 300 osób (w szczycie będzie ich 600), 5 wielkich dźwigów (żurawi wieżowych), 5 mniejszych dźwigów samobieżnych i kilkadziesiąt innych maszyn budowlanych.
- Dwieście dni intensywnych prac przy dobrej pogodzie spowodowało, że wyprzedziliśmy harmonogram inwestycji. Widać już nie tylko zarys, ale również ściany budynków, a część z nich przykryta jest także dachem. Trwają też prace instalacyjne. To czas dobrze wykorzystany przez firmę Budimex, która jest wykonawcą inwestycji – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Nowy szpital na toruńskich Bielanach będzie jednym z najnowocześniejszych w kraju. Realizacja inwestycji potrwa 36 miesięcy, a jej koszt wyniesie 500 mln zł. Powierzchnia zabudowy wszystkich szpitalnych obiektów to 2,6 hektara.
Największe zainteresowanie budzi budowa nowego serca medycznego miasteczka – gmachu w kształcie litery H (połączonego z istniejącym budynkiem głównym), który pomieści między innymi oddział ratunkowy, oddział kardiologii inwazyjnej, główny blok operacyjny szpitala i cztery oddziały łóżkowe. Do końca wakacji powinna zakończyć się budowa stropodachu nad drugim piętrem zachodniej części budynku. Natomiast w części wschodniej gmachu kontynuowane są prace przy fundamentach oraz na poziomie piwnicy. Cały obiekt zostanie oddany do użytku w październiku 2018 roku.
Na poziomie drugiej kondygnacji trwają obecnie prace w budynku przylegającym do istniejącego gmachu szpitala, w którym znajdzie się między innymi część biurowa szpitala z salą konferencyjną, a także apteka, prosektorium oraz magazyn odpadów medycznych.
Parking czteropoziomowy zmontowany został z gotowych elementów, pomieści on 426 aut. oraz stanowiska dla rowerzystów. W tej chwili trwa tu wykonywanie betonowej posadzki oraz warstwy spadkowej dachu. Wkrótce ruszą prace elewacyjne i (we wrześniu 2017) montaż wind. Pierwsze samochody wjadą tu w listopadzie 2017.
Gmach, w którym znajdą się rezerwowa kotłownia, trafostacja, garaż dla karetek i podziemny neutralizator ścieków to zamknięta już bryła. Wewnątrz zainstalowano już główny węzeł cieplny, kotły olejowe, rozdzielnię średniego napięcia oraz transformatory. Trwa kładzenie tynków i elewacji. Oddanie do użytku obiektu nastąpi do końca września 2017.
[-DOKUMENT_HTML-]
Na wrzesień 2017 zaplanowany jest także start budowy pawilonu dla szpitala zakaźnego. Po etapie robót ziemnych i przy fundamentach, z częścią robót konstrukcyjnych wykonawcy powinni zdążyć jeszcze w tym roku. W osobnym pawilonie - stanie w miejscu powstałym po wyburzeniu starej szpitalnej kotłowni - znajdą też miejsce oddziały psychiatryczne. Początek rozbiórki w listopadzie, najpóźniej w grudniu 2017.
W sąsiedztwie powstającego nowego budynku głównego zmontowano i zasypano pierwszy (z czterech założonych) podziemny zbiornik retencyjny o pojemności 327 metrów sześciennych, który będzie zbierał deszczówkę na potrzeby spłukiwania toalet w całym kompleksie. Woda trafi do zbiornika przez system rynien i rur, potem zostanie podczyszczona (szpital ma też już trzy podziemne zbiorniki na wodę pitną, każdy o pojemności 372 metrów sześciennych – to na wypadek problemów z miejską siecią wodociągową).
Wśród innych rozwiązań ekologicznych należy wymienić przede wszystkim system paneli fotowoltaicznych, z którego zielona energia elektryczna posłuży do zasilania zewnętrznego oświetlenia w całym kompleksie, oraz farmę solarną, która pozwoli w przyszłości obniżyć rachunki za ciepłą wodę.
Źródło:www.kujawsko-pomorskie.pl