Standardy akredytacyjne określają wymagania dotyczące procesu diagnostyczno-terapeutycznego, zarządzania środowiskiem opieki oraz zarządzania ogólnego, zasobami ludzkimi i informacją. Głównym założeniem jest bezpieczeństwo pacjenta  we wszystkich obszarach działalności szpitala.

Od 29 listopada do1 grudnia 2017 roku wizytatorzy Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie dokonali kolejnej oceny szpitala w Elblągu. Ocena akredytacyjna obejmowała obserwację, przegląd dokumentacji oraz wywiady  i została oparta na porównaniu stwierdzonej praktyki postępowania z wzorcami, jakie stanowią standardy akredytacyjne oraz na dokonaniu oceny stopnia ich spełnienia.

Na podstawie pozytywnej rekomendacji Rady Akredytacyjnej minister zdrowia udzielił Wojewódzkiemu Szpitalowi Zespolonemu w Elblągu akredytacji w zakresie działalności Szpitala na okres trzech lat (certyfikat akredytacyjny nr: 2918/5 z dnia 19 stycznia 2018 roku).

Szpital zapewnia, że uzyskanie po raz kolejny certyfikatu akredytacyjnego potwierdza dążenie placówki do dostarczenia pacjentom opieki medycznej najwyższej jakości, bezpiecznej i skutecznej i że jest dowodem na posiadaną wiedzę i doświadczenie pracowników, na ich profesjonalizm w wykonywaniu codziennych obowiązków.

 [-OFERTA_HTML-]

Według raportu PWC „Indeks sprawności w ochronie zdrowia” uzyskanie akredytacji nie daje gwarancji wysokiej jakości świadczeń, ale uznaje się, że staranie się o akredytację jest wyrazem zainteresowania kierownictwa placówki kwestiami jakości.

- Jest to niejako obietnica, że jakość opieki zdrowotnej stanowi istotne zagadnienie i uzyskanie akredytacji powinno zwiększać prawdopodobieństwo wykonywania świadczeń lepszej jakości – uważają autorzy raportu.

W Polsce Program Akredytacji Szpitali funkcjonuje od 1998 roku i jest wzorowany na programach czołowych instytucjach akredytujących na świecie. Został on opracowany i wprowadzony przez agendę Ministerstwa Zdrowia: Ośrodek Akredytacji Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia (CMJ) w Krakowie. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 6 listopada 2008 roku o akredytacji w ochronie zdrowia (Dz.U. 2009 nr 52 poz. 418), po przeprowadzeniu przeglądu i oceny placówki przez zewnętrznych wizytatorów Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie, minister zdrowia na podstawie rekomendacji Rady Akredytacyjnej wydaje decyzję o przyznaniu certyfikatu. Pełna akredytacja przyznawana jest na okres 3 lat.

Szpitale finansowane ryczałtowo (szpitale sieciowe) otrzymują wyższy kontrakt z NFZ za posiadanie certyfikatu CMJ. Nie dotyczy to natomiast certyfikatów ISO. Algorytm ryczałtu nagradza także szpitale, które odnotowują wzrost świadczeń ambulatoryjnych oraz spadek liczby ponownych hospitalizacji.
 


Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu należy do pierwszych placówek w Polsce, które wyraziły potrzebę wdrożenia i utrzymywania standardów akredytacyjnych. Placówka zapewnia odpowiedni poziom spełnienia standardów od 2000 roku. Stale dąży do stałego podnoszenia jakości świadczonych usług oraz utrzymania przyznanych certyfikatów.

Szpital prowadzi 20 oddziałów oraz SOR i dział ratownictwa medycznego, a także zespół poradni specjalistycznych, ośrodek domowego leczenia tlenem oraz zakłady diagnostyczne.