Odpowiedź

W przypadku szpitala samorządowego, wskazana informacja może być uznana za informację publiczną, a w konsekwencji istnieje obowiązek jej ujawnienia na żądanie złożone w tym trybie przez prasę lub inną osobę.

Uzasadnienie

Zgodnie z ustawą z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. Nr 112, poz. 1198 z późn. zm.) do jej udostępniania zobowiązane są m.in. władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w szczególności osoby prawne, w których jednostki samorządu terytorialnego mają pozycję dominującą w rozumieniu przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów. Zarówno sama jednostka samorządu terytorialnego, jak i szpital, gdzie organem założycielskim jest jednostka samorządu terytorialnego może być uznana podmiot zobowiązany do stosowania tej regulacji.
W trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej udostępnieniu podlega m.in. informacja o majątku, zasadach funkcjonowania podmiotów. Dość powszechnie uważa się, że informacja o wynagrodzeniu stanowi informację publiczną.

Uwagi

Koniecznym jest jednak stwierdzenie, że informacja o wysokości premii czy powodzie jej wypłacenia osobom kierującym placówką ochrony zdrowia nie została wprost zakwalifikowana jako informacja publiczna. Niemniej ustawa nie pozwala na ograniczanie dostępu do informacji o osobach pełniących funkcje publiczne, mających związek z pełnieniem tych funkcji, w tym o warunkach powierzenia i wykonywania funkcji, oraz przypadku, gdy osoba fizyczna lub przedsiębiorca rezygnują z przysługującego im prawa.

Zagrożenia

Nieudzielanie informacji publicznej, gdy wymaga tego prawo, stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Pytanie pochodzi z Serwisu Prawo i Zdrowie