Zgodnie z projektem do szkolenia będą mogły przystąpić osoby, które uzyskały tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera lub równorzędny na kierunku studiów w zakresie biologii, biotechnologii lub mikrobiologii. Resort zakłada, że specjalizację rozpocznie około 100 osób. Specjalizację będzie można zdobyć w jednostkach akredytowanych, w oparciu o program specjalizacji zatwierdzony przez ministra właściwego do spraw zdrowia.
Potrzebni specjaliści do genomu
Szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie medycznej genetyki molekularnej ma przygotowywać do przeprowadzania badań służących identyfikacji zmian w genomie człowieka, badań molekularnych, zwłaszcza wysokoprzepustowych badan genomowych w medycynie. Osoby, które je ukończą, będą pracować w wyspecjalizowanych laboratoriach genetycznych.
- Zapotrzebowanie na specjalistów w przedmiotowej dziedzinie wynika z dynamicznego rozwoju wiedzy o molekularnych albo genetycznych podstawach chorób człowieka oraz z postępu wiedzy i rozwoju technik diagnostycznych wykorzystywanych w badaniach genetycznych – czytamy w uzasadnieniu.
Czytaj także: Miliony złotych na szkolenia diagnostów laboratoryjnych