W tym sezonie usługa szczepienia przeciwko grypie jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pacjent już pokrywa.
Na podstawie wystawionej recepty bezpłatne szczepionki przeciwko grypie dostaną kobiety w ciąży oraz seniorzy w wieku 75+. Z częściową refundacją szczepionki będą mogli kupić między innymi pacjenci w wieku 18 – 65 lat narażeni na ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych i pacjenci 65+. Kwalifikować do szczepienia przeciw grypie mogą: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny oraz farmaceuta. Kwalifikację przed szczepieniem dzieci prowadzi lekarz.
Sprawdź w LEX: Jak prawidłowo zlikwidować przeterminowaną szczepionkę przeciwko grypie? >>>
Czas na złożenie wniosku dla placówek medycznych
Do 30 września oddziały wojewódzkie NFZ przyjmują wnioski od placówek medycznych i aptek, które są zainteresowane szczepieniem przeciwko grypie. Dotychczas uruchomiono prawie 4 tysiące punktów szczepień przeciwko grypie, w tym niemal 1,4 tys. w aptekach. - Aplikację do szczepień przeciwko grypie można złożyć elektronicznie, a szczegółowe informacje, w tym zasady kwalifikacji, są opublikowane na stronie internetowej NFZ - przekazał dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji Centrali NFZ Paweł Florek.
Czytaj w LEX: Warunki wykonywania i zasady finansowania szczepień przeciwko grypie >>>
Jak poinformował NFZ za każde podanie szczepionki przeciwko grypie fundusz zapłaci 21,83 zł. Stawkę wyliczyła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Koszt obejmuje kwalifikację do szczepienia i podanie szczepionki przez osobę uprawnioną.
Szczepienie przeciw grypie można przyjąć w placówkach medycznych i aptekach, które zgłoszą się do akcji szczepień, jednak dzieci mogą być szczepione tylko w placówkach medycznych. Listy punktów, w których można zaszczepić się przeciwko grypie, opublikowane są na stronach internetowych oddziałów wojewódzkich NFZ. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/szczepienia-przeciwko-grypie-sprawdz-gdzie-sie-zaszczepisz,8255.html.
Sprawdź PROCEDURĘ w LEX: Przeprowadzanie i dokumentowanie zalecanych szczepień ochronnych >>>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.