Dziś to sam lekarz musi na podstawie wieku pacjenta i rodzaju schorzenia określić poziom refundacji w wypisywanej recepcie. Choć w systemie są wskazane poszczególne poziomy refundacji, to ostateczną decyzję o wyborze jednego z nich podejmuje lekarz na podstawie posiadanej wiedzę.
Czytaj także na Prawo.pl: Lekarze mówią o pomocy dzieciom, a NFZ o wyłudzeniu refundacji mleka>>
- Reagujemy na głosy środowiska lekarskiego, które wskazują na potrzebę zbudowania systemu automatycznego określania poziomu refundacji danego leku u pacjenta. Chcemy w ten sposób pomóc lekarzom i ograniczyć możliwość popełnienia błędów, która sprawia niejednokrotnie, że pacjent musi wrócić do lekarza. Chcemy też w ten sposób do minimum ograniczać tzw. systemową biurokrację – wyjaśnił PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.
Czytaj też: Warmińska-Friberg Ewa, Zasady nakładania kar na świadczeniodawców w związku z przepisywaniem leków >
Sztuczna inteligencja wspomoże dobór poziomu refundacji
Zadaniem zespołu będzie zebranie międzynarodowych doświadczeń w zakresie aplikacji wspierających pracę lekarza w materii refundacji leków, wskazanie listy leków, które wejdą do automatycznego systemu określania refundacji, opracowanie zasad działania tworzonego systemu informatycznego oraz modelu sztucznej inteligencji, która będzie wspierała dobór poziomu refundacji.
W skład zespołu, poza reprezentantami ministra zdrowia, wejdą również przedstawiciele Narodowego Funduszu Zdrowia, Centrum e-Zdrowia, Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Naczelnej Rady Lekarskiej, Porozumienia Zielonogórskiego i Rady Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia.