Pytanie
 
Czy w związku ze zmianą ustawy o finansach publicznych z dnia 26 września 2014 roku szpital utworzony przez jednostkę samorządu terytorialnego (powiat) musi od 1 stycznia 2015 roku przenieść swoje rachunki do BGK?

Czy w zakres wolnych środków będą wchodziły też środki na rachunku bankowym, które wpłynęły z NFZ w piątek i będą uruchomione w poniedziałek?

Odpowiedzi udziela ekspert Vademecum Głównego Księgowego Administracja Edward Tomczyk

Nowe regulacje ustawy o finansach publicznych o jakich mowa w pytaniu, weszły w życie 1 stycznia 2015 roku. Wprowadzone zmiany mają na celu zwiększenie efektywności zarządzania płynnością sektora finansów publicznych i obniżenie potrzeb pożyczkowych budżetu państwa oraz długu publicznego. Rozszerzono obowiązek lokowania wolnych środków w formie depozytu prowadzonego przez Ministra Finansów na kolejne jednostki sektora finansów publicznych takie jak:
-  instytucje gospodarki budżetowej,
-  państwowe instytucje kultury,
-  Polską Akademię Nauk i tworzone przez nią jednostki organizacyjne,
-  samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ), dla których podmiotem tworzącym jest minister, centralny organ administracji rządowej, wojewoda lub uczelnia medyczna,
-  wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW).

Czytaj: Rozszerzenie obowiązku lokowania wolnych środków przez SP ZOZ-y >>>

Jednocześnie przyznano jednostkom samorządu terytorialnego (JST) możliwości przyjmowania depozytów między innymi od SP ZOZ, dla których podmiotem tworzącym jest JST (tu powiat). Reasumując, SP ZOZ, dla którego podmiotem tworzącym jest powiat nie mają obowiązku lokowania wolnych środków na depozycie Ministerstwa Finansów w BGK. Podobne regulacje na przykład w obrębie danego powiatu mają jednak prawo wprowadzić władze JST poprzez wprowadzenie obowiązku deponowania wolnych środków finansowych na przykład dla SP ZOZ na wskazanym przez siebie koncie bankowym.

W przypadku podjęcia przez JST decyzji o utworzeniu depozytu do lokowania wolnych środków pieniężnych, to JST jest zobowiązana do zdefiniowania jakie środki będą podlegały obowiązkowym lokatom w formie depozytu a jakie nie. Ustawodawca jedynie w odniesieniu do JST (art. 217 u.f.p.) zdefiniował pojęcie wolnych środków, a takiej definicji brak w odniesieniu do jednostek organizacyjnych JST.

Pytanie pochodzi z Vademecum Głównego Księgowego Administracja